גולדמן סאקס לג'רמי לוין: האם הדירקטוריון תומך במדיניות הרכישות שלך?

ג'רמי לוין, מנכ"ל טבע, אמר בשיחת ועידה לרגל פרסום הדו"חות הכספיים כי אינו מחפש פתרונות קצרי טווח, אבל אינו שולל רכישות שיהיה בהן היגיון אסטרטגי ופיננסי

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

סימני שאלה בנוגע לאסטרטגיה של טבע בענייני מיזוגים ורכישות היו אחד משיאיה של שיחת הוועידה שקיימה טבע לרגל פרסום הדו"חות הכספיים לרבעון השני של 2013.

ג'יימי רובין, אנליסטית בגולדמן סאקס, שהוציאה לטבע המלצת מכירה בשבוע שעבר, שאלה את המנכ"ל ג'רמי לוין אם הדירקטוריון תומך במדיניות של רכישות קטנות ובינוניות עד 2 מיליארד דולר, שממוקדות בתחום מערכת העצבים המרכזית, מוצרי מערכת הנשימה והאונקולוגיה, ומטרתן להשביח את צנרת המוצרים בפיתוח; או שטבע עשויה להשתלב במגמה של מיזוגים ורכישות ענק בתעשיית הפארמה, שמגדילות מיידית את התזרים השוטף והרווח למניה, בעוד החברה ממתינה להבשלת צנרת המוצרים בפיתוח.

לוין אמר שאינו מחפש פתרונות קצרי טווח, אבל אינו שולל רכישות שיהיה בהן היגיון אסטרטגי ופיננסי, ברמז דק למצבת החובות של החברה. תשובה דומה ניתנה לאנליסט קן קצ'טורה, ששאל אם ההפסד במשפט הקופקסון יגרום להאצה במדיניות הרכישה. לוין ציין שהחברה עומדת בתוכנית לקיצוץ של 2.0-1.5 מיליארד דולר עד 2017, ואמר שטבע מצפה לעמוד במרכז התחזית לרווח של 4.85-5.15 דולר ולהכנסות של 20.5-19.5 מיליארד דולר ב-2013.

מנכ"ל טבע, ג'רמי לויןצילום: רויטרס

המנהל הפיננסי של טבע, אייל דשא, העריך שהתוצאות הגנריות בארה"ב ישתפרו מהותית במחצית השנייה של 2013. זאת בעקבות השקת 16-11 מוצרים גנריים חדשים לתרופות שמכירותיהן במונחי מקור מגיעות ל-10 מיליארד דולר, כולל ניאיסין וטמודר לטיפול בסרטן המוח, שיושק כנראה כבר החודש. דשא העריך שהתוצאות ברבעון השלישי יהיו דומות לאלו של הרבעון השני, ואילו הרבעון הרביעי יהיה החזק ביותר. כל זאת כשהתוצאות המדויקות תלויות בתוצאות העתירה של חברת אקטויס בנוגע להשקת גרסה גנרית ל-Pulmicort ולהשקת הגרסה הגנרית של טבע לתרופה ניאסין, שמתוכננת לסוף הרבעון השלישי. דשא חזר על מחויבותה של החברה להשלים את תוכנית הרכישה החוזרת של מניות בסך 3 מיליארד דולר, וציין כי החברה השתמשה ב-65% מהתזרים השוטף לרכישה חוזרת של מניות ולחלוקת דיווידנד.

האנליסטים ביקשו לקבל הסבר מדוע טבע מעריכה שה-FDA תדרוש ניסויים קליניים מלאים לגרסות גנריות לקופקסון לנוכח הלחץ על הרשות האמריקאית לאתר דרכים פשוטות יותר לאישור גרסות גנריות למולקולות מורכבות כמו קופקסון. דומה היה שתשובתו של מייקל היידן, מנהל המו"פ הגלובלי, ולפיה טבע זיהתה הבדלים משמעותיים במבנה ובאפקטיביות בין קופקסון לגרסותיו הגנריות, לא לגמרי שיכנעה אותם.

האנליסטים ביקשו לשמוע אם טבע עדיין סבורה שתוכל להעביר שליש מהמטופלים בקופקסון לגרסה שתינתן שלוש פעמים בשבוע, ושצפויה לקבל את אישור ה-FDA רק ב-2014 לנוכח הסיכון הגובר להשקת קופקסון גנרי במאי 2014.

ג'ון קונגלטון, סמנכ"ל טבע תרופות ייחודיות, אמר שאלו האינדיקציות שהחברה קיבלה מחוליה, וציין שהשחיקה בנתח של סך המרשמים לקופקסון משוק הטרשת הנפוצה בעקבות השקת תרופות אורליות היתה נמוכה מההערכות של החברה. קונגלטון הדגיש כי בשבועיים האחרונים חזר קופקסון למעמדו המוביל גם במרשמים החדשים לתרופה; הישג בולט לנוכח השקתה המוצלחת של התרופה האורלית טקפידרה. רוב קורמנס, מנכ”ל טבע תרופות ייחודיות, ציין שטבע נהנית עדיין באירופה מהיעדר תחרות אורלית ומגידול חד־ספרתי נמוך במכירות קופקסון.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום