פצצות הזמן שמחכות לליידרמן

האם יפוצץ את יחסיו עם נתניהו ולפיד בגלל פתרונותיו לגירעונות התקציביים?

סמי פרץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
סמי פרץ

ועדת טירקל, האמורה לבדוק את כשירותו של פרופ' ליאו ליידרמן, תתקשה למצוא סיבות לפסול את מועמדותו. ככל הידוע, שמו לא נקשר בשום שערוריה מעולם. למעשה, גם כשמפשפשים בהתבטאויותיו מהשנים האחרונות בנושאים כלכליים, קשה למצוא מעידה או שיפוט מציאות לקוי.

נהפוך הוא. יש בדבריו הרבה שמרנות וזהירות. הוא מאמין שהטיפול בבעיית הדיור צריך להיות מצד ההיצע - דהיינו שהממשלה תיתן לבעיה מענה באמצעות מכירת קרקעות מואצת. בשאלת הגירעון הוא מעדיף שיעור נמוך של 2%-3% מהתוצר ולא יותר מזה.

רק בעניין אחד הוא עשוי למצוא עצמו במחלוקת עם הממשלה: העדפתו לטפל בגירעונות תקציביים באמצעות קיצוץ בהוצאה הציבורית ולא באמצעות העלאות מסים. האם יפוצץ את מערכת היחסים עם ממניו, ראש הממשלה בנימין נתניהו ויאיר לפיד בגלל זה? לא להיסחף.

לכתבות נוספות ב-TheMarker:

עם 350 אלף הורדות: הכירו את האפליקציה שמלחיצה את סוכני הנסיעות

התורם הראשון של יחימוביץ': פרופ' ירון זליכה

ליאו ליידרמןצילום: עופר וקנין

שאלת המומחיות והידע התיאורטי של ליידרמן במאקרו כלכלה ובמדיניות מוניטרית אינה טעונה הוכחה. האיש מעורה ומבין את הנושאים הללו וחי אותם מקרוב הן בעברו בבנק ישראל, בדויטשה בנק ובשנים האחרונות ככלכלן משקיף בבנק הפועלים.

אבל איך אומר נתניהו? לא זו השאלה. השאלות היותר מסקרנות לגבי ליידרמן הן האם הוא יצליח להפגין מעבר להבנה מוניטרית גם מנהיגות כלכלית של ממש. כי הכלכלה הישראלית איבדה זה עתה מנהיג כלכלי חשוב - הנגיד הפורש סטנלי פישר.

מנהיגותו של פישר התבטאה לא רק בניווט הכלכלה הישראלית באחד המשברים הכלכליים הגלובליים הגדולים ביותר, אלא גם בניהול מדיניות אקטיבית ונועזת בשוק המט"ח, ברגולציה על הבנקים (בעיקר על בנק הפועלים שממנו מגיע ליידרמן) וביחסי ציבור למשק הישראלי בעולם. פישר ידע לקבל החלטות אמיצות ובעיקר להגן על עליהן ולהיות עקבי - יש לכך ערך רב בעידן של שווקים גלובליים ותנועות הון חופשיות. הוא לא עשה מספיק כדי לקדם תחרות במערכת הבנקאות וקשה להאמין שליידרמן יסתער על התחום הזה במהירות. זה לא אומר שהוא יראה עצמו כשליח הבנקים לבנק ישראל וסביר להניח שהוא ינסה לנער מעליו את החשד שמא הוא נציג המערכת הבנקאית בירושלים.

ליידרמן מצפה ל-100 ימי חסד, שבמהלכם הוא יקבל את ההזדמנות לגבש אג'נדה מסודרת על הצרכים והכיוונים הנדרשים לכלכלה ולחברה בישראל. בסביבתו אומרים: "תסמכו על האינטגרטי שלו. הוא ישרת את הכלכלה והחברה, ולא אף מוסד פיננסי שבו עבד".

שאלת המנהיגות של ליידרמן תיבחן בשלושה היבטים: המרכזי שבהם הוא הייעוץ הכלכלי לממשלה בעידן שבו המשק הישראלי מחפש נקודות שיווי משקל חדשות במערכות היחסים שבין המגזר העסקי לצרכנים, ובין קבוצות אוכלוסיה שתורמות לכלכלה ולחברה ובין כאלה שפחות תורמות. תקציב המדינה שעבר השבוע בכנסת הוא הראשון של הממשלה הנוכחית ושל שר האוצר והוא נחשב לתקציב קשה ובעייתי ונעדר חזון.

ליידרמן יהיה חייב לכוון את לפיד לבנות את התקציב הבא על יסודות יותר מחוללי צמיחה ותקווה לכלכלה והחברה הישראלית. האם הוא מתחבר לצרכים של ישראל שלאחר המחאה החברתית? האם הוא קשוב לאווירה הציבורית שמחפשת יוקר מחיה שפוי יותר, נגישות שווינית יותר לשירותי דיור, בריאות והשכלה, וטיפול במוקדי השומן של הסקטור הציבורי והשירותים הממשלתיים? האם הוא מוכן לצאת על הדברים הללו למאבק? או שמא יתחום את עיסוקו ליציבות מחירים ויציבות מערכת הבנקאות בלבד?

שתי משימות נוספות של ליידרמן יהיו לשלוט בפצצות הזמן של שוק הדירות ושוק המט"ח. בתחום הדיור עמדתו המוצהרת של ליידרמן היא שזהו תפקידה של הממשלה שחייבת להגדיל את היצע הקרקעות. מישיבתו בבנק הפועלים הוא ודאי מבין את ההשלכות של פיצוץ בועת נדל"ן.

במהלך 5 שנות כהונתו סביר להניח שנראה תנודות במחזור העסקים שעלולות לייצר כאן משבר נדל"ן - זה יקרה במשמרת שלו. פצצת זמן שניה היא שוק המט"ח. פישר הצליח לשלוט בשוק המט"ח ולהגן על היצוא הישראלי משום שהראה נחישות וקור רוח. זהו רכיב מרכזי בהתערבות בשוק.

ליידרמן מחובר הרבה יותר מפישר לחדרי המסחר של הבנקים - הזרים והמקומיים - ומכיר את הנפשות הפועלות ושגרת יומן מקרוב. לא ברור בשלב הזה אם זה יתרון או חיסרון לנגיד.

האם ליידרמן מאמין בכלל בהתערבות בשוק המט"ח? האם ימשיך את דרכו של פישר? ואם יחליט שכן, האם עצביו יעמדו לו ברגעים המסובכים שבהם חבריו בבנקים הזרים ינסו לפעול נגד הקו של הבנק המרכזי? כמות סימני השאלה בכניסתו של ליידרמן לתפקיד היא גדולה, אך מה שברור הוא שפישר הוריש לו כמה בעיות שמחייבות למידה מהירה של החומר והשתלטות מהירה עליהן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker