קידוח שמן מתארך, בפעם השלישית: העלויות יגדלו ב-43 מ' ש'

העיכוב נובע מהתקדמות איטית ומניסויים של מערכת הביטחון בחוף פלמחים, שחייבו פינוי של צוות אסדת הקידוח

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

דחייה שלישית בתאריך הסיום המשוער של קידוח שמן, וקפיצה נוספת בעלויות: חברת שמן חיפושי גז ונפט, בראשותו של הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, דיווחה אמש (א') כי קידוח "ים-3", הנערך בימים אלה מול חופי אשדוד, צפוי להתארך בתשעה ימים על רקע התקדמות איטית מהצפוי וניסויים של מערכת הביטחון בחוף פלמחים. הניסויים חייבו פינוי של צוות אסדת הקידוח.

שמן, המחזיקה בכ-77% מהזכויות בקידוח, מעריכה כי הדחייה תגדיל את העלויות ב-12 מיליון דולר (43 מיליון שקל) לכ-150 מיליון דולר. מדובר בחריגה שלישית (לפחות) בעלויות, המגלמת עלייה של 50% בעלויות ביחס להערכות הראשוניות (כ-100 מיליון דולר). העלויות אינן כוללות מבחני הפקה שעלותם נאמדת ב-12 מיליון דולר נוספים.
למרות הגידול, שמן מנסה להרגיע את המשקיעים ומסבירה שיועצי הביטוח שלה צופים כי תקבל תשלום נוסף על חשבון התקלה מחודש אפריל, שעתיד לכסות את העלויות או חלק מהן. בגין התקלה כבר קיבלה שמן סכום של 4.5 מיליון דולר (נטו), שפיצו רק על חלק מהעלויות. כדי להשלים את הפער נאלצה שמן לצאת להנפקת מניות, שבה גייסה כ-35 מיליון שקל נוספים.

שמן מדגישה כי הגיעה להסכמה עם קונסורציום המבטחים בנוגע לסכום ההוצאות באירוע באפריל, אך לא נקבה במספר המדויק. במידה ששמן לא תקבל את הכספים מחברת הביטוח, היא תיאלץ לצאת להנפקה נוספת, שבה תנסה לגייס 10.5 מיליון דולר - חלקה בעלויות הנוספות. כמובן, שכל הנפקה תלווה בלחץ נוסף על המניה ודילול של המשקיעים הקיימים באם לא יזרימו הון.

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים

קידוח שמן, הממוקם במים רדודים במרחק של 16 ק"מ בלבד מקו החוף של אשדוד, הוא המסקרן ביותר היום אל מול חופי התיכון. בימים אלה מתבצע ברישיון קידוח האימות הראשון למטרות גז ונפט, שצפוי להסתיים בשלהי חודש אוגוסט. לאחר הפסקת העבודות באפריל, על רקע תנאי לחץ וטמפרטורה חריגים, הקידוח מתקדם כעת בקצב איטי ובזהירות יתרה על ידי המפעילה קספיאן דרילינג.

הסקרים הסיסמיים הראשונים שבוצעו ל"שמן" ונותחו על ידי חברת הייעוץ הבינלאומית הבלתי תלויה נידרלנד (NSAI), הצביעו כי ברישיון קיים פוטנציאל לכ-227 מיליון חביות נפט באיכות גבוהה ביותר (בסיכוי של 40%) ולכ-3 טריליון רגל מעוקב (TCF) של גז בסיכוי של כ-35%. לשם השוואה, צריכת הדלקים במדינת ישראל מסתכמת בשנה ב-100 מיליון חביות נפט.

תוצאות הקידוח קריטיות לכלל חברות האנרגיה הפועלות ברצועת המים הצרה אל מול חופי ישראל. הצלחה בשמן משמעותית ליכולת של החברות, בהן מודיעין, אדירה, גוליבר ואחרות, לגייס מימון בשוק ההון ולהוציא אל הפועל את הפרויקטים שלהם. אם הקידוח ייכשל – כך הסיכויים שהפרויקטים האחרים ייצאו לפועל יורדים. מאידך, הצלחה של שמן תוביל לפריחה בענף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker