עסקה בספק

השותפות בלווייתן עשויות לדרוש "פרמיה טורקית" מוודסייד

חברת האנרגיה האוסטרלית סיכמה על השקעה של 1.25 מיליארד דולר בלווייתן תמורת 30% מהזכויות בו, אבל חתימת העסקה התעכבה ■ מקורב ללווייתן: האפשרות לייצא הגז דרך טורקיה משנה את העלויות. השותפות מחכות כעת לפסיקת בג"ץ בעניין יצוא הגז

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים11
ערן אזרן

יותר משמונה חודשים עברו מאז נרקמה העסקה למכירת 30% מהזכויות במאגר לווייתן לחברת וודסייד האוסטרלית תמורת 1.25 מיליארד דולר. העסקה עוד לא נחתמה, וייתכן שאף לא תיחתם בעתיד.

ל-TheMarker נודע כי השותפות בלווייתן מתכננות שינוי במבנה העסקה ו”התאמות מחיר” שונות. בין היתר, הן עשויות לדרוש סכום גבוה יותר מוודסייד כדי לשקף את העלייה בשווי המאגר מאז ההסכם הראשוני.

כתבות נוספות ב-TheMarker

הסיבה לעלייה בתג המחיר נעוצה בעיקר בהפשרת היחסים בין ישראל לטורקיה. התפתחות זו פתחה אופציית יצוא חדשה לשותפות בלווייתן, שלא היתה קיימת בעת המו”מ עם וודסייד: הנחת צינור גז תת ימי מהמאגר לחופי טורקיה. אופציה זו זולה ורווחית יותר בהשוואה לאפשרות של הקמת מתקן ימי צף להנזלת הגז.

“נפתחו לשותפות אופציות משמעותיות נוספות, שלא הובאו בחשבון בתחילת התהליך עם וודסייד. כרגע השותפות ממתינות שבג”ץ יפסוק בעניין יצוא הגז, ולאחר מכן הן מתכוונות לערוך אנליזה מחודשת לאופציות שבפניהן. התנאים החדשים עשויים להגדיל את ערך המשאבים שנמצאו בלווייתן”, הסביר אתמול מקורב לעניין. אותו מקור ציין כי השותפות בלווייתן - קבוצת דלק ‏(45%‏), נובל אנרג’י ‏(40%‏) ורציו ‏(15%‏) - עשויות לדרוש סכום שיגלם את ההפרש שבין הרווחים החזויים ממתקן צף לבין הרווחים מיצוא באמצעות צינור.

ואולם, הדעות בשוק חלוקות לגבי ההבדל בין שני הפרויקטים. חלק מהאנליסטים מעריכים שיצוא לטורקיה זול יותר, בעוד אחרים מדגישים כי הסיכון הגיאו־פוליטי מקזז את החיסכון.

גם שיחת הוועידה שערכה נובל אנרג’י בסוף השבוע החולף מחזקת את “הרוח החדשה” שנושבת מהשותפות בלווייתן בסוגיית היצוא. מנכ”ל נובל, צ’אק דיווידסון, ציין כי השותפות עשויות להפנות חלק מהגז שיועד להנזלה לייצוא ל”מדינות האזור”. בסוף השבוע דיווחו כלי תקשורת באוסטרליה כי “העסקה נתונה בספק” על רקע ההשתהות בהחלטת היצוא והשינוי בתוכניות מצד השותפות.

מאגר לווייתן נמצא בים העמוק מול חופי חדרה והוא נחשב לתגלית הגז הגדולה ביותר בעולם בעשור האחרון. עוד התגלה, כי בשכבות העמוקות של המאגר קיימת הסתברות נמוכה להימצאות נפט, ובסוף השנה מתכוונת נובל אנרגי’, המשמשת מפעילת הקידוח, לקדוח במטרה לבחון את כמות המשאבים. בדצמבר 2012 נחתם ההסכם עם וודסייד, שבו הוחלט כי החברה תרכוש כ–30% מהזכויות בלווייתן תמורת 1.25 מיליארד דולר. סכום הרכישה העניק למאגר שווי של 5 מיליארד דולר, כשהשווי הסופי עשוי לטפס עד ל–8.3 מיליארד דולר כנגזרת ממחיר הגז בעתיד. הצדדים עוד לא חתמו על הסכם, שכן הוא כפוף, בין היתר, לאישור המדינה בעניין יצוא הגז.

לפי ההסכם, וודסייד אמורה היתה לשלם לשותפות 696 מיליון דולר במעמד החתימה, 200 מיליון דולר נוספים כשממשלת ישראל תאשר את יצוא הגז, ו–350 מיליון דולר אחרונים כשקונסורציום לווייתן יאשר פרויקט יצוא של גז מונזל ‏(LNG‏). וודסייד עוד לא העבירה את הסכומים האלה. הסיבה הרשמית לעיכוב היא התמשכות ההליכים בעניין יצוא הגז מישראל. ואולם, כנראה שקיימת גם מחלוקת עסקית. האפשרות לייצא גז בצינור לטורקיה או לקפריסין מבטלת את הערך המוסף של וודסייד, שמתמחה בהנזלת גז, ולמעשה מייתרת בעבורה את הרכישה, וכן את התשלומים המוקדמים.

יתרה מזאת, בחודשים האחרונים מתקדם ההליך לבנייה של מתקן יבשתי להנזלת גז בקפריסין. המתקן מוקם ביוזמתה של קבוצת דלק ונובל אנרג’י, המחזיקות בבלוק 12 בקפריסין, שבו נמצאו 7 TCF של גז טבעי. הקמה של מתקן הנזלה על אדמת האי פותחת אופציית יצוא נוספת, שמייתרת שוב את וודסייד. המתקן יאפשר לנובל ולדלק לחבר צינור ישיר למתקן ‏(או דרך בלוק 12‏), ולייצא משם את הגז באמצעות אוניות. ואולם, אופציה זו דורשת חתימה על הסכם בין ישראל לקפריסין.

למרות זאת, אופציית היצוא באמצעות וודסייד לא ירדה מהפרק. תרחיש אפשרי נוסף הוא שחלק מהגז בלווייתן יופנה לטורקיה באמצעות צינור תת־ימי, חלק אחר יועבר לאסיה באמצעות וודסייד וחלק נוסף יחובר בצינור לישראל. ההערכות הן שכל עוד תישמר כמות של 300 BCM–350 גז טבעי ‏(כמחצית ממאגר לווייתן‏), וודסייד עשויה למצוא עניין בפרויקט. ואולם, אם הכמות תקטן, תבטל וודסייד את ההסכמים הלא מחייבים בשל חוסר כדאיות. הבחירה צפויה להתקבל רק לאחר פסיקת בג”ץ בחודש הבא אם להעביר את סוגיית יצוא הגז להכרעת הכנסת או להסתפק באישור הממשלה.

בקבוצת דלק, בנובל אנרג’י וברציו סירבו להגיב לידיעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker