הנפילות בכיל: לאומי הפסיד 600 מיליון ש' ועידן עופר 1.5 מיליארד ש'

בעקבות ההודעה של ענקית האשלג הרוסית אורלקלי, שסיפקה תחזית קודרת למחירי האשלג, שוויה של החברה לישראל צומק בכ-3.22 מיליארד שקל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בנק לאומי, המחזיק ב-17.96% מהחברה לישראל ונחשב לבעל מניות המיעוט בה, צפוי להיות אחד הגורמים המרכזיים שיכריעו באסיפת בעלי המניות של החברה שתתקיים ב-3 בספטמבר. באסיפה ייקבע אם לאשר למנכ"ל החברה לישראל ניר גלעד, ליו"ר אמיר אלשטיין ולסמנכ"לים אבישר פז ואלי גולדשמידט מענקים מיוחדים של כ-11.2 מיליון שקל יחד, אם מהלך הפיצול של החברה לישראל יושלם עד סוף 2014.

ההשקעה בחברה לישראל הניבה ללאומי, המנוהל בידי רקפת רוסק עמינח, רווחים נאים בעבר, אך אתמול התכווץ בחדות שוויה של האחזקה. זאת, לאחר שההודעה של ענקית האשלג הרוסית אורלקלי, שסיפקה תחזית קודרת למחירי האשלג, הפילה את מניית כיל בכ-18% וגררה את מניית החברה האם, החברה לישראל, לצניחה של כ-20%. משמעות הדבר היא ששוויה של החברה לישראל צומק בכ-3.22 מיליארד שקל ובעל השליטה, עידן עופר ‏(51%‏), הפסיד על הנייר כ-1.5 מיליארד שקל.

הפגיעה בלאומי באה לידי ביטוי בכך ששווי אחזקתו בחברה לישראל נפל בכ-600 מיליון שקל לכ-2.3 מיליארד שקל. עם זאת, שווי זה עדיין מגלם ללאומי הון חבוי ברוטו של כ-800 מיליון שקל ‏(לא כולל הוצאות מסים צפויות בעת מכירת מניות‏), המגלם את הפער בין שווי השוק של האחזקה לשווי שלפיו היא רשומה בספרי הבנק.

רקפת רוסק עמינח מנכ"לית בנק לאומיצילום: מוטי מילרוד

בשנים האחרונות היו ללאומי לא מעט הזדמנויות לממש לפחות חלק מהאחזקה בחברה לישראל, אך בכל פעם שעלה המהלך לדיון הוא נדחה. בעקבות המלצות הוועדה להגברת התחרותיות במשק, לאומי ייאלץ למכור לפחות 8% מהחברה לישראל בתוך שש שנים, ובבנק מקווים כי הפיצול הצפוי בחברה יעלה את שווי אחזקותיו.

מכה לאופציות של גלעד ובורגס

ההכרזה של ולדיסלב באומגרטנר, מנכ"ל חברת אורלקלי, על מלחמת מחירים עלתה ביוקר לא רק לבעלי קופות הגמל, קרנות הנאמנות וקרנות הפנסיה, שמחזיקים במניות כיל, אלא גם לבכירי החברה.

יו"ר כיל, ניר גלעד, אמנם יקבל מענק של 4 מיליון שקל על תרומתו לפיצול החברה האם, החברה לישראל, אבל בכל הקשור ל-266 אלף האופציות שנותרו לו בכיל - יום האתמול לא ייזכר לטובה. גלעד קיבל את האופציות בינואר 2010 כחלק מחבילה של 800 אלף אופציות במחיר מימוש של 53.1 שקל למניה, שניתנות למימוש בשלוש מנות החל בינואר 2011. השווי של האופציות על פי מודל בלק ושולס היה 14.8 מיליון שקל, ועורר ביקורת רבה. אלא שלפחות שליש מכמות האופציות שהוקצו לו בתוכנית, שעוררה את תשומת הלב הציבורית לרווחים הענקיים של כיל, כנראה כלל לא ימומשו למניות.

ניר גלעד, יו"ר כיל

גלעד היה אמור לממש את המנה השלישית והאחרונה החל בינואר 2014 במחיר מתואם דיווידנד של 43.4 שקל. הנפילה הקשה של 28% במניית כיל בששת החודשים האחרונים, בעקבות החלטתה של חברת פוטאש שלא לרכוש את כיל ומינוי ועדת ששינסקי 2, הוציאה את האופציות של גלעד מחוץ לכסף. את מכת החסד קיבלה מנת האופציות אתמול בעקבות ירידה של 17.8% במניית כיל. מניית כיל נסחרת עתה במחיר של 29.3 שקל, ועליה לעלות ב-48% עד לינואר 2014 כדי שתיגע במחיר המימוש של האופציות.

כיל הקצתה בדצמבר 2012 למנכ"ל סטפן בורגס 1.19 מיליון אופציות שניתנות למימוש בשלוש מנות החל בינואר 2015 במחיר מתואם של 46 שקל למניה. עתה נסחרת המניה במחיר שנמוך ב-36% ממחיר המימוש, והשווי הבלק ושולסי של 14.4 מיליון שקל שיוחס לאופציות שקיבל, נראה אכן תיאורטי מאוד. בורגס יצטרך להסתפק בשכר של 83 אלף דולר בחודש, שגדול פי 25 מעלות השכר החציוני בכיל, ובמענק של 1.2 מיליון שקל ב-2012.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker