זיסר הפסיד להפועלים: ביהמ"ש החליט כי הבנק יכול לממש את השיעבודים

(עדכון) גיורא ארדינסט מונה לכונס הנכסים על המניות השייכות לבנק ויפעל למימושן ■ עורך דינו של זיסר ביקש מבית המשפט לעכב את ביצוע פסק הדין; בית המשפט נענה לבקשה ועיכב ב-60 יום את מכירת המניות

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
שלי אפלברג
שלי אפלברג

השופט איתן אורנשטיין, מבית המשפט המחוזי בתל אביב, נתן פסק דין המאפשר לבנק הפועלים לאכוף את השיעבודים שניתנו לו על מניות אלביט הדמיה. בפסק הדין נכתב כי "ממארג הראיות מצאתי שיש יסוד מוצק למימוש כל אחד מהשיעבודים. עמדת הבנק מבוססת על עדויות מבוססות ומהימנות.

עו"ד גיורא ארדינסט מונה ככונס הנכסים על המניות השייכות כעת לבנק ויפעל למימושן. בתוך כך, עורך דינו של מוטי זיסר, שלום גולדבלט, ביקש מבית המשפט לעכב את ביצוע פסק הדין. גולדבלט נימק כי הנזקים יהיו בלתי הפיכים והפנה בין היתר להליך הסדר הנושים של אלביט הדמיה ואף הציג בבית המשפט הודעה שהוגשה היום על תוצאות אסיפת הנושים בקשר להסדר.

בא כוח הבנק טען כי אין מקום לעכב את פסק הדין, בין היתר מחמת שלא התקיימו התנאים לפי ההלכה הפסוקה לעיכוב ביצוע פסק הדין. "שעה שבית המשפט נותן את פסק הדין ביחס לבקשה לעכב את ביצועו, עליו לשקול את שני אלה: סיכויי הערעור, והאם ככל שלא יעוכב פסק הדין יגרם נזק בלתי הפיך באופן שאם הערעור יתקבל לא ניתן יהיה להשיב את המצב לקדמותו.

מוטי זיסרצילום: קמחי מוטי

"באשר לשאלת סיכויי הערעור אזי עניין זה מסור לערכאת הערעור. עם זאת, פסק הדין במקרה שלפני מבוסס על התרשמות בית המשפט מהעדויות שהיו לפניו, כמו גם אלא שלא היו, ובית המשפט לערעורים לא נוטה להתערב. יש לשים את הדעת כי התובע הינו בנק וככל שיתקבל הערעור אזי ניתן יהיה לקבל מהבנק את הנזקים שיגרמו כתוצאה מאי עיכוב ביצוע פסק הדין. עם זאת, אין ספק שאם ימומשו המניות, לא ניתן יהיה, ולמצער יהיה קושי רב, להשיב את המניות. משכך, יש מקום למצוא את האיזון הראוי בהקשר זה. האיזון יימצא כי בשלב זה לא יינתן היתר למכור את המניות, דבר אשר הובהר בשולי פסק הדין. אין עיכוב ביצוע של יתר פסק הדין". בהתאם לכך, עיכב בית המשפט ב-60 יום את מכירת המניות.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

הדלק שיניע את העולם בעתיד: מי ים

תוכנית התייעלות בפועלים: "נתקשה להציג תשואה דו-ספרתית"

אירופה ישראל, החברה הפרטית באמצעותה שולט מוטי זיסר בחברה הציבורית אלביט הדמיה, חייבת לבנק הפועלים כמיליארד שקל. כנגד החוב משועבדות מניות של אלביט בשווי של כ-100 מיליון שקל.

עו"ד שלום גולדבלט אמר בתגובה כי "צר לנו שזהו פסק הדין, אבל יותר מכך, צר לנו שבנק הפועלים לא הסכים להיכנס למשא ומתן והעדיף ללכת בדרך של תביעה בבית המשפט, כשבשלב הזה ברור לכולם שהמהלך שביצע בנק הפועלים פגע אנושות באירופה ישראל ובזיסר. אולם, חמור מכך, הוא פגע בבטוחות של הבנק - כי אם היה הבנק מסכים ללכת ביחד עם מוטי זיסר במשא ומתן אל מול מחזיקי איגרות החוב, אין ספק שכמות המניות שבעלי המניות היו נותרים איתן היתה גדולה יותר. חשוב מכך, כמות האופציות שהיתה מוצעת למר זיסר בעבור המשך עבודתו בחברה, אופציות שברור שהן משועבדות לבנק הפועלים כי הוא היה משעבד אותן לטובת החוב, היתה רבה יותר. התנהלות הבנק הביאה לאובדן ערך עבור הבנק ואנחנו חייבים לציין שלא הבנו את ההתנהלות מהתחלה ולא מבינים אותה היום".

עו"ד גיורא ארדינסט אמר בתגובה כי "העיכוב ביצוע ניתן ממילא בפסק הדין עצמו, שכן מכירת המניות תיצור מצב בלתי הפיך. ברמה הפרקטית ממילא לא סביר היה שהמניות יימכרו תוך שישים יום ובית המשפט מצא את האיזון הראוי. הבנק נהג בצורה רציונאלית והוגנת - כך גם עולה גם מפסק הדין. גם בעתיד יפעל הבנק בהתאם לשיקולים עניינים בלבד, כפי שעשה עד כה. הטענה כי התנהלות שונה של הבנק היתה מגדילה את החזר החוב הינה טענה בעלמה. הבנק ניהל את ענייניו בצורה מיטבית ולאמירותיו של זיסר בהקשר זה אין ליחס משקל.

"הסדר החוב שעליו הצביעו מחזיקי איגרות החוב משקף את מצבה העגום של אלביט, שהפכה להיות חדלת פירעון והבעלות בה עברה למעשה לידי נושיה. הבנק כעת לא מתנגד להסדר ולא תומך בו. הבנק נושה מובטח של אלביט הדמיה וגם במישור זה הוא ינהל את מהלכין על בסיס שיקולים כלכליים בלבד".

מקורב לבנק אמר כי :אנחנו מניחים שבנק הפועלים יקבל את כלל החוב של 250 מיליון השקל של אלביט הדמיה כלפיו".

מוקדם יותר היום הודיעה אלביט הדמיה לבית המשפט כי ההסדר אותו הציעה זכה לרוב של 82% באסיפות הנושים הבלתי מובטחים (מחזיקי איגרות החוב של החברה - ש.א.) ולאחר שרוב בעלי המניות של החברה (מעל 99%) תמכו בהסדר.

החברה הדגישה בהודעתה כי ההסדר שהוצע על ידי הנציגות המצומצמת, בה חברים אדוארד קלר, עופר גזית ושמואל אשל, זכה לתמיכה של 33% באסיפות הנושים בלבד ולכן נדחה.

החברה הסבירה כי לא פרסמה את התוצאות ביום רביעי האחרון שכן תהליך ספירת הקולות נתקל בטענות קשות ומנוגדות של חברי הנציגות וחלק מהנאמנים. למרות זאת, החברה סבורה כי אין לשנות את חוקי המשחק בדיעבד וכי המשך המגמה של סרבול והארכת הליכי ההסדר, תוך העלאת טענות סרק, פוגע בחברה ובנושיה ועומד בניגוד להחלטת השופטת ורדה אלשיך - להגיע להכרגע מהירה נוכח מצבה הקשה של החברה ואי הוודאות בה היא נתונה.

החברה הסבירה כי לאחר ספירת הקולות בהצבעה הראשונה, ולאחר שחלף המועד האחרון להצבעה באסיפת הנושים והסתמן כי הצבעת החברה זכתה לרוב גדול, נשמעה לראשונה טענה כי על הנאמנים לגרוע באופן אוטומטי וגורף מההצבעה את הצבעותיהם של כלל הנושים שהתנגדו להצעת ההסדר של החבר באסיפות המקדימות. זאת למרות שאותם נושים לא התייצבו באסיפת הנושים ולא הצביעו בה, על אף שידעו היטב על קיומה של ומועדה, ואיש לא מנע מהם להצביע במסגרתה.

החברה הדגישה כי אם נושיה היו נחושים להחריג את עצמם, הם היו צריכים להגיש לחברה את עמדתם באסיפת הנושים, ואין הם רשאי לעשות דין לעצמם ולהשהות את הצבעתם - אף שחלף המועד לכך.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker