התחזית האחרונה של ליידרמן: עלייה נוספת במחירי הדיור

סקירה של התבטאויותיו האחרונות של נגיד בנק ישראל המיועד מעלה כי הוא צופה צמיחה נמוכה וסביבת ריבית נמוכה לאורך זמן

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

פרופ' ליאו ליידרמן, נגיד בנק ישראל המיועד, מעריך שהמשק יצמח בשנה הקרובה ב-2.5% בלבד וכי סביבת הריבית תישאר נמוכה. ליידרמן, בדומה לנגיד בנק ישראל לשעבר פרופ' סטנלי פישר, טוען אף הוא כי המפתח לפתרון למחירי הדיור נמצא בידי הממשלה, ולא בידי בנק ישראל - כך טען בנאומיו ופרסומיו האחרונים.

במסגרת תפקידו ככלכלן הראשי של בנק הפועלים, שימש כיועץ הכלכלי הראשי של הנהלת הבנק. במסגרת כנס של חברת הדירוג מידרוג שנערך בסוף החודש שעבר אמר ליידרמן כי "כל עוד בארה"ב ובגוש היורו שיעורי האבטלה גבוהים ואף עולים, והחשש לחזרה למיתון הוא אמיתי, בנקים מרכזיים לא ימהרו להתחיל להעלות את הריבית. אנחנו עדיין רחוקים משם, והעובדה שהציפיות הן לשיעורי אינפלציה נמוכים מאוד רק מחזקת הערכה זאת". ליידרמן העריך כי סביבת הריבית הנמוכה יכולה "להמשך עוד הרבה זמן".

ביחס לשיעור הצמיחה במשק הישראלי ליידרמן פסימי בהרבה מבנק ישראל. בעוד שבנק ישראל מציג תחזית צמיחה של 3.8% בשנת 2013 ותחזית צמיחה של 3.2% בשנת 2014 (כלומר בנק ישראל צופה קצב צמיחה של 3.5% ב-12 החודשים הקרובים), הרי שליידרמן מעריך כי הצמיחה בפועל תהיה נמוכה יותר באופן משמעותי.

ליאו ליידרמןצילום: אייל טואג

לדבריו, "תקופת 12 החודשים שמאמצע השנה הנוכחית עד לאמצע 2014 מצטיירת, על פי ניתוח שביצענו במחלקה הכלכלית של בנק הפועלים, כתקופת מעבר, בה סביבת הצמיחה של המשק הישראלי צפויה לרדת לרמה המאכזבת של כ-2.5% במונחים שנתיים, ועיקר הסיכונים סביב תחזית זאת הם בכיוון השלילי".

ליידרמן ביסס תחזית פסימית זו על "ההיחלשות בנתוני הצריכה הפרטית, והירידה ביבוא ובהשקעות הריאליות במבנים, מכונות וציוד, ביחד עם הקיפאון ביצוא, המצביעים על האטה נוספת לאחרונה בסביבת הצמיחה של המשק". ליידרמן אמר כי "על המדיניות הכלכלית להדגיש את החשיבות של חזרת המשק לסביבת צמיחה של מעל 3% (ללא הגז הטבעי) במחצית השנייה של 2014 (לכל המאוחר)".

ליידרמן סבור כי הנתונים על צמיחה אפסית באשראי העסקי במשק אינם מעידים על מחנק אשראי. לדבריו, "המגבלה האפקטיבית היא לא בצד ההיצע או במחסור במקורות, אלא בהיעדר ביקוש לאשראי מצד המגזר העסקי, שכאמור לעיל הוא בחלקו אינדיקטור נוסף להיחלשות מנועי הצמיחה של המשק".

כמו הנגיד לשעבר סטנלי פישר, שהטיל את האחריות לעליית מחירי הדיור בממשלה שלא עושה די להגדלת היצע הקרקעות הזמינות לבנייה לדיור, גם ליידרמן סבור כי הבעיה נמצאת במגרש הממשלתי. ליידרמן אמר לאחרונה כי "למרות הגידול המרשים בגיוסי אג"ח על ידי חברות בסקטור הנדל"ן מתחילת השנה, בדרך כלל המקורות שגויסו לא הופנו לרכישת קרקעות ולתחילת פרויקטים חדשים, אלא למחזורים ולהגדלת רמת הנזילות בחברות. ללא שינוי במדיניות של שחרור קרקעות ע"י הממשלה, סביר להניח שעודפי הביקוש לדירות באזורי הביקוש אף יתגברו בשנים 2014-2015, דבר שילחץ לעלייה נוספת במחירים. על הרקע הזה, ובהינתן הצפי להאטה בסביבת הצמיחה, יש להפוך את שוק הדיור למנוע צמיחה מרכזי של המשק בשנים הקרובות".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker