יחסי הפועלים והטייקונים: 
עם מוטי זיסר נלחמים - לשאר סולחים ופורסים

לכמה מאנשי העסקים המקומיים הבכירים יש חובות גבוהים לבנק הפועלים ונכסים שלא תמיד הם בטוחה מספקת כנגדם ■ ואולם שלא כמו במאבק החריף מול זיסר, עם יתר הטייקונים הבנק מנסה להתפשר ולמזער נזקים

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

"להיות ראשון זה מחייב" - זו הסיסמה שחרת בנק הפועלים על דגלו, ואותה הוא מנסה לשווק לציבור. ואכן, בנק הפועלים, הנמצא תחת ניהולו של ציון קינן, מעורב כמעט בכל עסקה גדולה שנרקמת במשק. כפועל יוצא, יש לבנק חשיפה גבוהה יחסית לאנשי העסקים המקומיים הבכירים, המכונים במקומותינו "טייקונים".

בסוף 2012 הגיעה החשיפה של בנק הפועלים לאשראי ממונף ‏(מימון אמצעי שליטה‏) לכ-17.9 מיליארד שקל - גבוהה בהרבה מהחשיפה של בנק לאומי למימון אמצעי שליטה - 3.7 מיליארד שקל. בסוף מארס 2013 הגיעה החשיפה הכוללת של בנק הפועלים לשלוש קבוצות לווים ‏(עופר, דנקנר וקבוצה נוספת‏) לכ-24 מיליארד שקל. חשיפה זו היתה כ-51.6% מהון הבנק. מנהלי הבנק הבינו, ככל הנראה, שזו חשיפה גבוהה ומסוכנת מדי, ולפיכך מנסים בחודשים האחרונים להקטינה. לאומי, הנמצא תחת ניהולה של רקפת רוסק עמינח, חשוף רק לקבוצת עופר בכ-7.5 מיליארד שקל ‏(כולל חשיפה למניות החברה לישראל - 18%‏) שהם כ-18% מהון הבנק.

עסקות מימון אמצעי שליטה ייצרו בעבר לבנק הפועלים רווחים נאים. ואולם בתקופות של האטה, כשהלקוחות מתקשים לעמוד בתשלומים, מגיעות הצרות. זה השלב שבו ראש חטיבה העסקית בבנק, שמעון גל, וראש אגף אשראים מיוחדים, אליהו ברקאי, אמורים למזער נזקים.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

אפל מפתחת טכנולוגיה לדילוג על פרסומות בטלוויזיה

"הפופוליזם הוא תגובה ל'חזיריזם' של חלק מבעלי השליטה"

ציון קינן, מנכ"ל בנק הפועליםצילום: עופר וקנין

כאב הראש הגדול
 בגלל זיסר

הלקוח שגורם למנהלי בנק הפועלים לכאב הראש הגדול ביותר הוא מוטי זיסר, בעל השליטה באלביט הדמיה, שאינו מסוגל לפרוע חוב אישי של כמיליארד שקל לבנק. החוב האישי משויך לחברה־האם של אלביט הדמיה, אירופה ישראל, הנמצאת בבעלות זיסר. גם אלביט הדמיה מתקשה לפרוע כ-300 מיליון שקל לבנק ו-2.5 מיליארד שקל לבעלי האג"ח. וכך למרות הביטחונות והערבויות שבידי הבנק, שאותם הוא מאיים לממש, הבנק עלול לספוג הפסדים של מאות מיליוני שקלים.

במקביל להכרעה הצפויה בתוך יומיים בנוגע להסדר חוב באלביט הדמיה, נקבע ביום ראשון הקרוב דיון מכריע בבית המשפט המחוזי בתל אביב שבו יחליט השופט איתן אורנשטיין בנוגע לבקשת בנק הפועלים להעמיד לפירעון מיידי את החוב של אירופה ישראל ולהשתלט על מניות השליטה באלביט הדמיה ‏(48.4%‏).

"מוטי זיסר הרס בכוחות עצמו את אלביט הדמיה", אומרים מקורבים לבנק. "החובות שהותיר גורמים לבנק נזק תדמיתי. אם זיסר היה מתנהג אחרת, ייתכן שהבנק היה יותר סלחן כלפיו כפי שהוא נוהג כלפי לקוחות אחרים".

קו סלחני כלפי דנקנר

לווה בעייתי נוסף של בנק הפועלים הוא נוחי דנקנר. טומהוק השקעות שבבעלות דנקנר, חייבת כ-150 מיליון שקל לבנק, ואי.די.בי פיתוח שבשליטתו קיבלה מהבנק אשראי של כ-900 מיליון שקל שניתן ללא ביטחונות. חוב זה כבר נפרס, והחברה קיבלה הקלה בהתניות פיננסיות. ככל הידוע, בנק ישראל בודק כיצד ומתי ניתן האשראי לחברות בקבוצת דנקנר.

בתפקידו כנושה הגדול, מוביל בנק הפועלים קו סלחני כלפי אי.די.בי פיתוח ומושך את הבנקים לפתרון של פריסת החוב לחברה לשנה וחצי תמורת פיצוי בריביות וקבלת מניות; בבנק סבורים כי זאת הדרך הבטוחה ביותר לגביית החוב. ומה עם החוב הלא ממש קטן בטומהוק, חוב שאמורים לעמוד מולו ערבויות אישיות של דנקנר? בבנק הפועלים שומרים על שתיקה רועמת בעניין ועל פסיביות שאינה מובנת.

דנקנר אינו הלקוח היחיד שהפועלים מפגין כלפיו הבנה. שלשום, למשל, התברר שהבנק הסכים לדחות לינואר 2017 חוב בסך 300 מיליון שקל של פטרוכימיים, המחזיקה ב-31% ממניות בתי זיקוק ‏(בזן‏) - 12% מהן משועבדות לבנק; פטרוכמיים נמצאת בשליטת מודגל שבבעלות דייויד פדרמן, יעקב גוטשטיין ואלכס פסל. הדחייה תתבצע תמורת פיצוי במניות פטרוכימיים. לפי הערכות, בנק הפועלים גם הפגין גמישות כלפי מודגל הפרטית לגבי פירעון התחייבויותיה.

בתחילת 2011 הלך הבנק גם לקראת יוסף גרינפלד, מבעלי השליטה בקרדן אן.וי ופרס לו חוב אישי של כ-100 מיליון שקל תמורת חיזוק ביטחונות. כמו כן, ב-2012 הוביל הבנק קונסורציום שפרס חוב של כמה מאות מיליוני שקלים לישראלום, הנמצאת בבעלות מתיו ברונפמן, מבעלי בנק דיסקונט ושופרסל, ושולם פישר.

איש נוסף שכלפיו גילה הבנק הבנה הוא גיל אגמון שנטל אשראי פרטי של כמיליארד שקל כדי לרכוש את השליטה בדלק רכב, יבואנית מותגי פורד, מאזדה ו-BMW. בסוף 2011 הסכים הבנק להקל באמות המידה הפיננסיות של אשראי זה ואיפשר לאגמון להמתין עד שדלק רכב תחזור לחלק דיווידנדים נדיבים. מאז השתפר מצבה של דלק רכב, מנייתה עלתה, ושווי הביטחונות ‏(37.5% מדלק רכב‏) כנגד ההלוואה גדל. אגמון ניצל את המצב כדי להקטין ההלוואה ביותר מ-100 מיליון שקל.

גם אצל אליעזר פישמן, החייב לבנק הפועלים יותר מ-600 מיליון שקל בגין רכישת מניות בקבוצת ידיעות אחרונות, ראשי הפועלים לא ממהרים ללחוץ על השאלטר. וזה קורה גם בזמנים שבהם פישמן מפגר בתשלומי החוב.

הצלחות בגביית אשראי בעייתי

בנק הפועלים יכול לזקוף לזכותו גם כמה הצלחות בגביית אשראי בעייתי בשנים האחרונות. בסוף 2009 הבנק מצא עצמו חשוף בכ-2 מיליארד שקל לחוב של ממורנד הפרטית אשר דרכה שולט לב לבייב באפריקה ישראל. אפריקה נקלעה באותה עת להסדר חוב של כ-8 מיליארד שקל מול בעלי האג"ח והבנקים. הבנק הוביל אז את הסדר החוב של חמשת הבנקים הישראליים עם לבייב; הבנקים פרסו לבייב חלק מהחוב, ובתמורה לבייב חיזק ביטחונות, פרע מאות מיליוני שקלים ואף הקדים תשלומים. החשיפה של בנק הפועלים ללבייב מוערכת כיום ב-1.3 מיליארד שקל.

לקוח נוסף שהגיע להבנות עם בנק הפועלים הוא המיליארדר בני שטיינמץ. ב-2010 הסתבכה סקורפיו נדל"ן, שבשליטת שטיינמץ, במזרח־אירופה. החברה היתה זקוקה להסדר חוב מול בעלי האג"ח. בנק הפועלים היה חשוף לחברה בסכום של 400-350 מיליון שקל. ראשי הבנק ניהלו עם שטיינמץ מו"מ עיקש. שטיינמץ הבטיח לבנק כי הערבויות בסקורפיו נדל"ן מספקות, אבל בבנק רצו לשפר עמדות ודרשו גם ערבויות בגין החוב של בייטמן הנדסה, שאז עוד היתה שייכת לשטיינמץ. לבייטמן היה חוב של כ-80 מיליון דולר לבנק הפועלים. בסופו של דבר, קיבל הבנק ערבויות אישיות ומזומן משטיינמץ ובתמורה פרס את החוב של סקורפיו נדל"ן עד ל-2020.

אשראי בעייתי נוסף שהעיק על הבנק היתה הלוואה בסך 600 מיליון שקל שניתנה למשפחת ברוניצקי לרכישת מניות אורמת במסגרת מאבק שליטה בחברה של יהודה ודיתה ברוניצקי. בני הזוג רצו לחזק את אחיזתם בחברה מול נורסטאר, הנמצאת שבשליטת חיים כצמן ודורי סגל, שרכשה באורמת כמות גדולה של מניות. בנק הפועלים נחלץ מאשראי מעיק זה רק כאשר קרן פימי נכנסה להשקעה בחברה ורכשה חבילת מניות של אורמת מבני הזוג ברוניצקי בכ-400 מיליון שקל; יתרת ההלוואה שולמה באמצעות דיווידנד שחילקה אורמת. מניית אורמת המשיכה לרדת לאחר העסקה, ונראה כי הבנק ‏(כמו בני הזוג ברוניצקי‏) הצליח להיחלץ מהלוואה זו בזמן.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker