האם ליידרמן יחולל תחרות בבנקים?

לליידרמן יש את כל הנתונים המתאימים להיות נגיד אך הוא עדיין איש של בנקים

מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

פרופ' ליאו ליידרמן הוא כלכלן בכיר ומנוסה. הוא מכיר היטב את בנק ישראל, מתוקף תפקידו כמנהל המחלקה הכלכלית של בנק ישראל במהלך כהונת הנגיד פרנקל, ובהכרח מכיר גם את העבודה המוניטרית שמבצע הבנק. מאז פרש מהבנק, לפני כעשור, עבד ליידרמן במערכת הבנקאות המקומית והבינלאומית ככלכלן ראשי.

לליידרמן, כלומר, יש את כל הנתונים המתאימים להיות נגיד - גם את הידע וגם את הניסיון הנדרשים.

אף על פי כן, קשה לזהות קולות צהלה בעקבות מינויו לנגיד בנק ישראל. ראשית, הוא נתפס כאיש הבנקים בישראל - ולכן יש חשש כי לא יוביל רפורמות תחרותיות בבנקים. לאחר קפאון ארוך שנים בקידום התחרות בבנקים, תחת פישר, בשלה התקופה לשינויים מאין אלו. ספק אם ליידרמן הוא האיש להוביל אותם.

שנית, מאז פרישתו מבנק ישראל, לא דרך כוכבו של ליידרמן. תחת פרנקל, בבנק ישראל, הוא נתפס ככוכב, אך מאז הפרישה לא הצליח לבלוט. ההערכות הכלכליות שלו לא בלטו יותר מאלו של כלכלני הבנקים האחרים, הוא לא עסק כמעט בניהול, ולמרות הזמן הרב שהוא מכהן בבנק הפועלים מעולם לא קודם למעמד חבר הנהלה.

לכתבות אחרות ב-TheMarker:

אתרי האינטרנט שאסור 
לכם לפספס בדרך לחופשה

"‬סין עומדת בפני המשבר הכלכלי החמור בתולדותיה: משבר מים"

בניין בנק ישראלצילום: תומר אפלבאום

שלישית, הבחירה בליידרמן היא הבחירה במובן מאליו, גם בגלל שהוא כבר היה בבנק ישראל, כמספר שתיים של פרנקל, וגם בגלל היותו כלכלן בתוך הזרם הכלכלי המקובל של מערכת הבנקאות התל-אביבית. זה לא נאמר בגנותו של ליידרמן, אבל גם לא בטובתו.

חייבים לציין כי גם המועמדים האחרים לנגיד בנק ישראל לא נחשבו לכוכבים בולטים, וכמעט לכל אחד מהשמות שהוצעו היו מגרעות בולטות. בפשרה שצריכה היתה להיעשות, בבחירת המועמד המתאים ביותר מבין כולם, ליידרמן בוודאי היה אחד השמות הבולטים בידע וביכולת האקדמית שלו, פחות ביכולת הניהולית שלו.

אפשר צריך רק לאחל לו ולנו, שהניסיון הרב שהוא צבר יאפשר לו להצליח בתפקידו החשוב החדש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker