למרות התנגדות הקונגרס האמריקאי: המפקח על הבנקים תומך ברוטציה של רואי החשבון

המפקח על הבנקים דודו זקן: "יש שם כוחות שהשפיעו על הקונגרס. ה-PACOB קיבלו החלטה מקצועית"

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים5
סיון איזסקו

המפקח על הבנקים דודו זקן צפוי לפרסם בקרוב טיוטת הוראה שתטפל בריכוזיות משרדי רואי החשבון - זאת למרות שבארה"ב הקונגרס האמריקאי החליט בשבוע שעבר ברוב מוחץ להותיר את הריכוזיות במשרדי רואי החשבון כפי שהיא.

הקונגרס האמריקאי, הצביע שבוע שעבר נגד הצעת חוק, שאמורה היתה להעניק למועצה לפיקוח על החשבונאות בחברות ציבוריות ‏(PACOB‏) את האפשרות לכפות על חברות ציבוריות בארה"ב לבצע רוטציה בין המשרדים לראיית חשבון המבקרים את המאזנים והדו”חות הכספיים שלהן.

בשיחה עם TheMarker אומר המפקח על הבנקים דודו זקן כי הוא מתרשם יותר מההמלצה המקצועית של המועצה לפיקוח על רואי החשבון מאשר מההצבעה בקונגרס. זקן מגבש בימים אלו תקנות חדשות, יחד עם הממונה על שוק ההון במשרד האוצר ויו"ר רשות ני"ע שמואל האוזר.

כתבות נוספות ב-TheMarker

דודו זקןצילום: תומר אפלבאום

התקנות החדשות נועדו להבטיח את עצמאות משרדי רואי החשבון המבקרים את החברות הציבוריות. תקנות אלו צפויות לפגוע במיוחד במשרד רואי החשבון סומך חייקין KPMG המבקר מזה עשרות שנים את דוחותיהן של 4 מתוך חמשת הבנקים הגדולים, המחזיקים בכ-85% מפיקדונות הציבור.

החלטת הקונגרס תשפיע על קבלת ההחלטות בארץ?

דודו זקן: "אני מבין שהגוף המקצועי (PACOB) המליץ לקדם את הרפורמה והקונגרס עצר זאת. כנראה שיש שם כוחות שמשפיעים על הקונגרס. בלי קשר אנחנו שוקלים את הדברים ביחס למערכת הישראלית".

כלומר אתה מתרשם יותר מההמלצה המקצועית מאשר מהחלטת הקונגרס האמריקאי?

דודו זקן: "כן. אני חושב שה-PACOB קיבלו החלטה מקצועית. אנחנו עובדים על זה, ממתינים להערות אחרונות, ונוציא טיוטה יחסית מהר".

הטיפול בריכוזיות משרדי רואי החשבון בישראל החל לפני כשנה בעקבות הערה שהופיעה בדו"ח של קרן המטבע הבינלאומית בה נכתב כי "יש חברה אחת דומיננטית בביקורת החשבונאית של הבנקים" - הערה שכוונה אל משרד רואי החשבון סומך חייקן.

בתגובה לדו"ח קרן המטבע פנתה ח"כ שלי יחימוביץ במכתב אל הרגולטורים בישראל, ואלו השיבו לה כי הם אכן מוטרדים מהיחסים ההדוקים בין משרדי רואי החשבון לבין החברות המבוקרות.

צילום: עופר וקנין

במכתב המענה המשותף לח"כ יחימוביץ, עליו חתמו לפני שנה המפקח על הבנקים דודו זקן, יו"ר רשות ני"ע שמאול האוזר, והממונה על שוק ההון ביטוח וחסכון עודד שריג נכתב כי "אנו מבינים את החשש העולה ממכתבך לגבי השלכות שליליות אפשריות של ריכוזיות של שירותי ראיית החשבון הניתנים לבנקים ולמוסדיות פיננסיים אחרים. החשש העיקרי הוא שיחסים ארוכי טווח בין מבקר לבין מבוקר עלולים ליצור מערכת יחסים קרובה מדי ביניהם, שעלולה לפגוע בביקורתיות של המבקר".

דוגמה ליחסים ארוכי הטווח שבין המבקר למבוקר ניתן לקבל במערכת היחסים בין משרד סומך חייקין בראשות גד סומך לבין בנק לאומי. סומך חייקין מבקר את דו"חותיו של בנק לאומי מזה 50 שנה ברצף. המנכ"ל הנוכחית של בנק לאומי, רקפת רוסק-עמינח, כיהנה בטרם הצטרפה לבנק לאומי כמנכ"לית של משרד סומך חייקין. עוד כתבו הרגולטורים כי "חששות נוספים, אם כי פחותים, הנוגעים לפרקטיקה מוטעית שעשויה להשתרש בענף, כתוצאה מפרשנות שגויה של רואה חשבון יחיד וכן, שקריסת משרד רואה חשבן יחיד תשבית את הענף".

הח"כים שלי יחימוביץ’ ‏(עבודה‏), מאיר שטרית ‏(התנועה‏) ורובי ריבלין ‏(הליכוד‏), הגישו בחודש שעבר הצעת חוב לפיה משרד רואי חשבון לא יבקר גוף פיננסי יותר מחמש שנים ברציפות, ורק הפסקת ההתקשרות עם החברה למשך שנתיים רצופות תפסיק את רצף הביקורת. אולם, ככל הנראה המפקח ישלים את הטיפול בנושא לפני הכנסת, אשר יוצאת בסוף החודש לפגרה.

במקביל לדיונים המתנהלים בארץ, הקונגרס האמריקאי שנדרש לסוגייה ביחס לחברות הציבוריות האמריקאיות החליט בשבוע שעבר שלא לקבל את הצעת החוק לטיפול בריכוזיות משרדי רואי החשבון. עמדת הגוף המקצועי (PCAOB) עוררה את התנגדותם של ארבעת המשרדים הגדולים בעולם לראיית חשבון, Deloitte Touche ,KPMG ,Pwc וארנסט אנד יאנג, שלהם יש עניין במניעת רוטציה; לפי הערכות משרדים אלו שכרו את שירותיהם של לוביסטים שהצליחו להטות את הכרעת הקונגרס. טענתם של משרדי רואי החשבון בארה"ב הייתה כי הרוטציה תגדיל את העלויות לחברות ולא תשפר את איכות הביקורת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker