לא לחינם דנקנר מבקש פטור מתביעות

המומחה הכלכלי אייל גבאי הגיע למסקנה כי שווי הפטור הוא 200 מיליון שקל

עמי גינזבורג

שני דו”חות מקיפים הוגשו השבוע לבית המשפט בעניינה של קבוצת אי.די.בי. האחד של המומחה הכלכלי אייל גבאי, והשני של המשקיף מטעם בית המשפט חגי אולמן. שניהם הגיעו למסקנה דומה - נוכחות בעל השליטה באי.די.בי, נוחי דנקנר, אינה טובה לנושיה. מצד אחד אין לו כסף משלו להזרים לה, ומצד שני יש לו אינטרס לדחות את הפתרון ככל האפשר.

אם יצליח להביא כסף טרי כפי שהבטיח, אומרים גבאי ואולמן, ממילא תהא פתוחה בפניו האפשרות לרכוש את השליטה בחזרה. "דבר ידוע הוא כי ‏(אי.די.בי‏) אחזקות הינה חברה חדלת פירעון לכל דבר ועניין", כותב אולמן בדו”ח שלו. "אם כך ועל פי החלטת בית המשפט הנכבד, יכולים ואולי נדרשים נושי אחזקות לנהוג מנהג בעלים ברכושם - הלא הוא הבעלות, השליטה והניהול ב‏(אי.די.בי‏) פיתוח, כמו גם קופת ‏(אי.די.בי‏) אחזקות וזכויות התביעה כנגד בעלי השליטה".

כאן, כך נראה, קבור הסעיף שממנו חושש דנקנר במיוחד - תביעות הנזיקין שיוגשו נגדו, ואלו שכבר הוגשו ונמצאות בבירור בבית המשפט. אלו תביעות שיהיה לו קשה מאוד לחמוק מהן. לכן הוא מנסה, במסגרת המתווה שהציעה החברה לנושים ושיכלול הזרמת הון של 800 מיליון שקל, לקבל פטור מלא וגורף מתביעות הנושים לו לנושאי משרה אחרים בחברה.

נוחי דנקנר בבית המשפט המחוזי בת"אצילום: עופר וקנין

איש אינו יודע כמה כסף פנוי ונכסים אישיים נותרו לדנקנר, אבל אם יש כאלה, סביר להניח שנושי אי.די.בי ינסו לחלץ ממנו כל שקל אפשרי. מכך, מהביקורים התכופים בבית המשפט, מהדיונים שייערכו בו ומהגילויים שייצאו ממנו חושש דנקנר מאוד. ולא רק הוא - גם שותפיו לשליטה באי.די.בי חוששים. הדו"ח שמסר גבאי ביום ראשון עושה צעד קדימה ומנסה לתמחר את שווי הפטור מתביעות שמבקש דנקנר מנושיו. הדיון בסוגיית הפטור ותמחורו מתפרש בדו”ח של גבאי על הסעיפים 222-286. בסופו של הדיון מגיע גבאי למסקנה ש"שוויו" של הפטור הוא יותר מ-200 מיליון שקל.

"במהלך חייה של חברה", כותב גבאי, "אין הנושים כך לפתע מעניקים לה פטור מתביעות. העובדה כי החברה מעורבת בהסדר חוב אינה צריכה להוביל למסקנה לפיה בעלי השליטה ו/או נושאי משרה ייהנו ממתנת חינם רק בשל העובדה כי הנושים נאלצים לוותר על חלק מחובם".

לחיזוק עמדתו מציין גבאי שתי תביעות שהוגשו כנגד קבוצת אי.די.בי ונושאי משרה בה: האחת, להשבת דיווידנדים שחילקה אי.די.בי פיתוח מהשנים 2008-2010 ‏("תביעת הדיווידנדים"‏), והשנייה בגין עסקת ישראייר. תביעה זו קובלת על עסקת בעלי עניין שהעבירה את הבעלות על חברת התעופה הכושלת מידי דנקנר ואבי פישר לאי.די.בי פיתוח, ופטרה את דנקנר ופישר מערבויות אישיות לישראייר בסך 43 מיליון דולר.

אייל גבאי צילום: עופר וקנין

ב"תביעת הדיווידנדים" קיבלו באחרונה התובעים חיזוק משמעותי בשל הסדר הפשרה שנחתם עם משפחות מנור ולבנת, ובו סוכם שהמשפחות ישלמו לאי.די.בי אחזקות 40 מיליון שקל במזומן, וכן את התמורה ממכירת מניות אי.די.בי אחזקות בשווי שהוערך ב-50 מיליון שקל.

גבאי משבח את התובעים על הגשת התביעה והתמדתם בה, אך מבקר את ההחלטה להכליל בפשרה את הזרמת הכסף של משפחות מנור ולבנת בהנפקת המניות של אי.די.בי בפברואר 2012 ‏(“הנפקת החברים”‏). זאת משום שהזרמה זו נעשתה תמורת קבלת נכס ‏(מניות‏), ובמיוחד כדי לשמר את השליטה באי.די.בי וליהנות מפוטנציאל ההשבחה שלה ‏(שלא מומש‏).

לטענת גבאי, בהנחה שלמניות אי.די.בי אחזקות ערך שולי בלבד, הפשרה מייצגת תג מחיר נמוך מדי.

אבל גם לפי תג מחיר זה, שווי רכיב המזומן שיהיה על משפחתו של דנקנר להשיב לאי.די.בי אחזקות בגין תביעת הדיווידנדים הוא 88 מיליון שקל, בהנחה שדנקנר יצטרף להסדר הפשרה.

בנוגע לתביעת ישראייר מציין גבאי שמימון ההגנה המשפטית בה נעשה במסגרת פוליסת ביטוח לנושאי משרה. מתן פטור מאחריות מצד הנושים הוא מתנה למבטח שלא יצטרך לשאת בסיכון הביטוחי, למרות פרמיות הביטוח שהחברה שילמה לו במהלך השנים.

יתר על כן, ב-17 ביולי השנה פירסמה אי.די.בי אחזקות כי בכוונתה להגדיל את הכיסוי הביטוחי לנושאי המשרה בה מ–90 מיליון דולר ל–140 מיליון דולר. “לאחר שנים שבהן אי.די.בי שילמה פרמיות ביטוח בסכומים נכבדים”, כותב גבאי, “אין מקום להעניק פטור מתביעות שמשמעותו הטבה למבטחים ולמבטחי המשנה”.

גבאי מוסיף ומדגיש שמתן פטור מתביעות אפשרי רק אם בעלי השליטה יעבירו את הסכום הדרוש ‏(מעל 200 מיליון שקל‏) ישירות לנושים ולא כחלק מהזרמת ההון לחברה.

בכל מקרה, "אין לכלול בפטור את מה שהנושים אינם יכולים לתת, והוא פטור מתביעות בגין חברות אחרות בקונצרן", כותב גבאי.

"ככל שאין ביכולת בעלי השליטה להעמיד סכומים אלו בגין הפטור מתביעות, או שהם סבורים כי מדובר בסכום שאינו הולם את רמת הסיכון הנמוכה לדידם ‏(של התביעות‏), הרי פתוחה בפניהם הדרך לוותר על בקשת הפטור ולנהל את הדיון בהסדר החוב לבדו", מסכם גבאי.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker