ביהמ"ש: אסיפות הנושים של אי.די.בי יעוכבו עד 11 באוגוסט

(עדכון) מטרת העיכוב היא לברר האם נחתם הסכם למכירת מניות בכלל ביטוח ונמצא משקיע חדש ■ השופט אורנשטיין הבהיר כי החלטתו אינה משנה את המועדים מהחלטתו הקודמת באשר לכינוס אסיפות הנושים ומכירת כלל ביטוח

מיכאל רוכוורגר
שלי אפלברג

השופט איתן אורנשטיין מעכב את כינוס האסיפות המקדימות, והחליט כי הן אמורות להצביע על הסדר החוב באי.די.בי אחזקות עד ל-11.8.2013. מטרת העיכוב היא לבדוק האם נחתם הסכם חדש למכירת מניות כלל ביטוח למשקיע הסיני מתאילנד, והאם הושג הסכם עם משקיע שיזרים 800 מיליון שקל לחברת אחזקות.

יחד עם זאת, הבהיר אורנשטיין כי ההחלטה הנוכחית אינה משנה את המועדים מהחלטתו הקודמת באשר לכינוס אסיפות הנושים והמכירה של כלל ביטוח. אורנשטיין הורה לחברה לתת דיווח לבית המשפט ולמשקיעים, לא יאוחר מה-11 באוגוסט, מה עלה בדבר גורל המכירה.

"נכון יהיה למנוע התלבטויות מיותרות מנושי אחזקות הכיצד עליהם להצביע באסיפות, הן המקדמיות והן המאוחרות. בשלב זה, אין וודאות שהצעת מתווה הנציגויות מעשית, לאור ההתפתחויות. בנוסף, לא ניתן לשלול כי על הפרק תעמוד הצעה נוספת מטעם חברת אחזקות, היה ויעלה בידה להגיע לידי הסדר מגובש עם אחד משני המשקיעים שאיתם היא מנהלת משא ומתן", כותב אורנשטיין ומדגיש כי "די באחד משני אלה שיתרחש כדי להשפיע על שיקול הדעת של נושי אחזקות באשר לאופן ההצבעה שלהם באסיפות".

עורכי הדין, היום בבית המשפטצילום: אייל טואג

עוד קבע אורנשטיין כי "בנוסף, לטעמי, נכון שתהיה וודאות רבה, במידת האפשר, קודם להצבעה. מצב זה עדיף על אפשרות לפיה יצביעו מחזיקי איגרות החוב על המתווים השונים, ובדיעבד יתברר שיש שינוי מהותי בהצעות שעל הפרק ולא יהיה מנוס אלא לקיים הליכים חדשים של הצבעות להסדרי הנושים - ויצא שכרו בהפסדו".

מוקדם יותר הבוקר (ד') אמר בבית המשפט עו"ד רובי בכר, המייצג את החברה בדיון בבית המשפט המחוזי בתל אביב בתיק קבוצת אי.די.ביכי "מתקיים משא ומתן עם שני גורמים להשקעה באי.די.בי אחזקות, כולל עם אדוארדו אלשטיין".

השופט אורנשטיין ביקש לדחות בשבוע את ההצבעות המקדימות של נושי אי.די.בי אחזקות שנקבעו ליום ראשון על חלופה מועדפת של הסדר החוב, הכוללת את הדחתו של נוחי דנקנר מן השליטה בחברה.

אורנשטיין מעוניין לגלות מה יעלה בגורל עסקת מכירת כלל ביטוח. אתמול אישר דירקטוריון אי.די.בי פיתוח את העסקה למכירת השליטה בחברה הבת כלל ביטוח (30%) תמורת כ-1.4 מיליארד שקל לידי קבוצת ההשקעות התאילנדית CP שבשליטת דנין צ'רבאנונט, מיליארדר סיני שמתגורר בתאילנד ומחזיק בחברת אחזקות בתחומי פיננסים, נדל"ן, תעשייה ועוד.

עו"ד אמיר בר-טוב, המייצג את אי.די.בי פיתוח, סיפר במהלך הדיון כי "הושגה התקדמות משמעותית בקשר לעסקת כלל ביטוח.יש הסכם מגובש וכעת מחכים להשלמות אחרונות".

עו"ד רם כספי המייצג את אי.די.בי אחזקות סיפר כי הנציגים הבכירים של הרוכשים (כולל בנו של צ'רבאנונט) אמורים להגיע היום לארץ בכדי לקיים פגישות הבהרה עם המפקח על הביטוח במשרד האוצר בכדי לקבל אינדיקציות לגבי סיכוייהם להשלים את העסקה.

"עשינו מאמץ עילאי בכדי שהעסקה הזאת תצא אל הפועל עוד לפני התאריך שקבע לנו השופט (ה- 22 באוגוסט 2013 ) ועל כך מגיע לנו מחיאות כפיים", ציין כספי והוסיף: "אני לא רואה איך בכלל המתווה של הנציגויות יוצא אל הפועל, שכן מדובר בעניין מעורפל. לכן ישנם רק שני מתווים אקטואליים - או מתווה חלוקה בעין של מניות אי.די.בי פתוח על ידי נושי אי.די.בי אחזקות או המתווה של החברה לפיו יוזרם הון לאי.די.בי פתוח".

עו"ד חגי אולמן,המשקיף מטעם בית משפט באי.די.בי פיתוח ואחזקות,פתח את דבריו בעקיצה אל אייל גבאי, המומחה הכלכלי מטעם בית משפט בתיק אי.די.בי, כשלטענת אולמן בדו"ח שהוציא גבאי לגבי הסדר החוב המומלץ באי.די.בי הוא הודה ל"המון אנשים" ,אך שכח להודות לשופט אורנשטיין.

בקשר למצב הנוכחי ציין אולמן: "אין לשנות את לוחות הזמנים ש\קבע בית המשפט."התיק הזה מתחיל להתקדם לכיוונים הנכונים,ואם עד לכינוס האסיפות באי.די.בי אחזקות לא תיחתם העסקה למכירת כלל ביטוח אז יכול להיות שזה לא יקרה בכלל. אני לא רואה סיבה שלא תושלם העסקה לגיוס הון לאי.די.בי אחזקות. קיבלתי הבוקר מסר מאחד המשקיעים שנמצא חזק בתמונה כי כעת הדיונים מתנהלים סביב אופן הניהול ושליטה באי.די.בי ואם זה ככה אין סיבה שזה לא יושלם עד ה-11 באוגוסט, ואם לא אז זה כנראה לא יושלם אף פעם ובמצב כזה הנושים יצטרכו להצביע ולהכריע בהתאם לסיטואציה שתהיה. לטובת החברה ונושיה שהדברים ייחתכו לפי לוחות הזמנים הקצובים על ידי בית המשפט".

גבאי הסכים עם דבריו של אולמן, אך הוסיף כי אם אכן מדובר במשקיע רציני שמעוניין להשקיע באי.די.בי הוא לא חייב להגיע להסכמות עם דנקנר בקשר לשליטה, אלא יום אחרי שמניות אי.די.בי פיתוח עוברות לנושיה.

השופט אורנשטיין גם התייחס לבקשת קבוצת הביטוח והפיננסים מנורה מבטחים להעמיד לפירעון מיידי את ההלוואה של 150 מיליון שקל לאי.די.בי פיתוח, ולקבל את עמלת פירעון מוקדם של כ-45 מיליון שקל. אף שלמנורה משועבדות פיקדון של כ-51 מיליון שקל ומניות החברות הבנות דיסקונט השקעות (דסק"ש), כלל ביטוח וכור בשווי של כ-470 מיליון שקל, מנורה סבורה כי במסגרת תנאי ההלוואה נוצרו לה עילות להעמדת החוב לפירעון מיידי.

אורנשטיין לא הבין את הצורך הדחוף של מנורה להעמיד את החוב המובטח שמשולם בזמן לפרעון מיידי וקבע כי :"מנורה תשהה את הבקשה להעמדת החוב לפירעון מיידי מבלי לפגוע ביתר זכויותיה. אי.די.בי פיתוח לא תעמוד על בקשתה לשחרור הבטחונות מבלי לגרוע בזכותה לעשות כן בכל מועד אחר".

כמו כן קבע בורנשטיין כי אי.די.בי פיתוח תוכל לשחרר כספים מחשבון הנאמנות מבלי שלמנורה תהיה זכות להגיב ולהתייחס לכך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker