הבנקים בוול סטריט 
בוכים ומרוויחים

חמש שנים לאחר המשבר הפיננסי, הבנקים רושמים רווחי שיא שוב ושוב

אשר שכטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בספטמבר 2011, בכנס של קרן המטבע הבינלאומית ‏(IMF‏) שעסק בהגדלת דרישות הלימות ההון מהמגזר הבנקאי, זעם מנכ”ל ויו”ר ג’יי.פי מורגן, ג’יימי דיימון, על נגיד הבנק המרכזי של קנדה, מארק קרני ‏(אותו קרני משמש כיום יו"ר הבנק המרכזי של בריטניה‏). בנאום, שעיקריו פורסמו ברחבי העולם, האשים דיימון את קרני ועמיתיו למקצוע בהטלת רגולציות מחמירות שיפגעו באופן קשה במגזר הבנקאי ובהתאוששות הכלכלית העולמית.

אנליסטים ופרשנים נזכרו השבוע באותה התבטאות של דיימון ובהתבטאויות אנטי־רגולטוריות דומות שהשמיע לעתים תכופות בחמש השנים האחרונות. דיימון השמיע את התבטאויותיו, בשעה שג’יי.פי מורגן הביס את תחזיות האנליסטים ודיווח על זינוק של 31% ברווחיו ברבעון השני של 2013 - ל-6.5 מיליארד דולר.

דיימון לא היה הבנקאי הבכיר היחיד בוול סטריט שהתבטא בשנים האחרונות נגד ניסיונותיהם של הרגולטורים לרסן את המגזר הפיננסי - בעקבותיו הלכו גם יתר מנהלי הבנקים הגדולים; גם הם, כמוהו, חיככו ידיים בהנאה השבוע, כאשר גולדמן סאקס דיווח על זינוק של 100% ברווחיו הרבעוניים - ל-1.9 מיליארד דולר, וולס פארגו דיווח על עלייה של 19% ברווחיו, סיטי דיווחה על זינוק של 42% ברווח, ובנק אוף אמריקה דיווח אתמול על עלייה של 70% ברווח הרבעוני.

מתברר שחמש שנים לאחר המשבר הפיננסי העולמי, ולמרות נבואות הזעם האפוקליפטיות של בכירי וול סטריט על הפגיעה הקשה שהרגולציה המתהדקת תסב להם ולרווחיהם, הבנקים הגדולים בוול סטריט לא זו בלבד שהתאוששו, אלא רושמים רווחי שיא שוב ושוב. ההתאוששות הגלובלית, אגב, עדיין מקרטעת.

פריחתם של הבנקים הגדולים בוול סטריט נובעת משני גורמים עיקריים. מצד אחד, החשש מרגולציות חדשות גרם להם לקצץ בהוצאות בשנה האחרונה. מצד שני, הרוב המכריע של הרגולציות החדשות - יותר מ-60% מרפורמת דוד־פרנק במגזר הפיננסי - עדיין לא נכנסו לתוקף.

ובכל זאת, נראה כי הרגולציות שכן נכנסו לתוקף - ובהן עקרונות באזל 3 - לא זו בלבד שלא פגעו בבנקים הגדולים, אלא אפילו סייעו להם לעשות קופה לא קטנה. ג’יי.פי מורגן הרוויח ברבעון השני 72 מיליון דולר ביום, מספרים שנראים שייכים יותר לתוצאותיהן הרבעוניות של חברות נפט גדולות. לכן לא תמיד צריך להקשיב לבנקאים כשהם מתלוננים על רגולציה נוספת שתהרוס את החברות שלהם. מתברר שיכולת ההסתגלות של הבנקים חזקה בהרבה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker