15 השאלות שדני נוה לא ענה עליהן

הנאמנות לדנקנר, חוסר הניסיון, השכר הגבוה ושאלות נוספות ליו"ר כלל ביטוח החדש

רותם שטרקמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים134

בעקבות מינויו לתפקיד יו"ר כלל ביטוח, בחר דני נוה להתראיין השבוע ל"תוכנית חיסכון" בערוץ 2 ובעיתון "גלובס", אך סירב להתראיין לTheMarker . להלן השאלות שהכנו בעבורו ונותרו ללא מענה:

1. באחד הראיונות אמרת שאתה "עשוי מחומרים אחרים". למה התכוונת? האם קשרים ופוליטיקה נחשבים "חומרים אחרים"?

2. ישיבת הדירקטוריון בכלל ביטוח - שבה הוחלט למנות אותך לתפקיד היו"ר - ארכה דקות אחדות בלבד ולא היה בה דיון. מה דעתך על אופן קבלת החלטות כזה?

3. מדוע לא הוצגו בפני הדירקטוריון מתמודדים נוספים לתפקיד? מדוע לא הוקמה ועדת איתור כמו שנוהגים במקרים דומים?

4. ידוע שאתה ונוחי דנקנר חברים קרובים. אתם יוצאים לסעודות משפחתיות יחד וטסים יחד לחו"ל. עד ראייה אף דיווח לנו שראה אתכם מגיעים במטוס הפרטי (של אי.די.בי) למלון בקפריסין ומבלים שם יחד. האם לא היה ראוי לתת גילוי על קשרים אלו?

5. כידוע לך, נאמנות לבעל הבית ובאופן כללי עמידה בכללי ממשל תאגידי היא אחת המחלות מהן סובלת אי.די.בי וגם אחת הסיבות לקריסתה. דנקנר הוא עדיין בעל השליטה בחברה, אך הנאמנות של היו"ר אמורה להיות לחברה כולה ולא רק לבעל הבית. האם תוכל לנטרל את הקשרים האישיים ולקבל החלטות שמנוגדות לעתים לאינטרס של דנקנר?

6. אביגדור קפלן (יחד עם דנקנר) היה זה שדחף את כלל ביטוח להשקיע 30 מיליון דולר, חלקם מכספי עמיתי החברה, בקרן ההשקעות שהקמת מיד כשפרשת מהפוליטיקה. קפלן היה גם הבוס שלך בקופת חולים כללית לפני שנכנסת לפוליטיקה. האם יש ביניכם קשרים אישיים כלשהם שהציבור צריך לדעת עליהם? האם זה לא מצדיק גילוי?

דני נוה עם אשתו ציליצילום: ניר קידר

7. קרן אג"ת שהקמת גבתה כ-10 מיליון דולר דמי ניהול, שחלקם זרמו ישירות לחשבון הבנק שלך, אך בינתיים היא לא סיפקה ביצועים כלשהם. אתה כבר לא שם, אך האם תוכל לתת למשקיעים שלך תקווה, עדכון, או הערכה לגבי עתידו של הכסף שלהם?

8. אשתך, צילי נוה, היא בכירה בכלל ביטוח. כלל ביטוח דאגה למצוא לה מקום עבודה גם לאחר שהחברה הבת שבה היא עבדה - נמכרה. האם גם כאן היתה מעורבות של דנקנר? באופן כללי זה די חריג שאדם מתמנה ליו"ר של חברה שבה עובדת אשתו. האם אתה מתכנן לפעול לפי כללי שקיפות וניגוד עניינים כלשהם?

9. כיצד תנהג במקרה שבכירים בכלל חיתום שתחת ניהולך יהיו מעורבים בחקירה הפלילית שמנהלת רשות ני"ע נגד דנקנר?

10. האם לא נראה לך בעייתי שבכובע אחד (כבעלים של הקרן) אתה ממשיך לקבל דמי ניהול מכספי כלל ביטוח - ובכובע השני (כיו"ר) אתה מקבל שכר מאותה חברה?

11. בכלל, אם "הכל כישורים", איך אתה מסביר את העובדה שאותה חברה שבשליטת חבר אחד (דנקנר) ובניהולו של חבר שני (קפלן) סיפקה לך השקעה של 30 מיליון דולר בקרן הראשונה (ללא ניסיון או ביצועים), עוד 8 מיליון דולר בקרן השנייה (לפני שהוכחת ביצועים), ולבסוף מינתה אותך ליו"ר (גם כאן בלא ניסיון כלשהו)?

12. כדי להצדיק את השכר שלך, כ-4.5 מיליון שקל בשנה, אמרת שהוא אינו חריג ביחס למנהלים אחרים בחברות הביטוח. זה נכון, אך הוא חריג ביחס למשק כולו. האם שכר כזה לא משדר בעיניך חזירות, בעיקר בתקופה שבה אנשים נאנקים תחת יוקר המחיה ונפגעים בקיצוץ בקצבאות ובמסים נוספים? איפה הרגישות החברתית של יוצא הליכוד ומקורב של נתניהו לשעבר? אולי במקום לקבל את המחלות של שוק ההון המקומי וליהנות מהן באופן אישי, עדיף לפתוח במהלך של הבראה?

13. באסיפת בעלי המניות עבר השכר שלך גם בקולות חברות הביטוח המתחרות, הראל והפניקס. יש האומרים שבין החברות יש הסכמה שבשתיקה על אישור שכר הדדי של מנכ"לים, כך שהן יאשרו את השכר שלך וכלל ביטוח תאשר את השכר שלהם.

14. דנקנר ידידך הטוב, אינו פורע חובות, לא לבנקים ולא לבעלי האג"ח, כלומר הוא פוגע במיליוני העמיתים של חברות הביטוח שהעניקו לו הלוואות ענק. עכשיו אתה מנהל 130 מיליארד שקל של כסף ציבורי. האם תוכל לייצר אמירה ערכית כלשהי בנוגע לטייקונים שלא פורעים חובות? האם יש סיכוי שכלל ביטוח תעמוד כחומה בצורה לטובת עמיתיה וכנגד הטייקונים הבאים שיחליטו לא לפרוע חובות?

15. למרות שאין לך ניסיון - לא בניהול חברה גדולה, לא בעסקי ביטוח ולא בשוק ההון, האם תוכל בכל זאת לפרט לקוראים שלנו בכמה מלים את החזון שלך לגבי שוק ההון המודרני וניהול כספי ציבור בעולם משברי ובתקופה כל כך בעייתית?

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker