הכספומטים של שב"א עוברים למודיעין אזרחי תמורת 63 מ' ש'

285 הכספומטים שהיו עד כה בבעלות חברת שב"א, הנמצאת בבעלות הבנקים, נמכרה בעקבות החלטה של הממונה על ההגבלים העסקיים שסבר כי פעילות משותפת של הבנקים עלולה היתה להביא לפגיעה בתחרות

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

קבוצת מודיעין אזרחי זכתה במכרז למכירת 285 כספומטים שהיו בבעלות חברת שב"א, חברת משותפת של חמשת הבנקים הגדולים. מודיעין אזרחי תשלם עבור הפעילות 63 מיליון שקל.

מכירת הפעילות נעשתה בעקבות הוראתו של הממונה על הגבלים עסקיים, פרופ' דיויד גילה, שסבר כי פעילות משותפת של הבנקים בתחום הכספומטים עלולה היתה להוביל לפגיעה ברמת התחרות בענף. המכשירים למשיכית מזומנים של שב"א מוצבים בעיקר במקומות ציבוריים כמו אוניברסיטאות, בתי חולים, בסיסי צה"ל אך גם בקניונים ובמקומות ציבוריים אחרים.

עד כה, החברה המשמעותית היחידה (שאינה בשליטת הבנקים) שפעלה בתחום המכשירים למשיכת מזומנים היתה חברת כספונט מקבוצת וריפון, המפעילה כ-1,200 מכשירים למשיכת מזומן. כספונט הינה החברה היקרה ביותר בענף בעמלות משיכת מזומן (לרוב מדובר בעמלה של 5-10 שקלים למשיכה) ומכשיריה מוצבים לרוב בתוך חנויות פרטיות וקיוסקים. כך שמכירת פעילות הכספומטים של שב"א עשויה להכניס תחרות בתחום המכשירים הפרטיים, וזאת אם מודיעין אזרחי תבחר להרחיב את פריסת המכשירים הקיימים.

כספומט
כספומטצילום: סי די בנק

קבוצת מודיעין אזרחי מתמחה באבטחה, ועוסקת בין היתר בבלדרות מאובטחת, באמצעות רכבים משוריינים. על כן, כניסה לפעילות בתחום הכספומטים עשויה לייצר לחברה סינרגיה עם פעילות הבלדרות המאובטחת. עם זאת, לפי נתוני חברת שב"א, בכל רגע נתון שוכנים בכספומטים שב"א כ-130 מיליון שקל במזומן. שב"א השתמשה בכספי הבנקים לצורך מילוי הכספים בכספומטים, כך שלא נדרשה לשאת בעלויות המימון. למודיעין אזרחי צפוי להיות יקר יותר להפעיל את הכספומטים, מאחר והיא תיאלץ ככל הנראה לשלם עלויות מימון בגין מזומן במכשירם.

פעילות משיכת המזומנים של חברת שב"א הניבה לה הכנסות מעמלות בהיקף של כ-30 מיליון שקל בשנה. מנכ"ל שב"א, גדעון מילויצקי, שהתנגד למכירת פעילות הליבה של החברה, אמר בסוף 2012 בראיון ל-TheMarker כי "כ-100 מתוך 285 הכספומטים שמופעלים על ידינו אינם רווחיים, ולמעשה אנחנו מסבסדים את חלקם. הפעולה הראשונה והמיידית שיעשה מי שירכוש ממני את הכספומטים, היא העלאת התעריפים בגין משיכת מזומן וכן סגירה של 70-100 כספומטים".

עוד טען מלויצקי כי "גם המפקח על הבנקים, דודו זקן, מעריך שזה מה שיקרה. המפקח אמר לי שגם להערכתו המשמעות של ההחלטה למכור את הפעילות היא ירידה במספר המכשירים ועלייה בגובה העמלה" אומר מלויצקי.

על פי בנק ישראל, מספר הכספומטים בישראל למיליון תושבים נמוך מאוד ביחס לאירופה. לפי בנק ישראל, יש בארץ 384 מכשירים למשיכת מזומנים לכל מיליון תושבים, לעומת כ-969 מכשירים לכל מיליון תושבים בגוש היורו. נתונים אלה עשויים להעיד על רמת תחרות נמוכה בתחום הכספומטים בישראל.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker