אמיתי זיו

סבב מהלומות יוצא דופן התרחש בסוף השבוע בין בית ההשקעות פסגות לבזק. הסיבה לכך היתה עבודה על שוק התקשורת הקווי שהוציאה ביום רביעי אנליסטית התקשורת אילנית שרף. שרף היא הסמן השמאלי באנליסטים לגבי בזק ונמצאת בהמלצת "מכירה" לחברה כבר זמן ארוך במחיר נמוך ממחיר השוק.

העבודה היתה כללית וארוכה. היא השוותה את רפורמת השוק הסיטוני לעולם וסקרה את השלכותיה על ישראל: “כיום באירופה המחיר הסיטוני הממוצע לקו טלפון הוא כ–8.5 יורו ‏(כ–40 שקל‏), בדומה לדרישת חברות הסלולר ורחוק מעמדת בזק ‏(60–70 שקל‏)”, נכתב.

בימים אלה מתווכחות חברות התקשורת, בזק מצד אחד וסלקום ופרטנר מהצד האחר, על מחיר קו בזק, ולכן לעבודה היתה חשיבות גדולה. אלא שבעבודה נפלה טעות. שרף התייחסה למוצר LLU ‏(קו קצר מהמרכזת ללקוח‏) בעוד בישראל מדברות החברות על המוצר Bitstream, שהוא ארוך יותר ועלותו אמורה להיות גבוהה יותר.

צילום: אמיל סלמן

בבזק זעמו. נהוג שאנליסטים שולחים עבודות לחברות לפני פרסומן. הפעם לא רק שלא שיתפו, אלא גם נפלה טעות. המשנה למנכ”ל ומנהל הכספים הראשי, דודו מזרחי, קיים כמה שיחות עם שרף, ואז פנה לבוס שלה, מנהל המחקר של פסגות, טרנס קלינגמן.

מזרחי הבהיר כי מדובר בפגיעה ורמז כי בזק לא תעבור על כך בשתיקה. בפסגות הבינו כי הדבר עלול לגלוש לפסים משפטיים והוציאו ביום חמישי תיקון והבהרה: "נודע לנו כי המו"מ בין בזק לפרטנר וסלקום נסוב סביב Bitstream ולכן מחיר ה-LLU שפורסם אינו רלוונטי. בכוונתנו להעמיק בשוק ה–Bitstream... בדיקה של כמה מדינות מעלה טווח מחירים רחב שיכול להגיע ל-25 יורו".

מניית בזק בשנה האחרונה

מבזק נמסר בתגובה: "עבודת המחקר בעניין השוק הסיטוני של פסגות היתה מבוססת על ניתוח מוטעה, ולכן מסקנותיה היו שגויות מהיסוד. התיקון שפירסם בית ההשקעות, שבו הוא חוזר ממסקנותיו, מעמיד את הדברים על דיוקם".

מפסגות נמסר: "מחלקת המחקר מפרסמת עבודות בקשר לחברות שהיא מסקרת כדי לספק ללקוחותיה ערך מוסף. כמו בכל עבודה שמפורסמת, מתקיים דיאלוג בין גורמים שונים ולעתים יוצאת הבהרה. לא התקבל כל איום בתביעה".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker