אחד העם

ירידות קלות בתום המסחר בת"א; מחזור זעום

ת"א 25 נחלש ב-0.1% ות"א 100 נסחר ללא שינוי ■ בורסות וול סטריט נסגרו בסוף השבוע בעליות קלות ■ וגם בורסת השמות נפתחת - מי יחליף את לבנון וברונפלד?

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דרור רייך

יום המסחר הראשון של השבוע עמד נחתם בירידות שערים קלות במדדים המובילים - כאשר מעל הכל בלט מחזור הנמוך שעמד על 356 מיליון שקל בלבד. בתום המסחר, מדד ת"א 25 נחלש ב-0.1%, מדד ת"א 100 נסחר ללא שינוי, מדד ת"א בנקים מאבד 0.3% ומדד נדל"ן 15 נחלש ב-0.2%.

בגזרת המניות, המניות הדואליות שחזרו עם פערי ארביטרז חיוביים הוביליו את העליות - איזיצ'יפ זינקה ב-4.9%, פריגו התחזקה ב-3.2%, סלקום טיפסה ב-2.2% ואיתורן הוסיפה 2% לערכה. לשלילה בלטו אבגול שנחלשה ב-3.5%, סרגון ואפריקה של לב לבייב נחלשו ב-2.5% כל אחת ובבילון לפני פרסום הדו"חות מחר נחלשה ב-2.1%. טבע נחלשה ב-1.85% בעקבות  ביטול פטנטים שהגנו על הקופקסון.

מחוץ לתל אביב 100, אינסוליין התחזקה ב-6.3% אלביט מדיקל זינקה ב-8.25% לאחר שהחברה הבת מנהל המזון והתרופות הסיני, נסווקס הוסיפה 27% לערכה ואייסקיור מדיקל טיפסה ב-12%.

מחר תפורסם הריבית של בנק ישראל לראשונה ללא הנגיד סטנלי פישר שפרש מתפקידו, אסף שאול, סמנכ"ל השקעות באלפא פלטינום קרנות נאמנות התייחס לנושא ואמר "להערכתנו בנק ישראל ישאיר מחר את הריבית ללא שינוי, על אף שיש מקום להורדת ריבית נוספת בהמשך הרבעון. תחזית האינפלציה שלנו נותרה ללא שינוי: 0.2% ביולי, 0.4% באוגוסט ו- 2.1% ב- 12 החודשים הקרובים. הייסוף בשקל בשבוע האחרון תומך בהערכה שלנו של מדדי יוני-אוגוסט נמוכים יחסים (קיימות הערכות של 0.3% ו- 0.5% בהתאמה), זאת למרות העלייה במחירי הסחורות בעולם (ב-1.5%)".

בורסת השמות להחלפת הנהלת בורסה

שאול (סם) ברונפלד יו"ר הבורסה הודיע על התפטרותו באמצע יום המסחר האחרון (ה') ובכך פתח את בורסת השמות שעתידיים להחליף אותו ואת אסתר לבנון, מנכ"לית הבורסה, . בנוסף,גם המשנה למנכ"ל ומנהל מחלקת מערכות מידע ותפעול יוני שמש הודיע כי הוא פורש מתפקידו בסוף דצמבר הקרוב.

העימות שגרם לפיטורים התנהל בשבועות האחרונים בין על רקע מחזורי המסחר הנמוכים בבורסה. פרופ' האוזר עצמו : "אני מאמין כי הבורסה בתל-אביב תצא מחוזקת מההתפתחויות האחרונות. יש לבורסה דירקטוריון מקצועי, מנוסה ואחראי, ואני סמוך ובטוח כי הוא יפעל בהקדם למינוי מנכ"ל ויו"ר דירקטוריון ראויים.

בתוך כך, עדת הכספים תקיים ביום רביעי הקרוב דיון מיוחד במתרחש בבורסה לניירות ערך לאור, הבקשה לדיון הועלתה על ידי יו"ר הוועדה ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) ואליו יוזמנו ראשי הבורסה המתפטרים ברונפלד, לבנון ויו"ר הרשות לני"ע, פרופ' שמואל האוזר. 

מעבר לים

בסוף השבוע בורסות, אך מדד S&P 500 רשם ירידה שבועית ראשונה זה למעלה מחודש, על רקע דו"חות כספיים מעורבים שפירסמו חברות בארה"ב ובעקבות עלייה מפתיעה בביטחון הצרכנים בארה"ב לשיא של שש שנים. בתום המסחר - מדד דאו ג'ונס נסגר בעליות קלות עם עלייה שבועית של 0.1%, מדד S&P 500 עלה ב- 0.1%בלבד, אך בסיכום שבועי רשם ירידה מזערית - שבוע שלילי ראשון מאז השבוע שהסתיים ב-21ביוני. הנאסד"ק טיפס ב-0.2%.

מניות במרכז:

טבע: חברת טבע נחלה אכזבה קשה בנוגע למרכז הרווח העיקרי שלה. בית משפט פדרלי לערעורים בארה"ב הפך החלטה בערכאה נמוכה יותר ממאי 2012 ו, התרופה המקורית של טבע לטיפול בטרשת נפוצה, עד מאי 2014 ופטנט אחד שמגן על התרופה עד ספטמבר 2015 אינם תקפים. בית המשפט קבע שהטענות שבסיס פטנטים אלו אינן תקפות בשל היותן לא מוגדרות כל צרכן.

טבע תבעה שתי קבוצות של חברות, מומנטה וסנדוז מצד אחד ומיילן ונטקו ההודית מצד שני, על הפרת פטנטים שמגינים על קופקסון. שתי הקבוצות מבקשות לקבל אישור לשווק גרסה גנרית של קופקסון, שמכירותיה ב-2013 צפויות לנוע בין 3.7 ל-3.9 מיליארד דולר.

חברת אי.די.בי פיתוח שבבעלות אי.די.בי אחזקות של נוחי דנקנר, דיווחה היום כי מכרה את מטוס המנהלים ששימש את החברה ומנהליה בכ-9.5 מיליון דולר (כ-34 מיליון שקל). המטוס נרכש כשאי.די.בי עדיין היתה אחת הקבוצות החזקות במשק ב-2008, והיה עוד אחד ממאפייני רצונו של דנקנר להפוך את אי.די.בי לקבוצה גלובלית בעלת נוכחות בשווקים שונים בעולם, וכמובן היווה סימן ליד רחבה להוצאות הכבדות שפגעו בתוצאותיה של אי.די.בי ובסופו של דבר הביאו לקריסתה.

חברת כנפיים, שבשליטת משפחת בורוביץ', חתמה על הסכם בהיקף של 600 מיליון שקל להענקת שירותי אחזקה בבסיסי חיל האויר לתקופה של 20 שנים. החברה תיתן את שירותי התחזוקה למטוס הלביא שהוא מטוס מדגם M-3461 המשמש לאימון מתקדם בחיל האויר. כנפיים תשמש כקבלן משנה של התעשייה האווירית במסגרת השירותים שנותנת התעשייה האוירית למשרד הבטחון. ההסכם הנוכחי מחליף הסכם קודם מ-2005 שבמסגרתו מספקת כנפי תחזוקה, שבבעלותה המלאה של כנפיים, שירותי תחזוקה למטוסי העיט (סקייהוק) אותם צפויים מטוסי הלביא להחליף.מדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker