מדד המחירים לצרכן עלה בחודש יוני ב-0.8%

עליות מחירים נרשמו במיוחד בסעיף ההלבשה וההנעלה שמחיריו זינקו ב-5.9%; הפירות הטריים שעלו ב-5.1% ■ ירידות מחירים נרשמו בסעיפי הירקות הטריים שירדו ב-2.5%, ובריהוט שמחיריו ירדו ב-0.8%

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלי אפלברג
שלי אפלברג

מדד המחירים לצרכן לחודש יוני עלה -0.8%, ל-101.8 נקודות. האנליסטים בשוק חזו כי המדד יעלה בכ-0.7%-0.9%.

עליות מחירים נרשמו במיוחד בסעיף ההלבשה וההנעלה שמחיריו זינקו ב-5.9%; הפירות הטריים שעלו ב-5.1%; מחיר אחזקת הדירה שטיפס ב-1.5%; מחירי התחבורה שעלו ב-1.1%; מחירי המזון שעלו ב-0.8%; מחירי הבריאות שעלו ב-0.5%; מחירי הדיור שהוסיפו 0.3%. ירידות מחירים נרשמו בסעיפי הירקות הטריים שירדו ב-2.5%, ובריהוט שמחיריו ירדו ב-0.8%.

עוד פירסמה היום הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה את המשרות הפנויות לחודש יוני. הנתונים מצביעים על עלייה של 4.8% במספר המשרות הפנויות במגזר העסקי ביוני 2013 לעומת מאי. כ-68.7 אלף משרות פנויות היו ביוני לעומת 65.5 אלף משרות פנויות במאי 2013. לקראת ההיערכות לעונת הקיץ נרשמה עלייה של 4,000 משרות פנויות בענף שירותי האוכל והאירוח. בענף המסחר הקמעונאי נרשמה עלייה של 2,600 משרות פנויות לעומת חודש מאי.

בעקבות נתון המדד הגבוה מסרה תנועת "ישראל יקרה לנו": "אזרחי ישראל מרגישים את המדד יום יום בכיס. יוקר המחייה הבסיסית הפך לבעיה שמקיפה את רוב שכבות האוכלוסיה. כאשר מזון, דיור (אשר ברובו אינו נמצא כלל במדד), בריאות, תחבורה, חשמל ודלק עולים מדי חודש ולוקחים את כל ההכנסה - אין פלא שאין מה לדבר על צמיחה. כיום רוב ההכנסה הולכת על קיום בסיסי ויש רבים שאף נעזרים בחסכונות הוריהם. נשאלת השאלה האם מישהו בממשלה או בבנק ישראל זוכר את היעד של יציבות מחירים או הבטחות להורדת יוקר המחייה?"

אילן ארצי, מנהל השקעות ראשי בבית ההשקעות הלמן אלדובי, אמר כי "מדד יוני היה מדד גבוה אבל לא מייצג ומשקף עליות המחירים שהממשלה יוצרת. בהסתכלות קדימה הבעיה הינה חשש מדיפלציה ולא אינפלציה. סביבת האינפלציה בשנה הקרובה צפויה להיות נמוכה, ולהערכתנו תסתכם בפחות מאחוז.

"מדד המחירים עלה ב-0.8%, בדומה לציפיות, ולמעשה יותר מהכפיל את האינפלציה שנרשמה מתחילת השנה ועד היום. יחד עם זאת, מדובר בעליות מחירים חד פעמיות של מוצרים בפיקוח והעלאות מסים ולא אינפלציה של ביקושים. הבעיות העומדות בפתחו של הנגיד הבא הינן ההאטה בצמיחה והתחזקות השקל, ולא האינפלציה הצפויה להיות נמוכה משמעותית מהיעד".

"הצעדים שעשה בנק ישראל אינם משפיעים באופן מהותי על שוק הדיור", טוען אסף שאול, סמנכ"ל ההשקעות באלפא פלטינום קרנות נאמנות. "המשך עלייה במחירי הדיור מראה לנו שהצעדים שעשה בנק ישראל אינם משפיעים באופן מהותי על שוק הדיור. להערכתנו, לא תהיה תגובה מהותית בשווקים עקב העובדה שהמדד היה בטווח התחזית. עם זאת, המדד הגבוה מפחית במעט את הסיכוי להורדת ריבית".

יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים והשקעות: "עליית המדד תואמת את הציפיות, כאשר המדד מבטא את ההשפעה של מהלכי הממשלה לצמצום הגירעון התקציבי. בצל המחאה החברתית, עליית המדד מוסיפה שמן למדורת המחאה החברתית, כאשר בשלב הנוכחי יידרשו האוצר ובנק ישראל לעמוד על המשמר מפני התעוררות הלחצים האינפלציוניים".

עוד ציין פריימן כי "העלייה במדד המחירים לצרכן אל מרכז תחום יעד האינפלציה הממשלתי (1%-3%), מנעה אפשרות להפחתה נוספת בשער ריבית השקל בטווח הקצר ומאותתת על פוטנציאל לשינוי מגמה בטווח הארוך יותר. לעליית מחירי החשמל, המע"מ ויתר התשומות, ישנה השפעה מתגלגלת, כאשר אפקט הדומינו עשוי לתרום לסבב עליות מחירים נוסף בחודשים הקרובים".

עמית קמינסקי, מנכ"ל AMG משכנתאות התריע כי יתרת החוב של נוטלי המשכנתאות תגדל ב-3,000 שקל בעקבות עליית המדד. מדובר ביתרת חוב של כ-600 אלף שקל במשכנתא שנלקחה בהתאם למגבלות בנק ישראל ולפיהם רק שליש מהמשכנתא הינו בריבית פריים, והשאר בריבית צמודת מדד". "לאור עליית המדד", אומר קמינסקי, "אנחנו ממליצים לשלב בתמהיל המשכנתא מסלולים שאינם צמודי מדד כגון: מסלול בריבית פריים, מסלול בריבית קבועה לא צמודה ומסלול בריבית משתנה לא צמודה, שנכון להיום, נמצאים בריבית אטרקטיבית במיוחד".

בפיוניר תכנון פיננסי בירכו על כך כי יש התערבות ממשלתית "מזל שיש ממשלה, אחרת היינו מתקשים לעמוד ביעד האינפלציה השנתי. נראה כי הצרכן הישראלי טרם הפנים את רוע הגזרות והוא ממשיך לצרוך ביתר שאת.".

גם הכלכלן הראשי של בית ההשקעות מיטב דש אלכס זבז'ינסקי הסכים כי "המדד הגבוה לחודש יוני אינו מעיד כלל על התעוררות האינפלציה, כי חלקו הגדול הינה תוצאה של מעשה ידיה של הממשלה. העלאת המע"מ, מס על סיגריות והתייקרות של מחיר החשמל תרמו תרומה מאוד משמעותית למדד של חודש יוני. גם עלייה במחיר הדלק שמיובאת משוקי הנפט בעולם הוסיפה למדד. אם מנטרלים את כל המרכיבים "החיצוניים", מקבלים שהאינפלציה במשק כמעט אינה קיימת. כצפוי העסקים גלגלו על הצרכנים רק חלק מהעלאת המע"מ כי נתקלו בביקושים חלשים. אינפלציה נמוכה, שקל מתחזק ומשק חלש תומכים בהורדה נוספת של הריבית ע"י בנק ישראל. כעת נראה שגם שוק הדיור אינו מהווה מכשול מפני הורדת ריבית נוספת, למרות שנתוני מחירי הדירות בבעלות משקפים עדיין את ההתפתחויות לפני "הריצה הגדולה" אל הדירות בחודש מאי שיצרה הודעה על העלאת המע"מ".

חיים נתן, כלכלן ראשי, מנורה מבטחים בית השקעות קבע כי "לאחר שיסתיימו העלאות המיסים, אנו צפויים לחזור למדדים נמוכים יותר, שיראו על חולשת הביקושים במשק".

ניר אומיד, סמנכ"ל השקעות בתמיר פישמן, מסר כי "מדד יוני עלה אמנם בחדות, אך לא מדובר להערכתנו בשינוי הסביבה הכלכלית, כי אם בצירוף מקרי של מספר גורמים שהתנקזו בחודש בודד, בראשם העלאת המע"מ שתרמה כ0.5% ובנוסף סעיפים עונתיים כגון עלייה חדה במחירי הלבשה והנעלה ומחירי פירות טריים. כיוון שמדד יוני צפוי היה להיות גבוה, לא צפוייה השפעה מהותית על שווקי ההון פרט לעלייה קלה בצמודים קצרים וירידה בציפיות להפחתת ריבית".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker