האוזר קרא ליו"ר הבורסה להתפטר; ברונפלד: מסיט את הביקורת ממנו

"כדי להפוך את הבורסה למשאב לאומי, יש הכרח בחשיבה אחרת והדבר כולל גם את מי שמוביל את פעילותה - כך כתב האוזר במכתבו לחברי הדירקטוריון וקבע כי סם ברונפלד לא יהיה מעורב במציאת מנכ"ל חדש לבורסה

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים41
שלי אפלברג
שלי אפלברג

"כדי להפוך את הבורסה למשאב לאומי, יש הכרח בחשיבה אחרת והדבר כולל גם את מי שמוביל את פעילותה של הבורסה - יו"ר דירקטוריון הבורסה ומנכ"ל הבורסה. אין מנוס מדיון באחריותם של אלה למצבה הנוכחי של הבורסה, לכך שלא ננקטו עד היום הצעדים שנדרשו כדי להצעיד את הבורסה קדימה, חרף המשבר הכלכלי וההאטה בבורסות רבות בעולם" - כך כתב האוזר במכתבו לחברי הדירקטוריון וקבע כי יו"ר הבורסה, סם ברונפלד, לא יהיה מעורב במציאת מנכ"ל חדש לבורסה.

עימות נפתח היום (ד') בין רשות ניירות ערך לבין הבורסה בתל אביב: בשעה שהמחזורים בבורסה מתייבשים מיום ליום, ולאף אחד אין פתרון, יו"ר רשות ניירות ערך, פרופסור שמואל האוזר, החליט כי הוא מטיל את האשמה על יו"ר הבורסה, סם ברונפלד ו.

היום פרסם האוזר מכתב המאשים את דירקטוריון הבורסה לניירות ערך בפגיעה בבורסה בישראל: "אני מוטרד מאוד מהאפשרות שהבורסה בישראל תאבד את מקומה כמשאב לאומי במדינת ישראל", כתב האוזר לדירקטוריון הבורסה. "אני סבור שלמרות ההאטה הכלכלית בארץ ובעולם, אסור לנו להסתכל על המשבר מהצד ולומר שמדובר רק בעניין מחזורי שיחלוף מאליו - אסור לנו לומר כי (האוזר מתייחס לדבריו של ברונפלד ביולי האחרון - ש.א.) ואסור לנו להאמין בגישה של 'ממשבר למשבר כוחנו עולה', כאילו המשבר יחלוף לו כפי שחלף במשברים קודמים. אנחנו חייבים לקחת אחריות ולעשות מעשה כאן ועכשיו".

שמואל האוזרצילום: דודו בכר

האוזר הזהיר את דירקטוריון הבורסה כי "אם לא נשנה את התפיסה לגבי חשיבותה של הבורסה כמנוף צמיחה, הבעיות הכלכליות שאנחנו ניצבים בפניהן תועצמנה. בהיעדר בורסה שמגדילה את זמינות ההון ליזמים, הסיכוי לצמצום הגירעון יקטן, החוב הציבורי והפרטי יגדל, הסיכוי להסדרי חוב יגדל, התעסוקה תיפגע, התחרותיות תיפגע והמחירים יעלו".

"לצערי", ממשיך האוזר, "מאז השינו המשמעותי והחשוב בשיטת המסחר בבורסה בשנת 1998, הבורסה לא התאימה עצמה לשינויים שהתחוללו בעולם, או לא קידמה באופן מספק סוגיות מהותיות, לרבות העניינים הבאים: שיטות מסחר מתקדמות, פקודות מסחר חדשות, עידוד מוצרים פיננסים, עידוד בואם של משקיעים זרים, סוגים שונים של חברות בבורסה שיכללו גם חברי בורסה זרים, שיתוף עם בורסות בעולם, טיפול בעמלות הבנקים, עשיית שוק על ידי בנקים ואחרים, מגבלות טכנולוגיות, אלגו טריידינג, מכירות בחסר ועוד".

האוזר ציין כי ברונפלד הביע את דעתו ביחס לבעיות בהתנהלותה של מנכ"לית הבורסה אסתר לבנון, אך עתה שואל האוזר: "האם אין בכך כדי להצביע גם על כשל בהתנהלות של יו"ר הבורסה, שלא מצא לנכון לדחוף פתרונות שיאפשרו להתמודד עם המשבר הכלכלי? אני סבור שזהו תפקידו".

האוזר כותב במכתב לדירקטוריון כי "כדי להפוך את הבורסה למשאב לאומי, יש הכרח בחשיבה אחרת, והדבר כולל גם את מי שמוביל את פעילותה של הבורסה - יו"ר דירקטוריון הבורסה ומנכ"ל הבורסה. אין מנוס מדיון באחריותם של אלה למצבה הנוכחי של הבורסה, לכך שלא ננקטו עד היום הצעדים שנדרשו כדי להצעיד את הבורסה קדימה, חרף המשבר הכלכלי וההאטה בבורסות רבות בעולם.

המחזורים בבורסה מצטמקים, סם ברונפלד

"בעת זו, ישנה חשיבות רבה להתחיל, ללא דיחוי, בהליך איתור של מועמד ראוי לתפקיד מנכ"ל הבורסה. אני סבור שבנסיבות העניין יש מקום שהדירקטוריון ישקול ועדת איתור למנכ"ל, שלא תכלול את יו"ר הדירקטוריון הבורסה בוועדה. אני חושש כי מינוי יו"ר דירקטוריון הבורסה כחבר בוועדה עלול לפגוע בממשל התאגידים שכה נחוץ להתנהלותה, וזאת על רקע הצטברות מספר עניינים הקשורים להתנהלות בעייתית של יו"ר דירקטוריון בנושאי ממשל תאגידי והתנהלות תקינה בניהול הבורסה ובקבלת החלטות", כתב האוזר.

ליו"ר רשות ניירות ערך הגיעו תלונות לגבי פועלו של ברונפלד בנושא תגמול בכירים, ובהם: "אישור הטבת שכר למנכ"ל בחוסר סמכות וללא פניה למוסמכים בחברה, ערעור על סמכותה של ועדת התגמול לדון בנושאי תגמולים וניסיון לפעול שלא באמצעותה בענייני תגמול", כתב האוזר.

עוד קובע האוזר כי יו"ר הבורסה פגע בעצמאות הדירקטוריון כאשר "הציג עמדות בוועדת המינויים לדירקטורים כדי להניא את אותם דירקטורים עצמאיים להתנגד לפעולה עצמאית של ועדת הביקורת". בהתאם לכך, האוזר קבע כי "אין זה ראוי, לא ציבורית ולא עניינית, כי מי שנושא באחריות למצבה הנוכחי של הבורסה מכוח תפקידו כיו"ר דירקטוריון פעיל, ייקח חלק בןועדת איתור שתקבע מי יהיה המנכ"ל החדש בבורסה".

במכתב תגובה כתב ברונפלד להאוזר כי "מכתב רשות ניירות ערך נועד להסיט לעבר הבורסה את הביקורת על תפקוד הרשות, אשר נושאת באחריות כבדה למצב שוק ההון. אחריות הרשות צויינה על ידי אנשי משק רבים, כולל פעילי שוק ההון שהופיעו בפני ועדת בן חורין".

במכתבו מדגיש ברונפלד באוזני הדירקטורים והאוזר כי "מחזורי המסחר בשנתיים האחרונות נפלו, למרות שתפקוד הבורסה לא הורע. להיפך, הכנסנו שיפורים לא מעטים. האשמות שהוטחו בבורסה נועדו להסיט את הביקורת מהרשות לכיוון הבורסה, למרות שתשתיות המסחר והסליקה משתכללות בהתמדה".

יו"ר הבורסה, סם ברונפלדצילום: דן קינן

עוד קבע ברונפלד כי "לצערנו לא כך המצב בתחומים לא מעטים של הרגולציה. איך הגענו למצב בו נשיא לשעבר של התאחדות התעשיינים קורא למיגזר העסקי או לכך שמשקיעים מוסדיים מעדיפים תספורת של 505 מג'נרל מוטורס על פני תספורת של 10% מיצחק תשובה", שואל ברונפלד את האוזר ומטיח בו שהרגולציה אחרי משבר 2008 נעשה באופן לא מידתי והביאה לשפיכת התינוק עם מי האמבט".

ברונפלד טוען כי הבורסה הנפיקה בהצלחה תעודות סל וקרנות, פיתחה את שוק האג"ח הקונצרני, תמכה בפעילות אלגו, גרמה להורדה תלולה בעמלות המסחר ועוד. "אכן יש סכנה לעצמאות הדירקטוריון, אך היא נובעת ממעורבות עמוקה מדי של הרשות בנושאים אירגוניים ואישיים. אזכיר, למשל, שהרשות הטילה וטו על חידוש המינוי של יו"ר ועדת הביקורת הקודם. בשל צנעת הפרט אי אפשר להרחיב בעניין זה, אך הפרוטוקולים של הוועדה הציבורית למינוי דירקטורים בבורסה כתובים וחתומים (על ידי כב' השופטת שולמית ולנשטיין) ובעת הצורך אפשר גם לפותחם", קבע ברונפלד וקרא לדירקטוריון לפעול באופן עצמאי.

אילן פלטו, מנכ"ל איגוד החברות הציבוריות, אמר בתגובה להתכתבויות כי "במקום לעסוק בדברים הרציניים, הרגולטורים עסוקים בהחלפת האשמות ומצב שוק ההון ממשיך להידרדר. למרות שגם לבורסה יש חלק במצב שנוצר, אין ספק שהחלק של רשות ניירות ערך הוא העיקרי, הם הגוף ששולט ברגולציה וכל ניסיון להסית את האשמה לגורמים אחרים יכול להיחשב כ'פרט מטעה'. אם כבר מדברים על ממשל תאגידי, אז אנחנו באיגוד החברות הציבוריות שואלים מזה זמן: מהו הממשל התאגידי ברשות ני"ע, שם היו"ר משמש גם מנכ"ל בפועל. מי אחראי לבקר את הרשות?"

אילן פלטו, מנכ"ל איגוד החברות הציבוריות
אילן פלטו, מנכ"ל איגוד החברות הציבוריות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker