מנורה דורשת מאי.די.בי פיתוח תשלום מיידי של 200 מיליון שקל

מנורה דורשת מהחברה לפרוע מיידית הלוואה של 155 מיליון שקל ולהוסיף עמלה של 45 מיליון שקל ■ חברת הביטוח היא הנושה המובטח היחיד של אי.די.בי פיתוח, אבל היא החליטה לסיים את העסקים עם דנקנר - כנראה מחשש שחלקה ייפגע בהסדר החוב

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

קבוצת הביטוח והפיננסים מנורה מבטחים מצטרפת לרשימה המתארכת של נושי קבוצת אי.די.בי החוששים לגורל החוב כלפיהם. הרשימה כוללת בין השאר את הבנק הצרפתי BNP פאריבה ואת קרן סקיי. מנורה, בניהולו של מוטי רוזן, שלחה בסוף השבוע לאי.די.בי פיתוח, שבבעלות אי.די.בי אחזקות, מכתב שבו הודיעה כי קיימות לה עילות להעמדת יתרת החוב כלפיה לפירעון מיידי. נכון למועד הדו”ח, יתרת החוב היא כ–154.5 מיליון שקל.

מלבד פירעון מלוא החוב דורשת מנורה מאי.די.בי פיתוח גם עמלת פירעון מוקדם והוצאות הקשורות בהלוואה בגובה של 44.5 מיליון שקל. אי לכך, מנורה דורשת מאי.די.בי פיתוח לפרוע לה בתוך 14 יום כ–199 מיליון שקל - אחרת היא תפעל למימוש השעבודים שבידיה. החוב של אי.די.בי פיתוח למנורה נושא ריבית שנתית צמודת מדד של 6.9%, והקרן אמורה להיפרע בשני תשלומים: במארס 2017 ו–2018.

מוטי רוזן
מוטי רוזן, מנכ"ל מנורה מבטחיםצילום: מוטי קמחי

מנורה היא הנושה המובטח היחיד של אי.די.בי פיתוח. במאי 2012 היא קיבלה תמורת ההלוואה שעבוד על מניות דיסקונט השקעות ‏(22.3%‏), כלל החזקות עסקי ביטוח ‏(4%‏) וכור ‏(1.2%‏). למרות התנאים האטרקטיביים של ההלוואה, ואף ששווי הביטחונות הוא כ–482 מיליון שקל וגבוה משמעותית מהיקף החוב עצמו, מנורה מעדיפה לסיים את העסקים עם 
אי.די.בי פיתוח - מחשש כי המתווים השונים הנרקמים בין בעלי האג”ח לבנקים עלולים לפגוע בעמיתי מנורה.

אי.די.בי פיתוח מצדה שלחה למנורה מכתב תגובה שבו היא דחתה את טענותיה והדגישה כי היא עומדת במלוא התחייבויותיה כלפי מנורה ופורעת את כל התשלומים כסדרם. אי.די.בי פיתוח דרשה ממנורה למשוך את המכתב ואף איימה לפנות לבית משפט בעניין זה.

במקביל להלוואה של מנורה גם קרן המנוף בראשית היתה אמורה להעניק לאי.די.בי פיתוח הלוואה של כ–150 מיליון שקל, ואולם בדקה ה–90 היא ניצלה פרצה בהסכם ההלוואה שאיפשרה לה לסגת נוכח ירידה במניית דסק”ש שהיא היתה אמורה לקבל אופציות עליה. בשנה שעברה גם קבוצת הביטוח והפיננסים מגדל קיבלה את כל כספה מאי.די.בי פיתוח, שפרעה לה את יתרת ההלוואה של כ–220 מיליון שקל שהעניקה במקור עוד ב–2004.

למעשה, היחידה מחברות הביטוח שנשאר לה בינתיים חוב מאי.דיבי פיתוח היא הראל, שהעניקה לה שתי הלוואות בהיקף של כ–150 מיליון שקל, שאמורות להיפרע ב–2014–2020. ואולם, בעקבות ההסדרים הנרקמים, במקרה הטוב עבור הראל יהיה מדובר בפריסה של החוב, ובמקרה פחות טוב בתספורת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker