ההכרעה בהסדר החוב באלביט הדמיה עוברת לשופטת אלשיך

השופטת צפויה לקבל בקרוב את תוצאות ההצבעה על הסדר חוב בחברה; נכון לאתמול, ספירת קולות המצביעים לא הניבה מסקנות חד משמעיות

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים15

הדרמה סביב הסדר החוב בחברת אלביט הדמיה שבשליטתו של מוטי זיסר הובאה ככל הנראה להכרעה של השופטת בית המשפט המחוזי ורדה אלשיך, שאמורה לקבל בקרוב את תוצאות ההצבעה על הסדרי חוב בחברה. זאת לאחר שנכון לאתמול, לפי ספירת קולות המצביעים שהחלה בשבוע שעבר, לא ניתן היה להגיע למסקנות חד משמעיות בקשר לתוצאות ההצבעה ולאופן ספירת הקולות.

לפי טענת אלביט הדמיה, יש לספור את הקולות ולהתייחס אליהם בהתאם להחלטת השופטת אלשיך, שניתנה ב-2 ביולי 2013 והסתמכה בין השאר על פרשת הסדר חוב בדלק נדל"ן של יצחק תשובה ולאופן התייחסות לקולות המצביעים.

לפי קביעה זו של אלשיך, שלא זכתה להתנגדות בקרב הגופים המוסדיים בעת פרסום ההזמנות לאסיפות והצבעות, קודם כל יתקיימו האסיפות וההצבעות של הנושים הלא מובטחים ולאחר מכן תתקיים האסיפה של נאמני סדרות האג"ח שאליה יהיה מותר להגיע ולהצביע גם למחזיקים.

מוטי זיסר, בבית המשפטצילום: מוטי מילרוד

לפיכך, נקבע עבור כל סדרה גם תרחישי קיצון: כך למשל אם בסדרה מסויימת התקבלה תמיכה של 75% ומעלה מהמצביעים במסגרת אסיפת הנושים, אז אם המחזיקים לא יתייצבו פיזית ויצביעו אחרת, הנאמנים יצביעו במקומם וכך תיחשב התמיכה של 100% מאותה הסדרה בעד.

במקרה של התנגדות של 75% ומעלה, הנאמנים אמורים להצביע נגד בשם 100% מהמצביעים. אם למשל נוצר מצב ביניים כמו הצבעה בעד ההסדר באסיפה ראשונה של 60% ונגד 40%, אז באותו אופן אמורים הנאמנים להצביע גם באסיפה השנייה של הנאמנים. נאמני האג"ח של אלביט הדמיה הן החברות משמרת; הרמטיק; רזניק, פז, נבו; שיף הזנפרץ ושטראוס לזר.

בהתאם למנגנון זה, ביום רביעי בערב נגמרה ספירת הקולות של האסיפה הראשונה. לפי האינדיקציות של אלביט, למעלה מ-80% (כ-83%-85% ) מהמחזיקים שהשתתפו בהצבעה הצביעו בעד מתווה ההסדר שהציעה אלביט ושנתמך ע"י הקרנות האמריקאיות יורק ו- DK Partners שמחזיקות בכ- 35% מהחוב של החברה.

בעוד שעבור מתווה הנציגות המצומצמת המורכבת מנציגים מקצועיים אדוארד קלר, שמואל אשל ועופר גזית, הצביעו כ-20%-25%. בקרב הגופים המוסדיים הגדולים כלל, הראל, מיטב דש ואנליסט הצביעו נגד המתווה של אלביט, בעוד שהפניקס, מנורה ואי.בי.אי בעד.

לאחר מכן התקיימה אסיפה נוספת ביום חמישי שבא הנאמנים פעלו וספרו את הקולות בהתאם לקביעה של השופטת אלשיך. ואולם מהלך זה נתקל בסוף השבוע בהתנגדות בקרב אותם המוסדיים שהצביעו נגד מתווה החברה. לטענתם, לעובדה שהתנגדו למתווה אלביט והקרנות באסיפה הראשונה יש להתייחס באופן אוטומטי כאילו התייצבו באסיפת הנאמנים השנייה והצביעו שוב נגד - ולא לקחת את קולם בעד, כפי שטוענת החברה.

ורדה אלשיך
ורדה אלשיךצילום: תומר אפלבאום

במצב זה, לפי האינדיקציות המתקבלות, לאלביט אין את הרוב הנדרש (75% ) בכדי להעביר את הסדר החברה ,כששיעור זה נע במצב שכזה סביב 70%-74.5%, כשנכון לאתמול עדיין לא היו ידועות תוצאות הסופיות של ההצבעה של סדרת אג"ח 1.

בעוד שהמוסדיים המתנגדים למתווה של אלביט מאיימים בנקיטת צעדים משפטיים, אלביט סבורה כי מדובר במהלך פסול ומתכוונת להציג בפני השופטת אלשיך כי בכל מקרה המתווה שלה זכה לרוב גורף לעומת זה של הנציגות המצומצמת.

כך או אחרת, נכון לעכשיו לא הושגו הבנות עם בנק הפועלים - לא בקשר להצטרפותו להסדר באלביט עצמה החייבת לבנק כ-300 מיליון שקל שנגדו משועבדות 29% מחברה הבת פלאזה סנטרס וכן נכסי אופנה ומלונאות, וגם לא לגבי חוב פרטי של כ-1 מיליארד שקל שחייבת אירופה ישראל (חברה האם של אלביט) לבנק ושכנגדו משועבדות מניות השליטה באלביט (48.4% ), בנוסף לערבות אישית של זיסר. ביום ראשון צפוי השופט איתן אורנשטיין לתת החלטה בקשר לבקשה של הפועלים לכינוס את מניות השליטה באלביט.

מתווה ההסדר האחרון של אלביט דיבר על כך שבתמורה למחיקה של חוב של כ- 1.9 מיליארד שקל יקבלו הנושים הלא מובטחים של אלביט 95% ממניות החברה (ולא 90% כפי שדובר קודם), בעוד שבעלי המניות הנוכחיים, ובהם זיסר, יקבלו את יתרת ה-5%.

החברה לא שינתה את הסעיף לפיו מלבד זיסר כל נושאי המשרה והדירקטורים יהיו פטורים מתביעות וכן לנושאי משרה יונפקו אופציות ל-15%-20% מאלביט. בינתיים, לא ברור האם זיסר, שלא מביא כסף מהבית לטובת ההסדר, יישאר כמנכ"ל.

אל מול המתווה של אלביט, עומד מתווה של חלק מחברי נציגות מחזיקי האג"ח של אלביט, שחברים בה אדוארד קלר, עופר גזית ושמואל אשל. הנציגות התיישרה אל הרף העליון של חוות דעת של המומחה הכלכלי מטעם בית משפט, רו"ח רוני אלרואי, ולפיה החוב שיוותר באלביט לאחר ההסדר יהיה 740 מיליון שקל ( ולא כ-1.4 מיליארד שקל שדובר קודם לכן) שיורכב מ- 2 סדרות אג"ח עם בטחונות. יתר הסעיפים, כמו המרת יתרת החוב ל-95% ממניות, אי הענקת פטור מתביעות לאף דירקטור ולא לזיסר והקצאה של עד 5% לבעלי מניות נוכחיים באלביט.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker