עסקת ענק |

פריגו רוכשת את אלאן האירית תמורת 8.6 מיליארד דולר במזומן ובמניות

פריגו תשלם את מרבית תמורת העסקה במניות ■ אלאן היא חברה המפתחת ומייצרת תרופות למערכת העצבים המרכזית

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

חברת פריגו רוכשת את חברת אלאן האירית תמורת 8.6 מיליארד דולר במזומן ובמניות. פריגו תשלום לבעלי מניותיה של אלאן 6.25 דולר במזומן ו‑0.076 מניות פריגו על כל מניית אלאן. העסקה משקפת מחיר של 16.5 דולר למניית אלאן - כלומר פרמיה של 10.5% למחיר החברה בנאסד"ק ושווי חברה של 8.6 מיליארד דולר.

מחיר העסקה בפועל הוא 6.7 מיליארד דולר - שכן אלאן מחזיקה בקופתה 1.9 מיליארד דולר - כך שלמעשה פריגו תשלם את מרבית תמורת העסקה במניות; יתרון גדול בהתחשב בהערכת אנליסטים רבים שפריגו היא מניה יקרה.

פריגו צופה כי העסקה תגדיל מיידית את הרווח המתואם למניה בשנת הכספים 2014, אשר תסתיים ביוני 2014 ומעריכה שתוכל להפיק ממנה יתרונות מס וחסכונות בהיקף של 150 מיליון דולר לשנה.

אחד היתרונות המשמעותיים של העסקה מבחינתה היא היכולת להעתיק את מטה החברה מארה"ב לאירלנד ולהינות ממס חברות מופחת של 12.5%. יתרונות אחרים נראים מינוריים בהשוואה, שכן אין סינרגיה שווקית או ייצורית ברורה בין פריגו - שעיקר עסקיה הם בשוק התרופות ללא מרשם במותג פרטי של רשתות השווק בארה"ב ובאנגליה, ובייצור תרופות מרשם גנריות - בעיקר בתחום העור לבין ייצור תרופות מקוריות לטרשת נפוצה.

לכתבות נוספות ב-TheMarker:

מנכ"ל פריגו ג'ו פאפאצילום: רוני ליבוביץ'

פריגו היא היצרנית הגדולה בארה"ב של תרופות ללא מרשם רופא במותג פרטי. אלאן היא חברה המפתחת ומייצרת תרופות למערכת העצבים המרכזית. תרופת הדגל של החברה היא Tysabri - לטיפול בטרשת נפוצה - אותה היא משווקת במשותף עם חברת ביוג'ן איידק. טיסברי נחשבת כתרופה אפקטיבית לטרשת נפוצה, אך כבעלת פרופיל בטיחות בעייתי שכן בעבר מתו חולים שטופלו ב-Tysabri ממחלת העצבים הנדירה .PML

מכירותיה של Tysabri הסתכמו ב‑1.6 מיליארד דולר ב‑2012 והיא נוגסת ב‑12% משוק התרופות לטרשת נפוצה - אם כי הנתונים מתייחסים לתקופה שקדמה להשקת התרופה האורלית Tecfidera שפותחה ומיוצרת על ידי ביוג'ן איידק ונוגסת בנתח שוק על חשבוםן של תרופות שניתנות בהזרקה כמו קופקסון, או בעירוי כמו Tysabri.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker