דעה

מנהלים חמדנים, מפקחים חלשים, משקיעים עלובים - 9 דברים שלמד גבאי בחצי שנה

ניתן לראות בדו"ח גבאי כתב אישום לא רק נגד נוחי דנקנר והמנהלים תחתיו, אלא גם נגד שוק ההון כולו - כולל המוסדיים, הבנקים והרגולטור

רותם שטרקמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

כדאי לקרוא את הדו"ח בן 171 העמודים שפירסם אתמול איל גבאי על אי.די.בי. גבאי מונה על ידי השופט המחוזי איתן אורנשטיין להתחיל בסידור הבלגאן הפיננסי העצום שייצר נוחי דנקנר, בעשור שחלף מאז רכש את השליטה באי.די.בי בהלוואות מבנק לאומי ומקרן מבטחים.

לפני שאנחנו מתארים בקצרה כמה דברים שלמד גבאי בתקופה זו, יש לנו המלצה למי שעתותיו אינם בידו: במקום הדו"ח הארוך - לקרוא רק שלושה דיווחים קצרצרים ‏(מבין אלפים ומייגעים‏) שפירסמה אי.די.בי בשנים האחרונות:

כתבות נוספות באתר TheMarker

משפחת לבנת קונה פטור מתביעות בכסף

הכירו את הסטארט-אפ שמבטיח ייעוץ פיננסי להמונים

נוחי דנקנרצילום: דודו בכר

הדיווח הראשון מפברואר 2008, שבו הודיעה במשפט אחד קצר כי נרכש מטוס מסוג בומברדיה צ'לנג'ר 604 משנת ייצור 2006 תמורת 26 מיליון דולר. הדיווח השני מאפריל 2008, שמעדכן על אישורו ברוב של 98% מבעלי המניות של ההסדר עם בעלי השליטה בנוגע לשימוש במטוס הפרטי. והדיווח השלישי מאתמול, על מכירת המטוס ‏(כנראה באוגוסט‏) תמורת 9.5 מיליון דולר.

כל סיפור הקריסה העצוב של אי.די.בי והשמדת כספי הציבור בהיקף אדיר מצוי כאן: חמדנות, יהירות, בזבזנות, ניהול כושל, זלזול בכספי ציבור, שקיפות לקויה, דירקטוריון בובות, בעלי מניות צייתנים ורגולטורים חלשים.

בקיצור, הבורסה במשבר? אין מחזורים? המשקיעים מתרחקים? בצדק. אם רוצים את הכסף של הפנסיונרים והמשקיעים, כדאי לדאוג קודם לנקות את הבורסה ממוטציות מסוכנות כמו זאת.

את הדו"ח של גבאי אפשר לראות גם ככתב אישום לא רק כנגד דנקנר ומנהליו, אלא כנגד שוק ההון כולו - כולל המשקיעים המוסדיים, הבנקים והרגולטורים. אלה הנקודות העיקריות שעליהן מדבר גבאי:

1. גבאי איש מנומס. הוא מודה לדנקנר שעשה מאמצים גדולים לפתור את הבעיות ו"שמר על קור רוח", וגם מציין את תפקודם של המנהלים בחברה, ובכל זאת הוא ממליץ להזיז אותם ממשרדיהם. לדברי גבאי, לא יקרה כלום אם תמונה הנהלה חדשה, אפילו להיפך.

בניגוד ללב לבייב ומוטי זיסר, שני טייקונים שכבר פשטו רגל, בהנהלת אי.די.בי אין כל מומחיות נדרשת ‏(מלבד פיננסית‏), וסיכוייה של הנהלה חדשה להצליח אף גדולים יותר שכן היא תפעל לטובת הנושים. גבאי מצטט את פרופ' אריה בבצ'וק, שטוען כי לדנקנר תמריץ חזק לדחיינות ולמשיכת זמן ‏(אולי משהו יקרה והוא ירוויח ממנו‏). בבצ'וק מציג גם ניגוד אינטרסים בין בעל השליטה לנושים.

2. גבאי מנסה להתמודד עם שלל עסקות בעלי העניין באי.די.בי בשנים אחרונות. הוא כותב שחלק ניכר מהן גרמו להעברת כספים וזכויות מחוץ לקבוצה - אל בעלי שליטה ויחידים המכהנים בה בתפקידי מפתח. הוא מצביע על חוסר תפקודו של שוק ההון גם כיום לאחר שברור שאי.די.בי קרסה, ולצורך כך מתמקד במצנח הזהב שפרס דנקנר למנכ"ל כלל ביטוח, איזי כהן. כהן קיבל שש משכורות של 180 אלף שקל ‏(כל אחת‏) ואופציות בשווי של 11 מיליון שקל עבור תשעה חודשי עבודה - והכל על חשבון בעלי המניות העתידיים.

אם זה לא הספיק, ממשיך גבאי בתיאור, בדירקטוריון כלל ביטוח המונה 11 מנהלים בכירים "התעורר צורך" במנהל נוסף. לכן אושרה פה אחד העסקתו של דני נוה כיו"ר בעלות של 110 אלף שקל בחודש ‏+ הטבות ואופציות בשווי של 2.3 מיליון שקל. גבאי כותב כי על אף סימני השאלה הכבדים, שתי חברות הייעוץ שעמן עובדים המוסדיים המליצו לאשר כי לכאורה זה "סביר" - והמוסדיים הצביעו בעד המינוי. הוא מזכיר גם את אי־התנגדותו של הממונה על הביטוח ושוק ההון, עודד שריג.

3. גבאי, שעמד אמנם בראש ועדת הריכוזיות ופרש ממנה באמצע העבודה על המסקנות - לא היה אחד התומכים הגדולים בצמצום הריכוזיות. ואולם נראה שמשהו אצלו השתנה, ובדו"ח הוא מצביע על השפעותיה השליליות.

עסקיה של אי.די.בי, שמאוגדת כאשכול חברות רב שכבות, כותב גבאי, מתפרשים על ענפים רבים של פעילות, המדווחים בשמונה מגזרים באמצעות 28 תאגידים שונים. ידה של הקבוצה בכל ויד כל בה, עד כדי כך שקשה למצוא בכירים במגזר העסקי נטולי קשרים קודמים עם הקבוצה.

4. למבנה הפירמידה מקדיש גבאי התייחסות נפרדת. הוא מראה, למשל, כי בסלקום, חברה עם מאזן של 8 מיליארד שקל, שולטת אי.די.בי באמצעות הון של 139 מיליון שקל בלבד. לדבריו, פירמידות משמשות תמריץ למינוף שמשמש להגדלת השליטה בחברה ולהגדלת סיכונים. השליטה מאפשרת אחר כך לעשות עוד עסקות בעלי עניין. בכלל, גיוס חוב, הוא כותב, היא תשתית עסקית מנצחת: אם העסק מצליח הרווחים עולים למעלה, ואם העסק מפסיד - מי שמשלם את החשבון הם בעלי האג"ח.

5. גבאי מותח ביקורת על הגופים המוסדיים שהעניקו לדנקנר מיליארדים ועל המבנה שדוחף אותם לבצע השקעות גרועות: על פי התאוריה, הנושים ‏(המוסדיים‏) אמורים להיות מתוחכמים, הוא כותב, אלא שהם פועלים בסביבה בלי תחרות ואין להם כוח מיקוח.

6. מה היתה התרומה של מי שלאורך שנה משך את כל המערכת, ליהטט בעיתונות והקפיא כל טיפול ממשי בעניין אי.די.בי? אפס. גבאי כותב שמההשקעה של אדוארדו אלשטיין הרוויחו הנושים בסך הכל 41 מיליון שקל ‏(אפשר להניח שזה פחות מההוצאות בתקופה זו‏).

7. המאבק הציבורי מסייע: גבאי מזכיר חמש הצעות שונות להסדר שהגישו בעלי השליטה בחצי השנה שהוא בחברה - הצעות שהשתפרו והלכו בכל פעם. הסיבה: איום הנושים. גם בעניין ועדת אנדורן להסדרי חוב, שהקימו שר האוצר ונגיד בנק ישראל, מזכיר גבאי את המחאה כגורם להקמתה.

8. גבאי מציג גרפים מאירי עיניים שממחישים כי אי אפשר היה לפספס את קריסתה של החברה כבר לפני שנים: צמצום הדיווידנדים והצניחה מתמשכת בשיעור ההון העצמי ביחס לחוב ולמאזן סיפרו את הסיפור. ולמרות כל זאת, לא חברות הדירוג, לא שוק ההון ולא הרגולטורים פעלו למניעת הפארסה.

9. נראה שגבאי לא ממש מאמין לדנקנר. הוא אומר שההצעה שלו להסדר היא שובת לב יותר מכל ההצעות האחרות, אבל לא ברור מי המשקיע החדש, אם יש לו כסף, וגם לא ברורות מה יהיו דרישותיו, שכן כלל לא נוהל אתו משא ומתן. לכן, לדבריו, יש להוריד אותה מהפרק.

באותו האופן הוא מתייחס לדרישתם של דנקנר ושותפיו לפטור מתביעות. הוא מתמחר את הפטור ביותר מ-200 מיליון שקל, וטוען שגם אם זה הסכום שישולם עליו, צריך לצמצם אותו כמה שיותר.

גבאי משבח את משפחות מנור ולבנת שהגיעו לפשרה בתביעה הייצוגית הנוגע לחלוקת הדיווידנדים, ומציין כי דנקנר לא הצטרף אולי משיקולים טקטיים קצרי טווח. לדבריו, אם דנקנר חושב שהכל היה בסדר עם הדיווידנדים, הרי שהוא יכול לבקש להחריג את הדיווידנדים מהפטור מאחריות שיש לו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker