האיום לעזוב את ישראל כבר לא רלוונטי

תוכנית הפעולה של OECD יכולה לשמש בסיס מצוין לשינוי הסדרי המס בישראל

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

תוכנית הפעולה של הארגון לשיתוף פעולה כלכלי ופיתוח ‏(OECD‏), הקוראת לשינוי כללי המס הבינלאומיים כדי להגדיל את תשלומי המס של חברות רב־לאומיות גדולות, פורסמה בסוף השבוע החולף - בעיתוי רלוונטי במיוחד לדיונים בנושא חבות המס של החברות הגדולות בישראל.

רק לפני כמה ימים נחשף סך הטבות המס לחמש חברות ישראליות גדולות - כ–16 מיליארד שקל בשש השנים 2006–2011. ממש באותו זמן בחן משרד האוצר דרכים להגדלת המס על כלל הציבור, כדי לכסות את הגירעון הענק בתקציב המדינה. בד בבד הזהירו תעשיינים, כי החברות לא עברו על החוק וכי שינוי מדיניות המס מולן עלול להסתיים בהוצאת פעילותן מישראל.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

כך הורידה קבוצת פייסבוק את מחירי הדירות לחבריה בעשרות אלפי שקלים

מאבקי השליטה בשוק הרכב הישראלי: מזימות עסקיות, סוסים טרויאניים וריגול עסקי

הפגנה בלונדון במארס 2013צילום: אי–פי

כעת מגיעה תוכנית הפעולה החדשה של OECD ואומרת לאותם תעשיינים וחברות: אין לכם מה למהר - אנחנו מתכוונים לסגור את הפרצות שמהן אתם נהנים בכל העולם. לפחות נשתדל לעשות את זה, כדי שתתחילו לשלם מס הוגן ביחס לרוחיותכם ולחלקכם בכלכלה העולמית.

תוכנית הפעולה נובעת, בין השאר, מירידה בהכנסות של ממשלות בשנים האחרונות. "למניעת החמרה במצב נדרש מהלך אמיץ של מקבלי ההחלטות", קובע OECD. אף שהארגון מתייחס בעיקר לצורך בשיתוף פעולה בינלאומי בגיבוש מדיניות מס חדשה לחברות רב־לאומיות, הדברים נכונים גם לרשות המסים בניהול מדיניות גביית המס שלה בישראל.

הדו"ח שפירסם OECD שלשום מציין כי הגלובליזציה הטיבה עם הכלכלות והטיבה עם החברות - ואולם בשלב מסוים הצליחו החברות לנצל את הסדרי המס הבינלאומיים כדי להימנע מתשלום מס או לשלם מס נמוך במיוחד. אחת הבעיות שנוצרו כתוצאה מכך בעולם, לפי הדו"ח - והדברים נכונים גם לישראל - היא ירידה בהכנסות ממסים של ממשלות עד כדי פגיעה בתפקודן. כתוצאה מכך, החלה גביית מס גבוהה יותר מיחידים וחברות שאינם נהנים מהסדרי מס מתוחכמים ומתכנוני מס אגרסיביים.

המהלך המשולב פגע באמון הציבורי במערכת המס. בד בבד נרשמה פגיעה תדמיתית בחברות הרב־לאומיות. יתר על כן, המצב פוגע בכושר התחרות של חברות אחרות במשק מול החברות הרב־לאומיות, מכיוון שהוא מעניק לחברות רב־לאומיות שיכולות לממן תכנון של הסדרי מס אגרסיביים ובינלאומיים, יתרון על פני חברות שאינן יכולות לממן הסדרים כאלה או שפעילותן מרוכזת רק במדינה אחת.

הדו"ח, המאיץ ברשויות המס לשנות כללים ולגבש סטנדרטים בינלאומיים חדשים, מעודד את הרשויות להיות יותר נועזות וחדשניות במדיניותן. לפיכך, הוא יכול לשמש בסיס מצוין לשינוי המדיניות של רשות המסים ביחס להסדרי מס של חברות רב־לאומיות בישראל - עוד לפני שיגובשו הכללים הבינלאומיים החדשים.

החברה הבולטת בהטבות המס שלה בארץ היא טבע, שבין 2006 ל–2011 קיבלה הטבות מס בכ–12 מיליארד שקל. 2.9 מיליארד שקל מתוכם ניתנו רק ב–2011. חברה נוספת ברשימה היא כיל, שקיבלה בשש שנים 2.2 מיליארד שקל, אך המדינה כבר שללה חלק מהטבותיה.

זה הזמן לתת רוח גבית לשר האוצר, יאיר לפיד, שמנסה לפתוח מחדש את הסכם המס עם טבע. לפיד יכול לטעון כי הטבות המס שקיבלה החברה חורגות בצורה בולטת מהסביר. אף שהחברה קיבלה אותן על פי חוק, ואף שהן עלו הודות להצלחתה ואין להעניש חברה על שהצליחה - הן צורמות. מעבר להיקף החריג של ההטבות, קופת המדינה נמצאת במשבר ובגירעון של עשרות מיליארדי שקלים. כתוצאה מכך, הוחלט להעלות את המס על כלל הציבור בשיעורים של 1%–2%. מעמד הביניים לא מבין איך קורה שהוא שוב צריך לממן את בעיות התקציב של המדינה ואת ההטבות לחברות הכי חזקות במשק. אמינות מערכת המס נפגעת, ועמה הדימוי של החברות הגדולות, כפי שציין דו"ח OECD.

טבע יכולה לטעון כי בחישוביה הכלכליים ביצעה השקעות גדולות במיוחד בישראל על בסיס תחשיבי 0% מס, ואם תחויב עתה בתשלום מס - הדבר יהיה הפרת הסכם מצד המדינה ויפגע קשות בכושר התחרות שלה בעולם. על פי המצב המשפטי וההסכמים עם הממשלה, טבע יכולה ליהנות עוד כמה שנים מתשלומי מס נמוכים על השקעותיה, ובחלק מהרווחים היא תמשיך להיות פטורה ממס. עם זאת, חיים הורביץ, בנו של מייסד החברה ודירקטור בה, אמר בסוף השבוע שטבע יכולה לחיות עם מס של 6% ולהישאר תחרותית מול העולם . זה יכול להיות בסיס לתחילת הסדר מס חדש מול טבע - גם על הסכמים שנחתמו אתה ושמבטיחים לה 0% מס חברות עד סוף העשור.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker