אם אספן תיסוג - חבס עשויה לעבור לקרן זרה

הקרן הזרה מעוניינת בעיקר באחזקה של חבס בקרן הנדל”ן ההולנדית NSI. אסיפת בעלי 
האג”ח תתכנס היום לדון בהצעות ההשקעה המעודכנות של אספן גרופ והקרן הזרה

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אסיפת בעלי האג”ח של חברת הנדל”ן חבס השקעות תתקיים היום בצהריים במלון סיטי בתל אביב. החברה, המוגדרת חדלת פירעון, חייבת לבעלי האג"ח כ–450 מיליון שקל.

חברי נציגות בעלי האג”ח ‏(מסדרות 12 ו–4‏) יציגו באסיפה לבעלי האג”ח את הצעות השקעה המעודכנות שהתקבלו לצורך גיבוש מתווה הסדר חוב בחברה. חברי הנציגות הם גיל לופוביץ’ ‏(פסגות‏), יוני שר ‏(הראל‏), עופר גזית והיועץ הכלכלי עודד שמיר ‏(לשעבר מנכ”ל כלכלית ירושלים של אליעזר פישמן‏).

לקראת האסיפה, אמורות להתפרסם באתר הבורסה ההצעות המעודכנות של קרן השקעות מחו”ל וחברת הנדל”ן אספן גרופ המעוניינות להשקיע בחבס. ייתכן שתפורסם הצעה של משקיע נוסף, שזהותו אינה ידועה.

לפי מקורבים למגעים, הקרן הזרה מעוניינת להשתלט על אחזקתה של חבס בקרן ההשקעות בנדל”ן, NSI ההולנדית; הקרן מחזיקה ביותר מ–260 נכסים ונסחרת בבורסת יורונקסט לפי שווי שוק של 368 מיליון יורו. הקרן מנהלת מגעים עם נציגות בעלי האג”ח של חבס על גובה הסכום המזומן שיקבלו בעלי האג”ח בתמורה להסכמתם להשלים את הליך הפירוק של חבס והעברת מניות NSI לידיה.

אילן גיפמן (מימין) וגיא פרג, מנהלי אספן גרופצילום: עופר וקנין

לפי מתווה, בעלי האג”ח של חבס גם יקבלו את יתרת הנכסים של חבס בישראל, בשווייץ ובגרמניה, שאותם ינסו לממש תמורת סכום נטו של עשרות מיליוני שקלים. לפי הצעה זו, המחזיקים יספגו, בכל מקרה, תספורת של עשרות אחוזים על החוב המקורי, ויהיה עליהם להחליט אם התמורה שמציעה הקרן מספקת עבורם כדי לקבע את ההפסד, או להשאיר פוטנציאל להשבחת ערך עתידית כפי שגלום בהצעת אספן.

גם אספן, הנמצאת שבשליטת רוני צארום, מעוניינת בעיקר ב–NSI. לפי המתווה המקורי שהציעה אספן - המגלם לבעלי האג”ח של חבס תספורת של 30%–40% עם פוטנציאל להשבחה - לבעלי האג”ח יונפקו שתי סדרות אג”ח חדשות בחבס בסכום כולל של 200 מיליון שקל ובריבית שנתית של 4.5%–5%. אספן תזרים לחבס 70 מיליון שקל ממקורותיה כנגד הקצאה של 56% ממניות החברה, ולבעלי האג”ח יוקצו 44% ממניות חבס.

בעד המתווה של אספן הצביעו כ–99% ממחזיקי האג”ח של חבס. ואולם לאחר שביקרה בנכסיה של NSI בהולנד מסיבות השמורות עמה, החליטה אספן לסגת מהמתווה שסוכם, ועתה החברה מנהלת מגעים עם הנציגות לגבי מתווה חדש שעשוי לגלם למחזיקי האג”ח תספורת גבוהה יותר.

בתוך כך, הודיעה חבס על סיום כהונתם של המנכ”ל, רונן עקביה, סמנכ”ל הכספים, שחר קליין, והיועצת משפטית ומזכירת החברה, ענבל זכאי, ב–31 באוקטובר 2013; השלושה יצטרפו לסמנכ”לית השיווק והמכירות, דפנה קציר, ולמנכ”ל החברה־הבת חבס סטאר, עמיר ניצני. צעד זה מתבצע כחלק מצמצום בהוצאות הנהלה וכלליות וצמצום מצבת כוח אדם בחבס שתיוותר עם כחמישה עובדים.

הרצל חבס ימשיך לשמש יו”ר החברה, מכיוון ששינוי במעמדו יהיו מבחינת קונסורציום הבנקים הממנים של NSI, עילה להעמיד את יתרת האשראי נטו של NSI, כ–36 מיליון יורו, לפירעון מיידי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker