האוזר: "אסור לחשוב על הבורסה כמו על נזלת שתעבור"

יו"ר רשות ני"ע, פרופ' שמואל האוזר, בדיון בוועדת הכספים: "הבורסה היא משאב לאומי ולעיתים שוכחים את התפקיד החשוב שיש לה" ■ יו"ר הבורסה המתפטר: "טפלו בקומקום - הצ'ופצ'יק של הקומקום הוא בסדר גמור"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים31
צבי זרחיה

"אני מאוד חרד למצב הבורסה כמקור לגיוס הון וזירה שבה יש לגייס הון גם בעת הזו, כשאנו נדרשים לעשות כל מאמץ לעודד צמיחה על רקע ההאטה הכלכלית והחשיפה לאירופה וארה"ב. ההאטה הכלכלית קיימת גם בהתחשב בצורך להתמודד עם הגירעון. חשיבות הבורסה בגיוס מקורות הוון למימון הפעילות העסקית היא אחד התנאים לצמיחה כלכלית", כך אמר הבוקר יו"ר רשות ני"ע, פרופ' שמואל האוזר, בוועדת הכספים שדנה בנעשה בבורסה ובהתפטרותם של היו"ר והמנכ"לית .

האוזר הדגיש כי "אסור לחשוב על המצב הנוכחי של הבורסה כעל נזלת שכאילו זו תקופה ויהיה בסדר. אנו צריכים לשאוף איך הופכים את הבורסה למנוף פיננסי כלכלי ולמרכז פיננסי בינלאומי.  נדרש שינוי תפיסה לגבי הבורסה, הוא חל על כולם: חברות , יזמים ובעלי שליטה. חברות צריכות לתת את הדעת שיש להם שותפים. הציבור צריך לתת את הדעת על כך שצריך לעשות שינוי תפיסה ולא צריך לעשות דה לגיטימציה למשקיעים".

כתבות נוספות ב-TheMarker

יו"ר רשות ני"ע, פרופ' שמואל האוזרצילום: אמיל סלמן

לדברי האוזר, "תפקידי הבורסה הם גיוס הון מצד אחד ויצירת אפיקי השקעה למשקיעים. הקצאה יעילה היא חיבור בין חוסכים לבין משקיעים. יש לכך חשיבות גדולה מאוד. למרות שיש בעיות לא קטנות לבורסות בעולם אבל החשיבות שכולם צריך לעשות כל מאמץ לתמוך בה. זה קשור לסיוע לחברות ועוד. הבורסה היא גם ברומטר לכלכלה ומקור לגיוס הון לממשלה".

"האם הבורסה בישראל עלולה לאבד את מקומה? אם לא נשנה את התפיסה לגבי חשיבותה כמנוף לצמיחה, אנו עלולים לעמוד בפני בעיות גדולות יותר והבעיות יועצמו. בהעדר בורסה שמגדילה את זמינות ההון ליזמים הצמיחה והתעסוקה נפגעים, הסדר חוב פגיעה בתחרותיות עוד. הבורסה באמת מתייבשת בראש ובראשונה בגלל הבעיות הכלכליות הקיימות בארץ ובעולם. היתה צמיחה של עשרת אחוזים בהיקפי המסחר בהרבה מקומות בעולם".

הוא הוסיף כי "יש מקום לעשייה. הירידה מועצמת בשנים האחרונות בגלל הירידה המשמעותית בהיקפי המסחר. מה הקשר בין התייבשות הבורסה להיעדר צמיחה? העדר מקורות הון. בהיעדר נזילות הגיוס למקורות הון להשקעות, הבורסה נפגעת וקשה לממן פעילות עסקית. בישראל יש חברות שמשוועות להון אבל לא מצליחות לגייס את ההון. זה מצב שיש לתת עליו את הדעת".

עוד אמר האוזר כי "אחד הדברים החשובים בעת הזו כשאנו נמצאים במצב כלכלי לא פשוט בעולם ובישראל הוא שהבורסה היא משאב לאומי ולעיתים שוכחים את התפקיד החשוב שיש לה".

לדבריו, "במקום שלא ניתן לגייס הון, נפגעת הצמיחה. בשנת 2012 היו אפס הנפקות. גם הבורסה וגם הרגולטורים צריכים לתת את הדעת על המצב. אנו נמצאים במחזורי מסחר נמוכים לעומת העולם ויש הרבה מה לעשות. בהגנה על המשקיע אנו נמצאים במקום שישי בעולם. רגולציה חסרה פוגעת במשקיעים. חייבים רגולציה אמיתית שמגנה על המשקיעים. מצד שני, האם עודף רגולציה לא מעיק על החברות ועל הפעילות העסקית? אם יש עודף רגולציה, אנו צריכים להבין שזה מעיק. התפקיד שלנו להחזיר את אמון הציבור בשוק ההון ואיך מסירים חסמים רגולטורים שמעיקים על הפעילות העסקית או לעשות מדרג רגולציה בין חברות גדולות לקטנות".

האוזר הוסיף כי "הבורסה במידה רבה מאובנת ולא נעשתה מספיק עשייה שיכולה לעודד את הנזילות. יש מה לעשות בבורסה. צריך לחשוב על מטרה של מחזורי מסחר של  10-5 מיליארד שקלים. צריך לעשות שיתוף פעולה עם בורסות בעולם. אולי במקום שתהיה מלכ"ר, היא תפעל למטרות רווח. אולי צריך לשנות את מבנה העמלות, ולהסיר מגבלות טכנולוגיות. אסור לעמוד ולחכות שהדברים יקרו".

יו"ר הבורסה סם ברונפלד אמר כי "מה שלא כל כך שמים לב שבשנה הקודמת וכנראה מה שקורה בשנה הנוכחית הוא החברות גייסו בבורסה 40 מיליארד שקל בצורה של אג"ח. הממשלה גייסה 80 מיליארד שקל. באותה 'בורסה מתייבשת' מצליחים לגייס 120 מיליארד שקל בשנה לא במניות אלא באג"ח. לכן השאלה היא למה אי אפשר לגייס כספים במניות".

ברונפלד התייחס להתפטרותו ואמר בציניות כי "יושבי הראש הקודמים של הרשות ני"ע עשו טעות מאוד גדולה שלא הדיחו את הנהלת הבורסה מייד עם התגלות הסימנים הראשונים של משבר. תדיח את היו"ר ותראה שהמחזורים מכפילים את עצמם. השפל הנוכחי בבורסה הוא לא הראשון, היה שפל בשנות ה-80, ה-90 ובתחילת שנות ה-2000. היו"רים דאז של רשות ני"ע לא חשבו אז להדיח את ראשי הבורסה. הבורסה עשתה ועושה גם להתמודד עם השפל הנוכחי. בעבר הגשתי הצעות להתמודדות עם השפל בבורסה. הניסיון להציג את הבורסה כמי שמחכה לנס הוא רעיון מופרך. להיפך, דווקא שפל היא הזדמנות לעשות שינויים".

יו"ר הבורסה המתפטר, סם ברונפלדצילום: אמיל סלמן

ברונפלד הוסיף כי "הבורסה היא האצטדיון הכלכלי עליו משחקות החברות הכלכליות, חברות משקיעים, גורמים מוסדיים ועוד. אנו אחראים על האצטדיון, הדשא נהדר, הטריבונות נקיות, התאורה נהדרת. הבאנו סדרנים אבל לא יכולים לעלות על המגרש לא יכולים להבקיע גולים ולקבל גולים. אותה בורסה שמתייבשת זה ארגון שמפעיל 200 אנשים עם מערכות מחשב מהמשוכללות ביותר בארץ. כל יום הבורסה מטפלת ב-3.2 מיליון פקודות מכירה וקנייה. כל יום עוברים בין הידיים 8 מיליארד שקל בין קונים ומוכרים. אבל בשפל הנוכחי רק 1 מיליארד שקל הם מניות".

ברונפלד הוסיף כי "אפשר לעסוק בצ'ופצ'יק של הקומקום אבל אם נעשה תהיה זרבובית משוכללת אבל קומקום לא יהיה. טפלו בקומקום. הצ'ופצ'יק של הקומקום הוא בסדר גמור. הקומקום זה כל שוק ההון. האצטדיון הוא הצ'ופצ'יק".

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), אמר כי "הבורסה היא אחד הכלים הכלכליים החשובים. באחרונה הגוף הזה עובר זעזועים קשים מאוד שבא לידי ביטוי בהתפטרות היו"ר והמנכ"לית. זוהי רעידת אדמה בגוף הזה וכולנו רואים שהפעילות בבורסה ירדה בהיקפים גדולים מאוד מימי זוהר של 2.4 מיליארד שקל למחזור של ל-0.9 מיליארד שקל. הרבה מאוד חברות נמחקות מהמסחר ובודדות נרשמות. הגוף הזה עובר טלטלה גדולה, כלומר כנראה זו בועה על הכלכלה של ישראל ואולי צריך חשיבה הרבה יותר עמוקה בעניין הזה".

סלומינסקי הוסיף כי "המגמה שלנו היא להתניע חשיבה אולי ביסודות ובמהות של הבורסה ולהגיע להבנה מה הסיבות שבגינן הגענו למצב הזה ובעיקר מה צריך להיות להבא. קשה לקבל תרופה אם לא יודעים מה המחלה ולכן צריך דיון ציבורי בנושא, שהוא לא יהיה הראשון. נשתדל להמשיך ולעקוב כשהמגמה היא לתקן מה שצריך כדי שתהיה בורסה טובה מתפקדת ומושכת משקיעים".

עוד הדגיש סלומינסקי כי "אנו לא במגמה של השמצות ואנו רוצים לקיים דיון ענייני עמוק כדי להבין מה עובר עלינו ואיפה עושים את השינויים. אם נגיע למסקנות שצריך לעשות שינויים מהותיים ונדרשת חקיקה - לא אהסס לעשות את זה".

ח"כ זהבה גלאון (מרצ) אמרה כי "אני רוצה להזהיר כי בנסיבות הללו שיש בעיית נזילות והבורסה מתייבשת אני מקווה שלא נשפוך את התינוק עם המים. יש עליהום על עודף רגולציה. אבל לפני שמפחיתים רגולציה צריך לבדוק האם הבורסה התנהלה כמו שצריך כל השנים או שהגיע זמן לטלטלה?אחת לכמה זמן זה לא רק שיהיו זעזועים ונלך הלאה.  צריך לשאול מי יפגע מהדה רגולציה? והם האנשים שמשקיעים בשוק ההון".

אילן פלטו מנכ"ל איגוד החברות הציבוריות אמר בדיון כי "אם אני מסתכל על שוק ההון: ההיצע - כמות החברות, הביקוש - כל המשקיעים והמסחר - הפעילות בבורסה. לנו אין ספק שעיקר הבעיה היא בצעד ההיצע. כמות החברות, כי החברות הפרטיות לא רוצות להפוך לציבוריות וחברות ציבורית רוצות כמה שיותר מהר לצאת מהבורסה. הסיבה העיקרית ושלא יטעו אותכם היא עודף הרגולציה שיש לנו בשוק ההון.עודף הרגולציה גורם לכך שחברות לא רוצות להיסחר בבורסה בישראל".

פלטו הוסיף כי "בשנתיים האחרונות אין חברות ציבוריות חדשות שמגיעות לבורסה. בהתחלה אמרו שזה בגלל המצב הכלכלי אבל המצב הכלכלי בישראל לא כל כך בעייתי. פלטו מנה שורה של תיקונים בחוקים שגרמו לטענתו לעודף רגולציה כמו חוק הריכוזיות, החוק להגבלת שכר הבכירים ועוד.

"יש מישור של העלות כמה עולה הרגולציה עורכי דין, רו"ח. דירקטורים שגדלה בצורה משמעותית אבל אפשר לתמחר. מעבר לעוד רגולציה, יש סיכון של חקיקה רטרואקטיבית כל הזמן. אתה רוצה להשקיע בגוף אבל אתה לא בטוח שמחר לא תהיה חקיקה שתתקן את מה שקרה, כמו חוק הריכוזיות. זאת ועוד, לאט לאט מכרסמים בכוח של בעלי השליטה".

עוד אמר פלטו כי "הבורסה צריכה לתמוך ולהריץ את החברות ולא לשבת ולחכות שהמצב הכלכלי ישתפר ואז אולי תהיה חזרה לבורסה. צריך להגדיל את ההיצע ככל שנגביל את החברות לא יהיה שוק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker