מגייסים כסף כמו פיצוחים

הגיוס של חממה מעלה את השאלה אם המוסדיים מתמחרים נכון את האזור האפור

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
חגי עמית
חגי עמית

חממה סחר גייסה בשבוע שעבר 81 מיליון שקל בהנפקת אג”ח שזכתה לביקושים גבוהים; ההנפקה החזירה אותנו שש שנים לאחור, לאמצע 2007, השנה שבה הגיעה חממה לבורסה של תל אביב.

בניגוד למחשבה האינסטינקטיבית, חממה אינה מפעילה “פיצוציות” שבהן הישראלים אוהבים לרכוש פיצוחים לקראת שבת. חממה עוסקת בסחר בינלאומי בגרעינים שאותם היא רוכשת בעולם ומשווקת בעיקר בישראל. החברה הגיעה לבורסה כשהיא רוכבת על גל הגאות העולמי בענף הסחורות. את 2007 סיימה החברה עם הכנסות של 325 מיליון שקל ורווח נקי של 15 מיליון שקל. תמורת ההנפקה יועדה להרחבת פעילותה בישראל ובחו”ל.

כמו חברות רבות שמגייסות כסף מהציבור, שנותיה הבאות של חממה היו פחות איכותיות מבחינה פיננסיות לעומת השנים שעל סמך תוצאותיהן גייסה כסף. את 2008 סיימה החברה עם רווח נקי של 3 מיליון שקל, וב–2009 הפסידה החברה כמה מאות אלפי שקלים. בשנים שלאחר מכן החברה התאוששה - ב–2010 חזרה להרוויח והציגה שורה תחתונה של 4 מיליון שקל, ב–2011 הרוויחה 9 מיליון שקל, וב–2012 הרוויחה 13 מיליון שקל. לרגל ההתאוששות, החליטו בחממה שזה הזמן לשוב ולגייס כסף.

חממה אמנם הגדילה את מכירותיה השנתיות בחמש השנים האחרונות ב–50%, אבל לא ביצעה פריצה בינלאומית ונשענת עדיין על השוק הישראלי כלקוח עיקרי. נוסף על כך, הוצאות המימון של החברה קפצו - ב–2007 הסתכמו הוצאות המימון ב–4 מיליון שקל בשנה ובשנתיים האחרונות הן הסתכמו ב–18 מיליון שקל בסך הכל.
האג”ח שהנפיקה החברה ב–2007 עתידות להגיע לפדיון בשנה הקרובה, והשבוע מכרה החברה לציבור הישראלי אג”ח בסכום דומה לסכום שבו גייסה ב–2007, ללא ביטחונות וללא דירוג. עם זאת, בזכות הביקוש הגבוה החברה תשלם על האג”ח ריבית של 5.25% בלבד במקום 5.5%.

השוק שבו פועלת חממה רגיש למחירי הסחורות, לתנודות בשערי המט”ח ולמצבם של הסוחרים הקטנים שרוכשים ממנה את הסחורה. מדיניות החברה דוגלת בחלוקת דיווידנד של לא פחות מ–30% מהרווח הנקי. ההון העצמי של החברה מסתכם ב–88 מיליון שקל, התחייבויותיה מסתכמות בכ–260 מיליון שקל, וקופת המזומנים זניחה. תמורת הגיוס הנוכחי מיועדת לפירעון חוב לזמן קצר למוסדות פיננסיים. חממה צריכה את הכסף. ממצבת התחייבויותיה עולה כי יהיה עליה להחזיר חוב של 175 מיליון שקל בשנה הקרובה.

בחמש השנים האחרונות הציגה מניית החברה תשואה שלילית של 15%. הסטטיסטיקה מראה כי בשנים האחרונות למדו המוסדיים לדרוש ביטחונות נאים בהנפקות אג”ח ולהבחין בין ההנפקות “הטובות”, שבהן הם יראו את הכסף שהלוו בחזרה, לבין הנפקות מסוכנות, שהשקעה בהן היא כמו לשים את הכסף “על קרן הצבי”. הגיוס של חממה מעלה את השאלה, אם המוסדיים יודעים לתמחר נכון את האזור האפור - זה שבו עשויה לבוא לידי ביטוי בימים אלה מצוקתם בחיפוש אחר אפיקי השקעה שיניבו תשואה לא אפסית.

צילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker