אחד העם

מניות כיל והחברה לישראל הפילו את ת"א 25 ב-1.7%

מחזור המסחר זינק למעל 2 מיליארד שקל ■ מדד התקשורת, שעלה במהלך המסחר ב-2.4%, סגר בעלייה של 1.6% בלבד על רקע ההבהרות של קבוצת אי.די.בי כי סלקום אינה עומדת למכירה

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים17
שלי אפלברג
שלי אפלברג

הבורסה באחד נסגרה בירידות שערים חדות במדדים המובילים במחזור מסחר גבוה של 2.146 מיליארד שקל.

במהלך המסחר ברחו המשקיעים ממניית כיל שהתרסקה ב-17.8% במחזור גדול של 539 מיליון שקל על רקע על צניחת מחירי האשלג בעולם. לאחר התחזית, אורלקלי הודיעה כי החליטה לפרוש מקרטל האשלג העולמי. מניית החברה האם של כיל, החברה לישראל, נופלת ב-20% במחזור של 103 מיליון שקל.

התרסות שתי המניות הובילו להיחלשות מדד ת"א 25, שירד ב-1.7% ל-1203.46 הנקודות. תרומתה של כיל לירידה בת"א 25 הינה 1.53%, שכן משקלה במדד הינו 8.6%. מניית החברה לישראל, שירדה ב-20% ושמשקלה במדד הינו 2.6%, תרמה לירידתו 0.52%. טבע, שירדה ב-2%, תרמה לירידת ת"א 25 0.3%, שכן משקלה הינו 10.1%. מניית לאומי נסחרה בירידה של 2% במחזור מסחר של 129 מיליון שקל. מרבית מניות מדד ת"א 25 עלו היום במסחר.

מדד ת"א 100 סגר בירידה של 1.3% ל-1093.16; מדד ת"א בנקים נסחר ביציבות ומדד נדל"ן 15 נסחר בעלייה של 1%; מדד התקשורת שזינק ב-2.4% במהלך היום סגר בעלייה של 1.6% בלבד; ומדד הנפט והגז עלה ב-1.5%  מדדי התל בונד (20, 40, 60) סגרו בעליות של כ-0.02%.

מניות התקשורת, שבמרבית היום נסחרו בעליות חדות, תיקנה למטה בהמשך המסחר. סלקום, שזינקה במהלך המסחר ב-4.5%, עלתה בסופו רק ב-0.7%. זאת, על רקע ידיעות אותן קבוצת אי.די.בי כי מיכאל גולן עומד לרכוש את סלקום;  פרטנר, שהוסיפה במהלך המסחר 3.7% לערכה, ירדה בסופו ב-1.2%; בזקעלתה ב-2.4%.

השוק הסולידי של איגרות החוב הממשלתיות נסחר בירידות שערים. איגרת חוב ממשלתית מסוג שחר ל-10 שנים ירדה ב-0.1% והתשואה בה עולה ל-3.7%. איגרת ממשלתית צמודה מסוג גליל לתקופה זהה יורדת אף היא ב-0.05% והתשואה בה עולה ל-1.57%.

אורלקלי מפרקת את הקרטל בשוק האשלג העולמי

"אורלקלי שזיעזעה את שוק הדשנים העולמי. החברה נפרדת מתאגיד האשלג הרוסי BPC ובכוונתה לשנות את מדיניות הסחר בשוק, במקביל להגדלת הכמויות המיוצרות על ידה בכ-24% החל משנת 2014", כותבים נעם פינקו ואילנית שרף, אנליסטים בפסגות ברוקראז', שמדגישים כי "מדובר בשינוי אסטרטגיה בעל השפעה מכרעת על שוק האשלג העולמי ושינוי כללי המשחק. נציין כי שינוי זה מממש את החשש הגדול ביותר שהעלנו בעבר והוא שינוי פני השוק והפיכתו משוק חוזי לשוק Spot (בעיקר באסיה, שמהווה לרוב גם נקודת ייחוס לרמות המחירים)".

מניות במרכז

דירקטוריון אי.די.בי פיתוח את עסקת מכירת 30% ממניות כלל ביטוח. העסקה משקפת לחברה שווי של כ-4.6 מיליארד שקל - הגבוה ב-28% משווייה בבורסה.

לאחר בצרפת נסחרת מניית חברת אפריקה בירידה חדה של 3.7%.

פריגו , שנפלה אתמול ב-4.3%, יורדת היום בעוד 1.1% על רקע הודעתה כי את חברת אלאן האירית תמורת 8.6 מיליארד דולר במזומן ובמניות. העסקה משקפת מחיר של 16.5 דולר למניית אלאן, כלומר פרמיה של 10.5% למחירה של אלאן בנאסד"ק ושווי חברה של 8.6 מיליארד דולר.

מניית בבילון שזינקה אתמול ב 6% תמשיך להיסחר על רקע אתמול. בבילון הרוויחה ברבעון השלישי כ-40 מיליון שקל - גידול של כ- 74% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. החברה, שמנוהלת על ידי אלון כרמלי ונשלטת בידי נועם לניר, הראתה כי 43% מההכנסות ברבעון נבעו מגוגל ו-32% מיאהו.האנליסטים המקומיים שוריים על מניית בבילון. בבית ההשקעות דש העניקו למניה מחיר יעד אגרסיבי של 39 שקל, הגבוה ב-66% ממחירה הבוקר בבורסה. קודם לכן, בבנק אגוד הצמידו למניה המלצת "קנייה", עם מחיר יעד קרוב של 37 שקל.

מניות הגז והנפט נסחרות על רקע כי העסקה למכירת הזכויות במאגר לוויתן לחברת וודסייד האוסטרלית תמורת 1.25 מיליארד דולר לא תיחתם על רקע תכנון השותפויות קבוצת דלק , נובל אנרגי ורציו לשנות את מבנה העסקה ולבצע התאמות מחיר שונות אשר יגררו את וודסייד לשלם מחיר יותר גבוה הישקף את העלייה בשווי המאגר מאז ההסכם הראשוני.

חברת טבע ירדה ב-2% לאחר שגולדמן סאקס קבע כי הסיכוי לעלייה במחיר המניה אפסי. "אנחנו לא רואים סיכוי לעלייה במחיר המניה בעוד שהשקעה בחברות התרופות תניב תשואה חד ספרתית גבוהה", כותבת ג'יימי רובין אנליסטית בגולדמן סאקס. רובין מורידה את מחיר היעד שלה למניית טבע מ-41 דולר ל-40 דולר, ומורידה את המלצתה למניית החברה מ"נייטרלי" ל"מכירה".

עוד נודע כי טבע הצליחה על הפטנט שרשמה בבריטניה על קופקסון, התרופה המקורית לטיפול בטרשת נפוצה, ובכך הבטיחה את הבלעדיות בשווקו עד מאי 2015.בית משפט לערעורים בבריטניה אישרר החלטה קודמת של בית המשפט העליון, שקבעה במחצית 2012 כי הפטנט שרשמה טבע תקף עד מאי 2012 וכי בקשתה של Generics, חברה בת בבעלותה המלאה של חברת מיילן, לאשר גירסה גנרית לקופקסון תפר את הפטנט.

בנק לאומי דיסקונט והפועלים נסחרים על רקע העובדה  כי  שבע שנים לאחר שהוגשה בקשה לתביעה ייצוגית נגד הבנקים בטענה שהם תיאמו ביניהם שיעורי ריבית שלא כדין וחמש שנים אחרי שבית המשפט המחוזי אישר דיון בתביעה שהוערכה בשבעה מיליארד שקל, החזיר אתמול (ב') נשיא בית המשפט העליון, ד"ר אשר גרוניס, את הדיון בתביעה לבית המשפט המחוזי בתל אביב.מדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker