תוכנית התייעלות בפועלים: "נתקשה להציג תשואה דו-ספרתית"

המנכ"ל ציון קינן לדרג המנהלים בבנק: "יש להיערך למציאות חדשה במערכת הבנקאות - מה שהיה אינו מה שיהיה"

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
סיון איזסקו

מנכ"ל בנק הפועלים, ציון קינן, מעריך כי הבנק יתקשה לשמור על רווחיותו הנוכחית לאורך זמן. בפגישה השנתית שקיים עם מנהלי הסניפים ודרג הביניים של המנהלים בבנק אמר קינן כי הוא צופה שהבנק יתקשה להמשיך להציג תשואה דו־ספרתית על ההון, הן ב–2013 והן בטווח הארוך. יעד התשואה על ההון ‏(הרווח הנקי חלקי ההון העצמי הממוצע‏) הרשמי של הבנק הוא 10%–12%. ברבע הראשון של 2013 כבר חרג הפועלים מיעד זה והציג תשואה של 9.5%.

קינן אמר למנהלי הסניפים: "אנו הולכים לתקופה לא פשוטה. מה שהיה אינו מה שיהיה. מערכת הבנקאות משתנה, הרגולציה לא פשוטה וצריך להיערך לכך. 2014 הולכת להיות שנה קשה עוד יותר ברמה המקומית וגם הגלובלית, וכן בשל לחצים מצד הרגולציה והתקשורת, יישום מסקנות ועדת זקן ‏(הצוות להגברת התחרותיות במערכת הבנקאות בראשות המפקח על הבנקים, דודו זקן - ס"א‏) והוראות נוספות של הרגולטורים והמחוקקים".

בבנק מביעים דאגה מכך שמקורות ההכנסה של הבנק מתכווצים והולכים כתוצאה מהרגולציה המתהדקת ומסביבת הריבית הנמוכה, השוחקת את מרווחי המימון. הבנקים עדיין לא איתרו מקורות הכנסה חדשים - בין היתר, לאור התנגדות הרגולטורים לכניסת הבנקים לתחומי פעילות נוספים.

קינן עידכן את מנהלי הסניפים והמנהלים בדרג הביניים כי בבנק מגבשים בימים אלה את תוכניות העבודה ל–2014–2016, וכי אלה יכללו מהלכי התייעלות נוספים על צעדי ההתייעלות שבוצעו במערך הסניפים ב–2009–2012 ועל תוכנית ההתייעלות המבוצעת כיום במטה הבנק, שבמסגרתה צפויות להתבטל מאות משרות עד הרבע הראשון של 2014. לא ידוע מה תכלול תוכנית ההתייעלות המתגבשת.

ציון קינןצילום: דודו בכר

לפני שבועיים החליט דירקטוריון הבנק על חזרה לחלוקת דיווידנדים רבעונית של 15% מהרווח הנקי, ובכך הפעיל על הנהלת הפועלים לחץ כבד לפעול להשגת יעדי התייעלות. לפיכך, ההנהלה מחויבת לנקוט מדיניות אגרסיבית עוד יותר לשליטה בצד ההוצאות. ההתמקדות בצד ההוצאות נובעת מכך שההוצאות נמצאות בשליטת ההנהלה, בעוד שצד ההכנסות מוגבל על ידי יכולת הצמיחה של הבנק.

המציאות החדשה שהמנכ"ל קינן מתקשר לעובדי הבנק נוגעת במיוחד לצעדים להגברת התחרות במערכת הבנקאות שמיישם המפקח על הבנקים, אך נובעת גם מהחלטתו לאמץ את כללי באזל 3, הדורשים מהבנקים להגדיל את יחס הון הליבה לנכסי סיכון ל–9% בתחילת 2015.

הצעדים המשמעותיים של המפקח על הבנקים להגברת התחרות צפויים להיכנס לתוקף ב–2014. הבנקים יידרשו לפרסם באתריהם את הריבית הממוצעת שהם משלמים בפועל על הפיקדונות, כך שהלקוחות יוכלו להשוות בקלות בין הבנקים. בנוסף, רשות ני"ע מקדמת את השקתו של מוצר בשם קפ"מ, שאמור להתחרות בפיקדונות הבנקאיים.

צעד משמעותי נוסף הוא חיוב הבנקים להנפיק תעודת זהות בנקאית, שתאפשר לבנק שאינו מכיר את עברו של הלקוח להסתמך על הדירוג שלו בבנק אחר, ותקל עליו לספק הצעת אשראי אטרקטיבית.

המפקח גם מתכנן, החל ב–2013, לחייב את הבנקים לאפשר ללקוחות לפתוח חשבונות בנק באינטרנט ולהעביר את פעילותם לבנק אחר בלחיצת כפתור. גם המחאה החברתית ושינוי השיח החברתי מגבירים את הלחץ על הבנקים להפחתת העלויות של שירותי הבנקאות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker