בנק הפועלים לא נתן הסכמה - ואלביט משנה שוב את מתווה ההסדר

מעבר להחזר החוב שיגדל מ-500 מיליון שקל ל-570 מיליון שקל, נושי החברה יקבלו עבור המרת כלל החוב 95% מהון המניות

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלי אפלברג
שלי אפלברג

אלביט הדמיה משנה שוב את מתווה ההסדר אותו היא מעלה להצבעת מחזיקי האג"ח. זאת, לאחר שבנק הפועלים לא תומך בהסדר אותו הציעה החברה אתמול. בהצעה החדשה מגדילה אלביט הדמיה את שיעור החזקת הנושים הפיננסים הבלתי מובטחים (מחזיקי איגרות החוב) בהון החברה לאחר ההסדר - מ-90% (כפי שהציעה החברה בהצעה הקודמת) ל-95%.

בכך נותנת אלביט מענה לאחת הסוגיות שהטרידה את מחזיקי איגרות החוב באסיפת הנושים האחרונה - למה מוטי זיסר, בעל השליטה בחברה, מקבל מניות לאחר ההסדר בשווי של כ-150-100 מיליון שקל ללא שהביא לקופת הנושים כסף מכיסו הפרטי.

החוב של אלביט הדמיה למחזיקי איגרות החוב כיום הינו 2.45 מיליארד שקל. לחברה חוב של 300 מיליון שקל לבנק הפועלים וכ-50 מיליון שקל לבנק לאומי.

מוטי זיסרצילום: ניר קידר

כתבות נוספות ב-TheMarker:

בגדי הבנקאים החדשים // הספר שגורם לבנקאים בעולם לרעוד מפחד

האם הדירה מחולקת? הטכנאי של HOT ישפוט

אתמול הודיעה החברה כי הגיעה להסכמות עם בנק הפועלים, בכפוף לאישור הנהלת הבנק, כך שיתמוך בהסדר המוצע של החברה ולא בהסדר המוצע של נציגות מחזיקי איגרות החוב. ואולם, הבנק הכחיש שהגיעה להסכמה עם החברה, שהבהירה היום באופן רשמי כי בנק הפועלים הודיע כי לא התקבל אישור הנהלת הבנק להסכמות בין אלביט הדמיה לבין הצוות המקצועי.

אלביט הדמיה חשפה מכתבים המוכיחים כי ניהלה משא ומתן עם הבנק על כך שבין היתר ישעה את דרישתו לכך כי החברה תפרע באופן מיידי את כל חובותיה והתחייבויותיה כלפי הבנק בסך 230 מיליון שקל. עוד הסכימו הצוות המקצועי מול החברה כי נציגי החברה והבנק ינהלו משא ומתן וידונו על השינוי בתנאי החוב לחברה, ובמקרה שלא יגיעו להסכמות אלביט תפרע את כל החוב עד ה-30 בנובמבר 2013. 

מחלופת המכתבים עולה כי למרות המשא ומתן הנהלת הבנק לא כיבדה את ההסכמות אליהם הגיע הצוות המקצועי עם החברה ואלביט נאלצה היום להודות כי לא התקבל כל אישור של תמיכה של הבנק במתווה מטעמה.

למרות שסמנכ"ל הכספים של החברה, דורון משה, הסביר באסיפת הנושים ביום חמישי האחרון "כי החברה לא תשנה פסיק במתווה המוצע", אלביט שיפרה היום בפעם השנייה את המתווה. לפי השינויים שפורסמו היום ואתמול, נושי החברה ייהנו מיותר מניות ומהחזר חוב של 570 מיליון שקל, במקום 500 מיליון שקל בהצעה הקודמת. למרות השיפור בתנאי ההסדר, נראה כי עדיין נותרו דרישות נוספות של המחזיקים באסיפה עליהם לא הסכימה החברה לענות.

הדרישה הראשונה שטרם שונתה היתה עניין האופציות שיינתנו לנושאי המשרה בחברה לאחר ההסדר וידללו את הנושים בעת ההמרה. בהצעת ההסדר השאירה החברה את האופציות שיינתנו לנושאי המשרה על כ-15%-20% אופציות.

בעיות נוספת שמטרידה את מחזיקי איגרות החוב הינו הפטור הגורף שניתן לנושאי המשרה בחברה ולדירקטורים. גם בנושא זה אלביט טרם התקפלה והותירה סעיף המעניק פטור מתביעות לכלל נושאי המשרה בחברה והדירקטורים, פרט למוטי זיסר בעל השליטה.

מעיון בהסדר עולה כי למעשה ההסדר מעניק פטור מתביעות גם לזיסר, שכן המתווה המפורסם לא גורע מזיסר זכויות ביטוח או שיפור שהוענקו לו כחלק מהחוזה עם החברה כנושא משרה. בפועל, במקרה שבעתיד יחליטו מחזיקי איגרות החוב לתבוע את זיסר, הוא יכול לפנות לחברה שתפנה אותו לחברה הביטוח, שעלולה לחזור ולדרוש את הכספים מקופת החברה, מזומן שבסופו של דבר ייצא מקופת הנושים.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker