בן דב: "המדינה הלאימה את תעשיית הסלולר - ואז מוטטה אותה"

אילן בן דב הגיב אתמול לראשונה על הניסיון של בנק לאומי לעקל את ביתו: "בנק לאומי פעל נגדי בחוסר תום לב"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
שלי אפלברג
שלי אפלברג

"הצעד שבו נקט בנק לאומי נגדי נעשה בחוסר תום לב", אמר אתמול אילן בן דב. הדברים שנאמרו על ידיו באסיפת בעלי האג"ח של חברת סאני, התייחסו לצעד שביצע לאומי שביקש לעקל לו נכסים פרטיים, לרבות חשבונות בנק ואת הבית בכפר שמריהו.

"צריך להיות אדם מאוד חזק כדי לעמוד מול המערכות שפועלות נגדי", אמר בן דב לבאי האסיפה. "אתם יכולים לחזק אותי או להחליש אותי", אמר. האסיפה נערכה במשרדו של עו"ד גיא גיסין.

בן דב, שעדיין שולט בסאני ‏(שמחזיקה בסקיילקס שמחזיקה בפרטנר‏), ניסה לשכנע את המחזיקים לתת לו פסק זמן נוסף לפני שהם מנשלים אותו מהחברה חדלת הפירעון, וכי המתווה שהוצע על ידי החברה הוא הטוב מכולם.

אילן בן דבצילום: עופר וקנין

עו"ד גיא גיסין, המייצג את מחזיקי איגרות החוב, אמר לבן דב: "דרשנו ממך במהלך השנה האחרונה תרומה כספית כבעלים של סאני. בשבוע שעבר קראתי בעיתון שלאומי הגיש נגדך תביעה בסך 88 מיליון שקל וגם עיקולים. עד כה לא הצלחנו להוציא ממך שום התחייבות להזרים כסף לסאני. אנחנו לא מעוניינים לפרק את החברה. אנו רוצים להציע לך כך: אנחנו, בעלי האג"ח, ניקח את השליטה בסאני. ניתן לך אופציה לנהל אותה. אם תצליח - תוכל לחזור ולקבל בה שליטה מלאה בעוד כמה שנים".

"בשום פנים לא", ענה בן דב. "אנחנו נמצאים בימים קריטיים. האסיפה שכינסתם מעכבת ומסכנת את השלמת מערך ארגון החוב מחדש בסקיילקס. כאשר רכשתי את השליטה בפרטנר איש לא יכול היה לצפות את הרפורמה בשוק הסלולר. המדינה הפעילה אמצעים דורסניים, הלאימה תעשייה שלמה - ומוטטה אותה. בארה"ב ובסין קיימים רק שלושה מפעילים. בישראל החליטו שצריך חמישה מפעילים. המדינה החליטה להרוס את השוק החופשי דרך סבסוד של השחקניות החדשות. 12 אלף איש איבדו את עבודתם. המדינה איבדה הכנסות של 5-3 מיליארד שקל, ובעקבות כך העלתה מסים על כולנו. לקוחות עשירים ששילמו קודם לחברות הסלולר 2,000 שקל בחודש, משלמים היום רק 200 שקל לחודש. חצי מהלקוחות שילמו לפני הרפורמה 50 שקל לחודש. אז היום הם משלמים 40 שקל בחודש לחברת הסלולר, ואז משלימים את ההפרש במסים עקיפים וישירים".

"לדעתי זה גם הגורם המרכזי למשבר באי.די.בי. ירידת שווי מניות סלקום, וחוסר היכולת שלה להעביר לה דיווידנדים, מחסירים משווי אי.די.בי כ-5 מיליארד שקל לעומת 2010. באותה מידה אותם סכומים חסרים בקופתה של סקיילקס.

"שוק הסלולר עובר תהליך של מיזוגים ורכישות. זה יקרה גם בישראל. המטרה שלנו ושלכם היא לחכות שהשוק יחזור לשפיות, ושווי החברות יעלה. מדינת ישראל לא יכולה לפרנס חמש חברות סלולר. כדי שגולן והוט יראו רווחים הם צריכים שמיליון איש ישלמו להם כל אחד 100 שקל בחודש. לא הגיוני שמחיר של שירות סלולר בישראל יהיה רבע ממחירו בארה"ב. זה דמיוני. אבל בסוף השוק יתאזן, והחברות יקבלו את שוויין הריאלי. המטרה שלנו ושלכם היא לחכות ליום הזה - גם אם זה ייקח שלושה חודשים או 18 חודש".

"כמה אתה מוכן כיום להשקיע בחברה", שאל אותו גיסין.

"אני לא רוצה לענות על כך הואיל והמשא ומתן להסדר החוב בסאני הסתיים ב-1 באפריל", ענה בן דב. "אני עושה כל שביכולתי בשביל שתקבלו את כל החוב".

לאחר שבן דב יצא מהחדר, מחזיקי איגרות החוב של סאני החליטו כי לא ינקטו כל צעד בשבוע הקרוב, וימשיכו לנהל משא ומתן עם בן דב על הזרמת כסף חיצונית על בסיס המתווה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker