אחד העם

ביטוח ישיר זינקה ב-7%; איזיצ'יפ וגולף זינקו ב-5%

ת"א 25 עלה ב-0.3% ■ מדד התקשורת עלה ב-0.7% וסיכם עלייה של 25% ב-2013 ■ ירידות חדות באג"ח הממשלתיות ומימושים בתל בונד ■ מדד ת"א בנקים נחלש ב-0.2%

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

המסחר בתל אביב התנהל רוב שעות היום ביציבות, על רקע ירידות השערים בבורסות אסיה בשל נסיגה חדה מהצפוי בפעילות הייצור בסין והחשש להאטה בכלכלה השנייה בגדלה בעולם. אולם, בשעות הצהרים עם פרסום מדד מנהלי של מגזר הייצור הרכש בארה"ב, שהצביע על עלייה חדה מהצפוי בפעילות הכלכלית, עברה הבורסה לעליות נאות.

בסיכומו של יום, מדד ת"א 25 עלה ב-0.3%, ומדד ת"א 100 הוסיף 0.4%; מדד ת"א בנקים נחלש ב-0.2%. מדד נדל"ן 15 מוסיף 0.1%. מדד התקשורת עלה ב-0.7% וסיכם עלייה של 25% ב-2013. מחזור המסחר הסתכם ב-824 מיליון שקל, נמוך מהממוצע היומי בחודשים האחרונים.

בלטה במחסר מניית איזיצ'יפ שעלתה ב-5.2%. החברה צפויה לפרסם את דו"חותיה לרבעון השני בעוד כשבועיים. עוד בלטה מניית גולף שעלתה ב-5%, ומליסרון שהוסיפה 4%. מנגד, בלטה לשלילה מניית טאואר שירדה ב-5.15%.

השוק הסולידי

בגזרת השוק הסולידי נרשמו מימושים. מדדי איגרות החוב הקונצרניות הצמודות - תל בונד 20,40 ו-60 - נסוגו מהשיא וירדו עד 0.18%. מדד תל בונד שקלי ירד ב-0.1%. בלטו במסחר איגרות החוב של אפריקה ישראל (סדרה כז' וסדרה כו'), שירדו עד 2.5% במחזור גבוה. האג"ח נסחרות כעת תשואה של 10.6% ו-11.6% בהתאמה.

איגרות החוב של מפעלים פטרוכימים (סדרה ו') איבדו 4.3%, ועלו לתשואה של 81.6%. החברה, שבשליטת דייוויד פדרמן, החליטה באופן חד צדדי להימנע מלהעביר ב-4 באוגוסט לבעלי האג"ח מסדרה א' תשלום של 20 מיליון שקל. ההחלטה התקבלה למרות שבעלי האג"ח מסדרה זו הצביעו נגד בקשת החברה לדחות את התשלום.

מנגד, איגרות החוב של אי.די.בי פיתוח עלו עד 3.15% (סדרה ט'). החברה הודיעה בצהריים כי היא מנהלת משא ומתן מתקדם עם קבוצת משקיעים בסין למכירת 30% מחברת כלל ביטוח לפי שווי חברה של כ-4.6 מיליארד שקל, כלומר תמורת כ-1.38 מיליארד שקל - שווי הגבוה בכ- 24% לעומת מחירה בפתיחת המסחר הבוקר.

בגזרת איגרות החוב הממשלתיות נרשמו ירידות שערים, בהשפעת הירידות באג"ח של ממשלת ארה"ב אתמול בוול סטריט. מדד אג"ח ממשלתי צמוד מדד נחלש ב-0.3%. אג"ח שקלית (אינה צמודה למדד) ל-10 שנים ירדה ב-0.5% והתשואה עליה עלתה ל-3.72%. אג"ח צמודה למדד לתקופה דומה ירדה ב-0.5%, והתשואה עליה עלתה ל-1.57%.

עוד מניות בולטות במסחר

בולטת במסחר מניית גבעות עולם, שירדה ב-2.3% במחזור גבוה, לאחר שמוקדם יותר כבר איבדה כ-5%. השותפות, בניהולו של טוביה לוסקין מתכוונת לבצע הנפקת זכויות שבה תגייס 20-25 מיליון דולר. במקביל, השותפות מבקשת לאשר שכר חודשי של 150 אלף שקל ללוסקין, לא כולל בונוסים.

מניות כלל ביטוח ואי.די.בי אחזקות תיקנו מעלה, לאחר שהודיעו כי מתקיים מו"מ עם חברה סינית למכירת 30% מהמניות לפי שווי של 4.6 מיליארד שקל. במסגרת ההסכמות, תינתן לחברה הסינית אופציה עתידית להגדיל את אחזקתה לכדי 55%. אי.די.בי עלתה ב-2.7%.

עוד בלטה מניית ביטוח ישיר שעלתה ב-6%. משפחת שנידמן, בראשות בני הדודים מוקי ודורון שנידמן, מקדמת את הנפקתה בבורסה של חברת איי.די.איי ביטוח - החברה הנכדה של ביטוח ישיר, שנסחרת לפי שווי שוק של כ-794 מיליון שקל.

ניסיונה של חברת דלק ישראל, שבבעלותה המלאה של קבוצת דלק, לממש את השקעתה בחברת פי גלילות סוכל על ידי משרד האוצר. בעלי מניותיה האחרים של דלק הם חברות הדלק פז (20%), סונול (10%) ומדינת ישראל (55%), כאמור. דלק ישראל סיכמה בתחילת אפריל 2013 על מכירת 15% ממניותיה של חברת פי גלילות תמורת 69 מיליון שקל.

חברת אורביט שמספקת מערכות תקשורת לוויניות ניידות, פתרונות מעקב וטלמטריה ומערכות לניהול תקשורת נבחרה על ידי יצרנית המטוסים הברזילאית Embraer לספק מערכות שליטה ובקרה אוויריות. היקפה של העסקה הוא 4.5 מיליון שקל.

חברת סרגון נטוורקס הדואלית הודיעה אתמול (ג') למשקיעיה על זכייה בפרויקט נוסף עם טלפוניקה הברזילאית, מפעילת הסלולר הגדולה במדינה, כחלק משדרוג הרשת הארצית והמעבר לטכנולוגיית G4/LTE. סרגון תספק לחברה את הפתרונות האלחוטיים שלה, כמו גם, שירותי התקנה ותמיכה. שווי ההזמנות הנוכחיות נאמד ב-6 מיליון דולר.מדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker