אייל גבאי: לפרק את אי.די.בי ולהעביר את החברה לניהול בעלי האג"ח

אייל גבאי, המומחה מטעם בית המשפט, הגיש את חוות דעת לשופט איתן אורנשטיין: "המומחיות של הנהלת אי.די.בי היא בעיקרה חשבונאית ופיננסית. ניהול חלופי מטעם הנושים אינו מסוכן ועשוי אף להועיל"

שלי אפלברג
שלי אפלברג

אייל גבאי, המומחה מטעם בית המשפט בפרשת אי.די.בי, קובע היום כי יש לפרק את החברה ולהעביר את הניהול לידי בעלי האג"ח.

בחוות דעת שהגיש לבית המשפט המחוזי בתל אביב, כתב גבאי: "גם בהשוואה לחברות אחרות, בהן ישנה משמעות גדולה לבעל השליטה כגון חברת אפריקה ישראל, בה בעל השליטה הוא זה המתמחה והמנהל בפועל חלק ניכר ביותר מפעילות הקבוצה והוא זה אשר יכול להשפיע באופן ניכר על ערך הנכסים והשבחתם. לחילופין, אלביט הדמיה בה בעל השליטה הוא זה שהקים וניהל כמעט באופן ישיר את רוב פעילות הקבוצה וחברות הבנות ולכן חשיבותו לערך הנכסים גבוהה מאוד. מאידך, באי.די.בי - המומחיות של הנהלת הקבוצה היא בעיקרה חשבונאית ופיננסית. ניהול חלופי מטעם הנושים אינו מסוכן אם כן והוא עשוי אף להועיל".

כתבות נוספות ב-TheMarker

ישנים מעט, אוכלים גרוע ומתקשים למצוא זוגיות: כך חיים מאות אלפי הישראלים שעובדים בלילה

מנכ"ל משרד הרווחה: "נכון שיש בישראל ילדים רעבים - אבל אין אנשים עם בטן נפוחה מרעב"

אייל גבאי צילום: עופר וקנין

"הצעד המתבקש מבחינת נושי אחזקות הוא לפעול למימוש הסדר החלוקה בעין במלואו, לצד מיקוד המאמצים בניהול אי.די.בי פיתוח. הואיל ומדובר בחברה חדלת פירעון, איני רואה מקום להידרש לשאלת הסכמת החברה כתנאי למימוש הסדר כזה שכן לכל היותר ידרוש הדבר מהנושים לפעול למינוי בעל תפקיד מטעמם מיידית אשר יתן את ההסכמה בשם החברה".

עוד קבע גבאי "שהחברות הבנות של אי.די.בי אחזקות מסוגלות להפיק רווחים מהפעילות השוטפת, הן על ידי שדרה ניהולית עצמאית איכותית, הן על ידי יכול גיוס מקורות מימון באופן עצמאי לחלוטין והן על ידי יכולת עמידה בפירעון ללא שימוש בחברת האם".

גבאי קבע בחוות הדעת כי "עניינם של בעלי השליטה הנוכחיים נוגד את עניינם של הנושים גם בהיבט תזרימי. בהינתן רמת המינוף הגבוהה, בעלי השליטה צפויים להעדיף הזדמנויות עסקיות שיצרו נזילות עכשווית או קצרת טווח בחברה על פני הזדמנויות המייצרות ערך לטווח ארוך. פערי התמריצים בין בעלי השליטה הנוכחיים לבין הנושים הם כה משמעותיים עד שקיים חשש כי ישפיעו על היקף הנכסים והזכויות העומדים לחלוקה ויקטינו את גודל העוגה וזאת חרף כישוריהם הפיננסים והניהולים המצוינים של יחידי קבוצת השליטה".

גבאי הסביר כי "החברה עומדת בפני מינוי דירקטוריון ומנכ"ל חדשים, בתקופה שבה נדרש ניווט מיידי ויום יומי אל עבר חוף מבטחים בתנאי ים סוער. בתנאי אלו חיוני ללוותה על ידי מנהל מיוחד שיופקד על ניהולה של החברה, בניית הצוות הניהולי לטווח הארוך, הזרמת ההון והקלה על המאזן".

גבאי מתח ביקורת על כך שאי.די.בי ביקשה כחלק בלתי נפרד מההסדר אותו הציעה, סעיף פטור גורף מכל אחריות עד לרמה של יחידים בחברה, כגון בעלי השליטה, נושאי משרה ויועצים  כאשר היא לא מעניקה תשלום בגינו. עוד הלין גבאי על כך שההזרמה אותה מוכנה לבצע אי.די.בי בהסדר הינה בשלושה חלקים, ללא הצבעה על מקור הכסף, אופציה להזרמות ההמשך וללא כל התחייבות. מבחינתו, מדובר בהצעת הסדר נעדרת מסוימות חוזית בהצעה בה כלולים מספר בלתי מבוטל של תנאים מתלים.

לדעת גבאי, אסור לתת פטור לחברה, לנושאי המשרה או לבעלי השליטה ללא הזרמה בנפרד של כסף, אשר אינו קשור לכסף המוזרם בהסדר. מקורבים לגבאי הסבירו כי הוא ניסה  להבין מהחברה למה היא מבקשת את הפטור אך לא קיבל תשובה על כך. גבאי סבור כי פטור מתביעות אינו חיוני. מקורבים לגבאי אמרו כי "ההצעה שלו לחברה היא שאם לא ירצו לשלם בנפרד על הפטור מתביעות, אפשר לא לשלם עליו. זהו לא תנאי לקיומו של הסדר. לחברה מבחינתו אסור לאחוז בחבל משני קצותיו".

גבאי הסביר בחוות דעתו כי מאז חודש מאי, אז נחתם הסכם הנציגויות, התרחשו שינויים רבים, בהם חוות דעתו לגבי שווייה של אי.די.בי פיתוח. לכן, לדעתו, את ההסדר צריך להתאים למציאות המתהוות. לפיכך, הוא המליץ לשופט להקים ועדת נושים שתתכנס לתקופה קצרה בניסיון להגיע להסכמה על תנאי הסדר חוב מוסכם על כל סוגי הנושים לפי הפרמטרים שנקבעו בדו"ח.

נוחי דנקנרצילום: מוטי מילרוד

בסביבת גבאי העריכו כי אי.די.בי פיתוח תצליח למכור את כלל ביטוח לתאגיד סיני בזמן שהקציב לה בית המשפט - 22 באוגוסט - ולכן לדעתו ההחלטה לגורל החברה תעבור לנושי אחזקות.

עוד הסבירו בסביבתו של גבאי כי אין היגיון להתייחס לכך שכלל החוב של החברה יועמד כעת לפירעון מיידי ולכן גם ההסדר של הנציגויות לא מעריך נכון את השווי של אי.די.בי פיתוח.

גבאי הצביע בחוות הדעת על גם הדיבידנדים שחולקו במהלך השנים ורלוונטים לתביעות העתידיות נגד הדירקטורים ובעלי השליטה. חוות הדעת שלו מצביעה על כך כי קבוצת אי.די.בי ביצעה לא מעט חלוקות מרווחי שיערוך ולא כאשר כסף מזומן נכנס לקבוצה - צעדים אשר גרמו להתערבותה של רשות ניירות ערך בעניין ו"מקימים עילות תביעה לנושים".

תגובת נציגות בעלי האג"ח של אי.די.בי פיתוח: "הממונה מטעם בית המשפט קובע באופן ברור וחד משמעי - הנהלת אי.די.בי אינה יכולה להמשיך ולנהל את הקונצרן. נציגות האג"ח של אי.די.בי פיתוח קוראת לבעלי החוב המרכזיים - נציגות האג"ח של אי.די.בי אחזקות והבנקים - להתכנס תחת מתווה משותף ולשלב ידיים, על מנת להבריא את הקונצרן. אנחנו קוראים לכל הגורמים לגלות אחריות ולפעול בשיתוף פעולה כדי שהמשקיעים יוכלו להשיב את כספם חזרה".

מקבוצת אי די בי נמסר בתגובה: "הדו"ח שהגיש היום אייל גבאי מאשר את העיקרון לפיו דרושה לאי די בי הזרמת הון חיצונית. פתרון זה עומד בבסיס תכנית ההסדר שהגישה הקבוצה - ואכן אנו פועלים בימים אלה, בנחישות ובלוח זמנים מאתגר, למימוש יעד זה ולמכירת אחזקות בכלל ביטוח כפי שהנחה בית המשפט המחוזי בתל אביב. אנו משוכנעים כי הדו"ח, אשר מתייחס למצב היום, יותאם על פי ההתפתחויות שתציג אי.די.בי בהמשך.

"במסגרת זאת חלה בשבועות האחרונים התקדמות משמעותית בשני היעדים המרכזיים שהתווה בית המשפט: אנו מצויים במגעים מתקדמים עם קבוצות משקיעים להזרמת הון חיצונית לאי.די.בי; ובמקביל אנו מנהלים משא ומתן מתקדם עם קבוצת משקיעים סינית למכירת כ-30% ממניות כלל ביטוח.

"השלמת יעדים אלה, תאפשר לאי די בי אחזקות לממש את תכנית ההסדר שהגישה לבית המשפט, המעניקה לנושים יתרונות כלכליים ברורים: ראשית, השווי הכלכלי הגלום בתכנית ההסדר המוצעת על ידי אי די בי גבוה משווי כל החלופות האחרות; ושנית, נושי אי די בי צפויים ליהנות מפוטנציאל השבחת הערך הגדול, הגלום בנכסי החברות המוחזקות, ואלפי עובדי הקבוצה ימשיכו ליהנות מביטחון כלכלי ותעסוקתי".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker