"הדח"צים שאישרו את המינוי של דני נוה עלולים להיתבע" - שוק ההון - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

"הדח"צים שאישרו את המינוי של דני נוה עלולים להיתבע"

עו"ד עמירם גיל: "הדירקטורים החיצוניים גם יכולים להיכנס לרשימה השחורה של בית ההשקעות פסגות"

85תגובות

האם הדירקטורים בכלל ביטוח חשופים לתביעות עקב מינוי דני נוה ליו"ר החברה? לדברי עו"ד עמירם גיל, ראש הקליניקה לשוק ההון במרכז האקדמי למשפט ולעסקים, מדובר באפשרות מעשית.

לדבריו, קיימים סימני שאלה לגבי אופן קבלת ההחלטה על ידי 3 הדירקטורים החיצוניים בחברה: שולה בנדל, לשעבר היועצת המשפטית של נציבות מס הכנסה, יעקב דיאור, לשעבר מנכ"ל כ.א.ל ויזה ודירקטור בחברות מפעלי ים המלח ותרכובות ברום שבשליטת משפחת עופר, ופרופ' יוסי יגיל ראש בית הספר לניהול באוניברסיטת חיפה.

ב-6 ביוני דיווחה כלל ביטוח למשקיעים כי דני נוה, חברו של בעל השליטה נוחי דנקנר, ימונה לתפקיד היו"ר במקום אביגדור קפלן, שעזב למשרת מנכ"ל בית חולים הדסה. מהתכתבויות אותן ניהלה החברה עם נציגות מחזיקי אגרות החוב של אי.די.בי פיתוח, להם חייב הקונצרן 5.8 מיליארד שקל, עולה כי דירקטוריון החברה אישר פה אחד את מינוי נוה.

כתבות נוספות באתר TheMarker

תומר אפלבאום

איך מונה דני נוה ליו"ר כלל ביטוח בלי רקע בתחום?

"מינויו של נוה היה צריך לכל הפחות לעורר סימני שאלה בקרב הדח"צים לנוכח קירבתו של לבעל השליטה העובדה שכלל ביטוח  השקיעה 30 מיליון דולר בקרן ההשקעות אותה הקים נווה לאחר פרישתו מפוליטיקה, כמו גם נוכח חוסר ניסיונו בתחום הביטוח", קובע עו"ד גיל, ומסביר ש"החוק קובע כי תפקידם של הדירקטורים החיצוניים לפעול במנותק מהאינטרסים של בעל השליטה ולפקח על הנהלה כדי שתקבל את החלטותיה לטובת החברה והמשקיעים".

עוד מציין עו"ד גיל כי: "סימני השאלה מעל תפקודם של הדח"צים בכלל ביטוח הם רק סמפטום לבעיית הדח"צים בשוק ההון הישראלי. החוק אמנם דורש שהדח"צ לא יהיה קשור לבעל השליטה, אבל בפועל לא ניתן להתמנות לדח"צ בישראל ללא אור ירוק מבעל השליטה. התוצאה: הדח"צים רק רוצים לחזור הביתה בשלום ומעדיפים שלא להתעמת עם מי שבזכותם קיבלו את הג'וב - ואולי יקבלו גם את הג'וב הבא.

אבי לוי

"חייבים לשנות את החוק בשביל 'לתת שיניים' לדח"צים, כך שבעל השליטה לא יוכל להשתתף בהצבעה על המינוי שלהם ורק בעלי מניות המיעוט - ובראשם המוסדיים - יכריעו מי ייצג את הציבור בדירקטוריון".

לדבריו, ועדת חמדני המליצה כבר ב-2008 על שינוי הדרגתי ברוח הזו ומקץ 5 שנים הגיע הזמן לעגן את המלצתה בחקיקה. במקרה הספציפי של כלל קובע גיל כי "החלטתם של הדירקטורים למנות את נוה עלולה להכניס אותם ל'רשימה השחורה' של בית ההשקעות פסגות בה נכללים שמותיהם של דירקטורים שלא פעלו כראוי להגן על כספי המשקיעים. כמו כן, הם עשויים להיות חשופים לתביעה נגזרת בשם החברה נגד הדירקטורים אשר אישרו את המינוי".

במקרה כזה יבקשו התובעים מבית המשפט לחשוף את פרוטוקול הדיון, וזאת על מנת לוודא האם הדירקטורים שאלו את כלל השאלות הרלוונטיות לאישור העסקה, האם ביקשו הבהרות לגבי המינוי ואיזה מידע עמד לפניהם אשר אמור לעזור להם להסיר את החשדות בדבר ניכיון כפיהם במצב של תביעה משפטית.

מעבר לתביעה נגזרת, לשיטת עו"ד גיל, אם תגבר הביקורת נגד המינוי הדבר עשוי לזרז את פרופ' שמואל האוזר ומנהל מחלקת התאגידים החדש, מוטי ימין, לדרוש מהחברה הבהרות ולהתערב בפרשה.

עו"ד גיל מציין כי מכיוון שמדובר בחברת ביטוח גדולה הממונה על שוק ההון עשוי אף הוא לרצות להתערב. מעבר לכל זאת, מבהיר גיל, כי לעו"ד חגי אולמן, שמונה כמשקיף מטעם בית המשפט ומלווה את הסדר החובות בקבוצה, יש הסמכות לתת חוות דעת בנושא כפי שביקר את הממשל התאגידי בקונצרן, וגרם לחברה לערוך שינויים במצבת ההנהלה.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם