ת"א נסגרה במגמה מעורבת: מחזור המסחר - 380 מ' ש'

כיל תיקנה מעלה ב-1.6% אחרי הנפילה במניה שהתחוללה בעקבות פרישת אורלקלי מקרטל האשלג; גלוב אקספלורישן זינקה ב-15%

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים9
שלי אפלברג
שלי אפלברג

הבורסה בתל אביב נסגרה במגמה מעורבת על רקע הודעתו ליאו ליידרמן כי הוא .

תשומת הלב במסחר המשיכה להיות מופנית למניות כיל והחברה לישראל, שנחתכו בכ-20% בשבוע שעבר על רקע פרישתה של אורלקלי מקרטל האשלג והתחזית שלה כי מחירי האשלג יירדו לכ-300 דולר. כיל תיקנה מעלה  ב-1.6% כאשר מניית החברה לישראל עלתה ב 0.5%.

ת"א 25 סיים בעלייה מזערית של   0.1%. ת"א 100 הוסיף 0.25% לערכו. ת"א בנקים נסחר בירידה של 0.2%, נדל"ן 15 עלה ב-0.5% ומדד הנפט והגז הוסיף 0.2%. מדד התקשורת ריכז עניין כאשר נפל היום ב-1.4%. פרטנר השילה 2.2% מערכה וסלקום נחלשה ב-2.6%. מחזור המסחר במניות בשפל: 379 מיליון שקל בלבד.

בגזרה הסולידית, איגרת חוב ממשלתית מסוג שחר ל-10 שנים עלתה ב-0.27% והתשואה בה ירדה ל-3.76%. איגרת חוב ממשלתית מסוג גליל צמודה עלתה ב-0.22% והתשואה בה ירדה ל-1.59%. מדדי התל בונד נסחרו בעליות. תל בונד 20 הוסיף 0.37% לערכו, תל בונד 40 עלה 0.27% ותל בונד 60 נסגר עם עלייה של 0.32%.

מניות במרכז

מניית גלוב אקספלוריישן זינקה ב-15%. השותפות, המחזיקה בזכויות על שלושה רישיונות יבשתיים: אופק (92.5%), יהל (90%) ובר-אור (100%), גייסה ביום חמישי האחרון כ-5 מיליון שקל בהנפקה של יחידות השתתפות ואופציות. מחיר אגד ההנפקה נסגר כ-19% מעל למחיר המינימום.

בעלי השליטה בשותף הכללי השתתפו בהנפקה והודיעו במקביל על ויתור בקבלת דמי מפעיל עד הגעת הקידוח לשכבת המטרה. לטענת השותפות, לאחר הגיוס הנוכחי יש בידי השותפות את מלוא האמצעים (9.75 מיליון דולר) להשלמת הקידוח, כולל רזרבה של מיליון דולר. על פי תכנית הקידוח, הכוונה להמשיך ולהתקדם בבור הקיים מהעומק הנוכחי של כ-3,370 מ' ועד לעומק בו ניתן יהיה לצאת מהבור הקיים ולבצע את המעקף (side track) שמתוכנן באיזור עומק של כ-3,450-3,400 מ', אליו צפוי הקידוח להגיע. המעקף מיועד להגיע לשכבת המטרה בעומק של 5,950 מטרים וצפוי שיתחיל בזמן הקרוב.

איגרות החוב של חברת חבס המצויה במשבר התקיימה היום במלון סיטי בתל אביב. המחזיקים דנו בהצעת הסדר מתוקנת שפירסמה חברת הנדל"ן אספן גרופ, המעוניינת להשקיע בחברה. אספן קיימה בדיקת נאותות והחליטה לסגת מתנאי ההסדר אותם הציעה בתחילה. חבס, המוגדרת חדלת פירעון, חייבת לבעלי האג"ח כ-450 מיליון שקל. אספן, הנמצאת שבשליטת רוני צארום, מעוניינת בעיקר במניות בקרן ההשקעות בנדל"ן NSI ההולנדית.סדרה 4 סגרה עם ירידה של 2.4% וסדרה 12 ירדה ב 5.2%.

טבע השילה היום  1.2% על רקע שפירסמה לאחר שחזרה עם ארביטארז' שלילי של 0.55% מול הסגירה של המניה במסחר בארה"ב.

ועדה של דירקטוריון כת”ש ‏(כלל תעשיות‏) שכרה את שירותיה של לאומי פרטנרס, זרוע הבנקאות להשקעות שבבעלות לאומי, החברה מהבורסה. לאומי פרטנרס, המנוהלת בידי ירון בלוך, תשמש כיועץ פיננסי לוועדה. היא תבחן ותעריך את הוגנות המחיר ‏בעסקה ואת התנאים לביצועה. מניית כלל תעשיות עלתה ב 1.1% 

בנק הפועלים מרחיב את קשריו העסקיים עם חברת תנובה הפרטית, הנחשבת קונצרן המזון הגדול בישראל. החטיבה העסקית של הפועלים, בניהולו של שמעון גל, סיכמה באחרונה על הענקת אשראי של כ-500 מיליון שקל לתנובה - .

השותפות בקידוח "שמן", המתנהל בימים אלה מול חופי אשדוד בעלות של 150 מיליון דולר, יקבלו 5 מיליון דולר נוספים מחברות הביטוח בגין התקלה מחודש אפריל, שעצרה את העבודות בפרויקט למשך מספר שבועות - כך דיווחו ביום (ה') השותפות. שמן הדגישה שיועצי הביטוח שלה סבורים כי צפוי להתקבל תשלום נוסף, לאחר הגעה לסיכומים עם חברות הביטוח בנוגע להיקף ההוצאות באירוע. שמן יפסה ב 5.5%.

איגרות החוב של אי.די.בי פיתוח נסחרות על רקע על סך 442 מיליון שקל שהוגשה כנגד החברה ובעלי המשרה בה, הדירקטורים, המנכ"ל וסמנכ"ל הכספים בגין חלוקת דיווידנדים אסורה.

אנלייט אנרגיה מתחדשת מקבוצת יורוקום הודיעה היום על קבלת אישורים תעריפיים מרשות החשמל לשלושה פרויקטים סולאריים שבבעלותה. מדובר בשלושה פרויקטים בינוניים על גגות בבעלותה של החברה, "שדה נחמיה" ו"פירות הגולן", בהם מחזיקה החברה ב-51% באמצעות שותפויות מוחזקות ופרויקט "ברבור", שנמצא בבעלותה המלאה של החברה.

כל השטחים מושכרים לחברה על ידי בעלי הזכויות בקרקע. עלות ההקמה המעודכנת של הפרויקטים, ככל שיוקמו, מוערכת על ידי החברה בכ-18 מיליון שקל, כאשר ההכנסות ברוטו ממכירת החשמל לחברת החשמל בגין שלושת המתקנים במצטבר צפויות לעמוד על סך של כ-2.4 מיליון שקל לשנה, למשך 20 שנה.

סקירות אנליסטים

בבית ההשקעות מיטב דש מציינים כי תעשיית קרנות הנאמנות רשמה ביולי גיוסים של כ-6.5 מיליארד שקל. מתוכם כ-3.2 מיליארד שקל נותבו לקרנות הכספיות וכ-3.3 מיליארד שקל לקרנות המסורתיות. "המשקיעים מסתערים על הקרנות המנייתיות, מה שמביא אותן להציג את החודש החזק ביותר מאז דצמבר 2010, עם גיוסים של כ-570 מיליון שקל", הסבירו בבית ההשקעות. במיטב דש ציינו כי "החודש חלה עלייה חדה של כ-60% בקצב הגיוסים לקרנות אג"ח כללי וקונצרני שהסתכמו בכ-2.9 מיליארד שקל".

כלכלני הלמן-אלדובי הסבירו היום כי "נכון לעכשיו אין השלכות ממשיות על המשק כתוצאה מאי מינוי הנגיד. המצב הכלכלי בישראל יציב, החלטות הריבית מתקבלות בשיתוף הוועדה המוניטרית ובנק ישראל ממשיך בתיפקוד. מסיבה זו אין צורך למנות נגיד תחת לחץ. הבחירה חייבת להתבצע בצורה מושכלת, גם אם הדבר יצריך מעט יותר זמן". בהלמן אלדובי מעריכים כי "שוק ההון ימשיך להגיב, השבוע, לאינדיקטורים הכלכליים בארץ ושווקי העולם, כאשר עניין הנגיד יעבור באדישות יחסית".

עוד ציינו בהלמן אלדובי כי האינדיקטורים האחרונים בארץ, בניגוד לארה"ב, דווקא היו חיוביים יחסית וייתכן שההאטה בקצב הפעילות הכלכלית שאיפיינה את החודשים האחרונים חוזרת ליציבות. דוגמא לכך ניתן לראות בעדכון מעלה של אומדן הצמיחה לרבעון הראשון מ-2.7% ל-2.9%. "אנחנו מאמינים כי מגמות אלו עשויות להפחית מהסיכוי להורדת ריבית נוספת, שתלויה כמובן גם בגישתו המוניטארית של הנגיד החדש שייבחר ובזהות הוועדה. בכל הנוגע לניהול ההשקעות, כנראה שהעלאת ריבית לא נראה כאן בקרוב, כך שהסיכון הכרוך בהערכת מח"מ מגיע כיום בעיקר מהתשואות בארה"ב.

"לאחר החלטת הריבית הקרובה תהיה הפסקה של חודש בשל החגים, וההחלטה שתתקבל תהיה לא רק לחודש ספטמבר אלא גם לאוקטובר", מציינים בהלמן אלדובי. "מצב זה, בשילוב עם אי הוודאות בנוגע לצמצום תוכנית הרכישות של הבנק הפדרלי, עשוי להביא לתגובה של בנק ישראל שלא במסגרת הפרסום השגרתי, בדומה למה שראינו בחודש מאי, והדבר תלוי כמובן גם בהתפתחויות שיתרחשו בשוק המט"ח", הוסיפו.מדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker