מי היא בתיה טוקטלי שתרוויח מיליונים ממכירת כלל ביטוח?

בתיה טוקטלי, אשת עסקים ישראלית הפועלת בסין ומקדמת פרויקטים באסיה, עשויה לגזור קופון של מיליוני שקלים ■ המחיר שבו אמורה אי.די.בי פיתוח למכור 30% ממניות כלל הוא 1.4 מיליארד שקל ■ שכר הטרחה המקובל הוא 0.5%-1% ממחיר העסקה

הילה רז

בתיה טוקטלי, אשת עסקים ישראלית הפועלת בסין ומקדמת פרויקטים באסיה, היא שקישרה בין קבוצת ההשקעות התאילנדית התאילנדית CP‏ - Charoen Pokphand‏ שבשליטת דאנין צ’ראבנון, מיליארדר סיני המתגורר בתאילנד, לבין חברת אי.די.בי המחזיקה בחברת הביטוח כלל - כך נודע ל-TheMarker.

לפי גורמים בשוק ההון, בעבור תיווך בעסקה בסדר גודל כזה שכר הטרחה שנהוג לקבל נע בין חצי אחוז לאחוז ממחיר העסקה. המחיר שאותו אישר השבוע דירקטוריון אי.די.בי פיתוח למכירת 30% ממניות כלל הוא 1.4 מיליארד שקל, ומכאן שטוקטלי עשויה להרוויח 7-14 מיליון שקל כדמי תיווך אם העסקה תצא לפועל. את תגובתה של בתיה טוקטלי לא ניתן היה להשיג.

כתבות נוספות באתר TheMarker

פרשנות // פצצות הזמן שמחכות לליידרמן והשאלות שעולות עם מינויו

אתרי האינטרנט שאסור 
לכם לפספס בדרך לחופשה

דאנין צ‘ראבנוןצילום: בלומברג

טוקטלי, תושבת רשפון, היא אשתו של גור טוקטלי, בנו של איש הביטוח המנוח עוזי ‏(עוזיאל‏) טוקטלי שמשפחתו היתה הבעלים של חברת הביטוח אריה - כיום חלק מחברת כלל ביטוח. עוזי טוקטלי ירש יחד עם אחיו, אבינועם טוקטלי המנוח, את סוכנות הביטוח המשגשגת של אביהם, אך השניים הסתכסכו קשות לפני כ-20 שנה והסוכנות פורקה לאחר הליך ארוך וסבוך שהתנהל בבתי המשפט. בין בני המשפחה שוררים חוסר אמון ונתק לאחר שאבינועם ובנו דני פנו לבית המשפט בבקשה לפירוק סוכנות הביטוח ב-1995.

לטענתם, האח עוזי השתלט שלא כדין על ניהול החברה, משך לעצמו דמי ניהול מופרזים וסיכל פעילות עסקית שלה. בית המשפט מינה לסוכנות מפרק, והיא גם נתבעה בסכום עתק של חצי מיליארד שקל בטענה שהיתה המבטחת של הדירקטורים בפרשת בנק צפון אמריקה. לפני כשנה ניתן בבית המשפט העליון פסק דין שדחה את התביעה, וקבע כי ההסכם שערך הבנק לא היה תקף ולכן הביטוח אינו חל. הליך פירוק החברה נמצא בשלביו הסופיים.

דני טוקטלי פנה להשקעות בתחום הטכנולוגי וביצע כמה השקעות מוצלחות באמצעות קרן מאגמה וחברת בראק קפיטל. דני טוקטלי, שככל הידוע אינו קשור לעסקה הנוכחית ואינו נמצא בקשר עם בתיה טוקטלי מאז הקרע המשפחתי, הוא חברו הקרוב של שר האוצר יאיר לפיד ומי שתרם ללפיד עם תחילת התארגנותו הפוליטית.

טוקטלי, בשנות החמישים לחייה ובוגרת הטכניון בחיפה, מחזיקה בכמה חברות שרשומות בישראל, בהן טאיטו בע”מ, טאי - יזמות וקידום פרויקטים ‏(1991‏) וסינווסט, ועוסקת בסחר עם אסיה.

הונו של דאנין מוערך ב-12.6 מיליארד דולר, ונציגיו יגיעו מחר לפגישה עם הממונה על הביטוח במשרד האוצר, פרופ’ עודד שריג. אי.די.בי פיתוח דיווחה בשבוע שעבר כי הגוף הרוכש ירכוש את השליטה בכלל ביטוח, והצדדים יחתמו על הסכם בעלי מניות, שלפיו לחברה תינתן אופציית מכר ‏(put‏) למכירת יתרת אחזקותיה ‏(25%‏), ולסינים תינתן אופציית רכש ‏(call‏) לרכישת מניות אלה.

לפי הוראת שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, איתן אורנשטיין, על אי.די.בי פיתוח להציג עד 22 באוגוסט 2013 הסכם מחייב למכירת לפחות מחצית ממניות כלל ביטוח שברשותה לפי שווי של לפחות 4 מיליארד שקל. חברת הברוקרים הבינלאומית AON Benfield מסייעת לאי.די.בי פיתוח בהליך המכירה.

איל ההון הסיני־תאילנדי דאנין נחשב לאחד העשירים באסיה. מקור הונו של דאנין הוא אביו, צ’יה אק צ’ור, שהיגר מסין לתאילנד ב-1920 והקים עם אחיו, סיו ווי, עסק למסחר חקלאי. כיום מחזיקה CP גרופ חברות ממגוון תחומים, בהם חקלאות, ביטוח וסלולר. שני בניו של דאנין, סופאצ’אי וסופאקיט, פעילים אף הם בניהול החברה. CP גרופ היא אחת מיצרניות הפלסטיק הגדולות בתאילנד. הקבוצה מחזיקה, בין היתר, ברשת מזון מהיר, בחברת אופנועים ובחברות נדל”ן בתאילנד. רשת CP ALL של הקבוצה מפעילה יותר מ-6,000 סניפי Seven Eleven ברחבי העולם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker