ערן אזרן

מניית יצרנית הדשנים הישראלית כיל, שבשליטת עידן עופר, צנחה במסחר ב-18% על רקע תחזיותיה של אורלקלי הרוסית לקריסה במחירי האשלג אל 300 דולר, עקב החלטה אסטרטגית לתחרות בשוק האשלג. החוזים האחרונים למכירת אשלג עליהם חתמה כיל עמדו על כ-400 דולר. גם החברה האם של כיל, החברה לישראל, צנחה ב-20%.

"שוק הדשנים צפוי לעבור טלטלה עזה", הסביר גיל בשן אנליסט בית ההשקעות אי.בי.אי. "על פי דיווחים, אורלקלי מתכוונת לשנות את האסטרטגיה ששלטה בשוק לאורך שנים ארוכות, אסטרטגיה בה המחיר תמיד היה לפני הכמות, וכל היצרנים שיתפו פעולה עם אסטרטגיה זו. החברה מדברת על ירידת מחירים חדה על מנת למכור יותר כמות".

נכון לשעה 12:00, מניית כיל מרכזת מסחר עצום של 300 מיליון שקל - פי ארבעה מכלל המחזור היומי הממוצע. מניית כיל והחברה לישראל מרכזות שליש מהמחזור הכללי, שעומד כעת על מיליארד שקל - סכום יוצא דופן לשעה זו. גם איגרות החוב של החברה לישראל, שהפירעון שלהן נסמך בין היתר מהתזרים של כיל, יורדות עד 0.7% - תנודה חדה שאינה אופיינית לנייר.

כתבות נוספות באתר TheMarker

עם 350 אלף הורדות: הכירו את האפליקציה שמלחיצה את סוכני הנסיעות

יעקב פרנקל: רשת הקשרים של האיש שלא יחזור לבנק ישראל

מפעלי כיל בים המלחצילום: עופר וקנין

פירוק הקרטל העולמי

כנגד אורלקלי נטען בעבר שהיא חלק מקרטל בענף האשלג העולמי. ביולי שנה שעברה הגישה ממשלת ארה"ב תביעה נגד שבע חברות בענף על הפעלת "קרטל עולמי מלוכד, בדומה לאופ"ק בימי הזוהר שלו", כלשון כתב התביעה. הממשל האמריקאי טען כי שבע החברות, שב-2008 שלטו ב-71% משוק האשלג, תיאמו לכאורה את היקפי הייצור שלהן כדי לשמור על מחירים גבוהים.

קרטל האשלג, לטענת התביעה, נקט שימוש ב"אסטרטגיה מתגלגלת", שבה נקבעו מחירים גבוהים במיוחד בברזיל, הודו וסין, ולפיהם נקבעו גם המחירים בארה"ב. בשיטה זאת טיפסו מחירי האשלג בין 2003 ל-2008 בלא פחות מ-600%, לפי כתב התביעה, אף שהביקוש העולמי לאשלג דווקא "דעך" בחלק מאותן שנים.

"אורלקלי החליטה קודם כל לעזוב את תאגיד השיווק הרוסי BPC", הסביר בשן. "התאגיד - בשילוב עם Canpotex -  שלט על כ 70% מהיצע האשלג בעולם. אסטרטגיה עצמאית של אורלקלי, שתתחרה בשתי שחקניות האשלג הרוסיות האחרות Belaruskali  ו-Silvinit, שגם כך לא היו כל כך ממושמעות מלכתחילה צפויה להביא למלחמת מחירים בשוקי הבית שלהם סין ואירופה.

"קשה לדמיין בשוק האשלג חדשות יותר גרועות מזה", המשיך בשן. "אם לפני כמה חודשים חששנו שהחוזים בסין לא יכללו עליית מחיר שהיה צפויה בתחילת השנה, עכשיו אוראקלי מאותתת ש-350 דולר לטונה הוא היעד מבחינתה וזה עוד עלול להיות יותר גרוע. כיום מחיר מניית כיל מגלם מחיר אשלג של כ-400-420 דולר לטון שזה פחות או יותר המחיר העולמי. תחשיב גס הוא שכל 10 דולר במחיר האשלג שקול לשקל במחיר מניית כיל", הסביר בשן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker