גולדמן סאקס: הסיכוי לעליית מניית טבע אפסי; מומלץ למכור

"טבע תעמוד בפני לחץ גובר בשל קיצור לוח הזמנים להתפתחותה של תחרות גנרית", כותבת ג'יימי רובין אנליסטית בגולדמן סאקס

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"אנחנו לא רואים סיכוי לעלייה במחיר המניה בעוד שהשקעה בחברות התרופות תניב תשואה חד ספרתית גבוהה", כותבת ג'יימי רובין אנליסטית בגולדמן סאקס. רובין מורידה את מחיר היעד שלה למניית טבע מ-41 דולר ל-40 דולר, ומורידה את המלצתה למניית החברה מ"נייטרלי" ל"מכירה".

רובין מציינת שתחום הפארמה מתאפיין לאחרונה בפעילות מיזוגים ורכישות שוקקת שצפויה להביא לגידול ברווח למניה, בעוד שטבע שומרת על פרופיל נמוך ומתמקדת בבנייה מחודשת של צנרת המוצרים בפיתוח.

יתרה מזו, להערכת רובין, טבע תעמוד בפני לחץ גובר בשל קיצור לוח הזמנים עד להתפתחותה של תחרות גנרית, וכתוצאה מכך יצטמצמו האופציות העומדות בפניה בכל הקשור להקצאת הון כלומר לחלוקת דיווידנדים ולרכישה חוזרת של מניות. רובין מורידה את תחזיתה למכירות קופקסון ב-200 מיליון דולר, הן ב-2014 והן ב-2015 וב-400 מיליון דולר ב-2016, בעקבות החלטת בית המשפט לערעורים בארה"ב להתיר כניסה של תחרות גנרית לקופקסון החל במאי 2014.

לדבריה, רמת המכירות יכולה להיפגע עוד יותר אם יאושרו גרסאות גנריות לקופקסון ללא ביצוע ניסויים קליניים מלאים. רובין מאמצת את תרחיש הביניים שבין התרחיש הטוב מבחינת טבע, תרופות גנריות שיידרשו לניסויים קליניים מלאים, לתרחיש הגרוע ביותר שבו תרופות גנריות יאושרו ללא ניסויים קליניים מלאים. להערכתה כניסה מוקדמת מההערכות הקודמות של תחרות גנרית תותיר בידי טבע זמן מועט יחסית להעביר חולי טרשת נפוצה שמטופלים בגרסה הנוכחית של קופקסון (זריקה תת עורית אחת ליום במינון של 20 מיליגרם) לגרסה החדשה של קופקסון (זריקה תת עורית 3 פעמים לשבוע במינון של 40 מיליגרם).

מנכ"ל טבע, ג'רמי לוין, בכנס ביומד ישראל 2013צילום: אילן לוי

שינוי זה מקטין את התחזית שלה לרווח למנית טבע בשנים 2016-2014 ב-3%,2% ו-4% בהתאמה. להערכתה, הרווח למניה טבע יהיה יציב במקרה הטוב ב-5 השנים הקרובות ברמה של 5 דולר לשנה ויירד במקרה הפחות טוב. רובין מציינת שתחזיותיה לרווח למניית טבע ב-2013 וב-2014 נמוכות ב-8% וב-14% מממוצע תחזיות האנליסטים. מחיר היעד של 40 דולר משקף מכפיל 8 על בסיס תחזיתה המעודכנת כלפי מטה לרווח ב-2014. היא מציינת כי אף שהחברה נסחרת במכפיל נמוך מהמכפיל בו נסחרה בעבר, וכי הסיכון לירידת המניה אינו רב, להערכתה חברות תרופות אחרות אטרקטיביות יותר להשקעה, וממוצע תחזיות האנליסטים לרווחי טבע יירד עוד יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker