משבר אלווריון: רו"ח יואב כפיר מונה לכונס נכסים; סיגמא וויב רוצה לרכוש את החברה

(עדכון) על פי החלטת השופט איתן אורנשטיין, בנק סיליקון ואלי שהגיש את הבקשה ידאג למימון דחוף וראשוני לשם המשך פעילותה של החברה

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יסמין גואטה
יסמין גואטה

(עדכון) שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב איתן אורנשטיין מינה את רו"ח יואב כפיר לכונס נכסים קבוע לנכסיה של חברת אלווריון. על פי ההחלטה, בנק סיליקון ואלי שהגיש את הבקשה ידאג למימון דחוף וראשוני לשם המשך פעילותה של החברה. כונס הנכסים יגיש לבית המשפט דו"ח ראשוני בתוך שלושה ימים.

השופט דחה את בקשת העובדים והנושים למנות מפרק זמני לחברה. "סבורני כי בעת שבה אנו מצויים, קרי תחילת הליך חדלות הפירעון, וכאשר לא הוצג צורך חיוני במינוי מפרק זמני, אזי אין מקום למנות בעל תפקיד נוסף".

על פי החלטת השופט "כונס הנכסים מוסמך לקבל לרשותו את כל רכוש החברות ולנקוט בכל הפעולות הדרושות לשם הבטחתו, שמירתו ותפעולו, וכן יפעל להמשך פעילות עסקיהן של החברות".

השופט פסק כי ממועד זה ואילך נאסר על אלווריון לבצע כל פעולה שאינה בגדר מהלך עסקים רגיל ללא אישורו של כונס הנכסים. בנוסף הסמיך השופט את כונס הנכסים להעסיק עובדים, ככל שיידרש לשם המשך הפעילות. עוד קבע השופט כי כונס הנכסים יחיש את ביצוע הפעולות הדרושות לשם מימוש נכסי החברות ופעילותן אך הדגיש כי אין בכך כדי להתיר בשלב זה את המכירה עצמה.

סיגמא וויב רוצה לרכוש את אלווריון

מוקדם יותר נודע כי קבוצת משקיעים בשם סיגמא וויב מעוניינת לרכוש את חברת אלווריון. עו"ד יניב קליינבלט ממשרד ש.פרידמן, המייצג את חברת סיגמא וויב, ואריה טרבלסי ביקשו מהשופט ארכה של 72 שעות על מנת לגבש הצעה לרכוש את פעילות החברה. עו"ד יניב קליינבלט ציין בפני השופט כי כל הצדדים הסכימו לארכה הזו. לדבריו, "בפרק זמן של 72 שעות נוכל להציע מתווה לרכישת החברה כעסק חי". עו"ד גלינקא, המייצג את בנק סיליקון ואלי, שהגיש את הבקשה לכינוס נכסים, הסכים לבקשה בתנאי שרו"ח כפיר ימונה כמשקיף חיצוני.

רו"ח כפיר, כונס הנכסים של אלווריון, היום בבית המשפטצילום: עופר וקנין

אולם השופט איתן אורנשטיין לא השתכנע וביקר את ההתנהלות: "הכל אמורפי, הדברים לא ברורים. אני לא בטוח שזה הדבר הנכון שבדקה ה-100 יש משקיע שאני אפילו לא יודע מה ההחלטה, אני לא אקח אחריות על הצעה שהיא לא סדורה ולא ברורה". השופט ציין כי הוא מוכן לתת לצדדים כמה שעות כדי להגיש לו הצעה מסודרת. "לא אתן אישור לדבר לא מסודר. זו הצעה מעורפלת אני לא יכול לאשר הצעה שאין בה בשר, אני יכול לעכב את זה ל-72 שעות אבל לא יכול לאשר את זה. יש פה עובדים עם מצוקה", קבע אורנשטיין.

"הבנק הסתער על החברה"

במהלך הדיון היום, אמר עו"ד ישראל פפר, המייצג את החברה, שחובותיה מסתכמים בכ-21 מיליון דולר, ללא משכורות לעובדים: "בחודשים האחרונים עשתה החברה ניסיונות רבים להמשיך בפעילותה אולם באחרונה נפוצו שמועות על מצבה, ואז לקוחות עצרו תשלומים, ההשקעות בחברה נעצרו. בנסיבות אלה דירקטוריון החברה התכנס והחליט שאין עטם להתנגד לבקשת כינוס הנכסים".

עו"ד פפר ציין כי יש מספר גופים שמעוניינים לרכוש את החברה: "לחברה יש היום פטנטים והיא נותנת שירות. פעילותה מתבצעת מכל העולם אבל המרכז שלה הוא בישראל- בראש העין". לדברי פפר, החברה מסכימה למינויו של רו"ח כפיר ככונס נכסים: "המלצתי לחברה שהוא אדם ראוי, אני סבור שהוא ימלא את תפקידו בדרך הראויה. הנהלת החברה תסייע בידיו והוא יוכל לקבל את הסיוע של החברה".

פפר ציין כי בבקשה שהגיש הבנק לא צוין ההון הנדרש לצורך הפעלת החברה. "הגענו למסקנה שכדי להפעיל את החברה לשבועיים יידרש הון של כמיליון דולר. ההון זורם עדיין לחברה אך אנחנו לא יכולים להעריך כמה. אם הבנק יודיע שהוא מפעיל את החברה אנו חושבים שניתן יהיה להמשיך להפעיל את החברה". פפר הדגיש כי הוא סבור כי יש להמשיך ולהפעיל את החברה והוא לא חסך בביקורת שלו כלפי הבנק: "הבנק הסתער על החברה".

עו"ד ישראל פפר, המייצג את אלווריון, היום בבית המשפטצילום: עופר וקנין

עו"ד שמואל גלינקא, המייצג את בנק סיליקון ואלי, ציין כי "האינטרס שלנו של הבנק הוא למקסם את התשואה כי אנחנו רוצים להחזיר הביתה את הכסף שנתנו".

אתמול הגישו קבוצה של 40 עובדי החברה בקשה לפירוק החברה. עו"ד אופיר רונן, המייצג את העובדים, ציין כי החברה חייבת להם כ-7 מיליון שקל בעבור חלק יחסי של משכורת יולי 2013, דמי הבראה, פיצוי פיטורין, דמי חופשה, הודעה מוקדמת והפרשות סוציאליות. אולם, לא כל עובדי החברה מסכימים בנוגע לצורך להיכנס להליך של פירוק. עובדי מחלקת הפיתוח של החברה טענו כי הם לא הצטרפו לבקשת הפירוק והם סבורים כי יש למכור את החברה כ"עסק חי".

נציג כונס הנכסים הרשמי, עו"ד אילון בריל ציין כי "יכול להיות שאם בזמן אמת החברה היתה פועלת להקפאת הליכים, אולי המצב היה טוב יותר אבל לא בוכים על חלב שנשפך".

עו"ד שי בר-ניר, ממשרד מ.פירון ושות', שהגישו בקשת פירוק בשם ר.ה אלקטרוניקה, לה חייבת אלווריון למעלה מ-3 מיליון דולר, סבור בהמשך להחלטת בית המשפט כי על אף שלא מונה כעת מפרק זמני לחברה, הרי שלאור הנתונים שהציגה אלווריון בבית המשפט, לפיהם סך חובות אלווריון לנושים הרגילים כ-18 מיליון דולר, גבוה באופן משמעותי מהחוב לבנק, המסתכם בכ-3 מיליון דולר, לא יהיה מנוס בעתיד מפירוקה של החברה ומינוי מפרק שידאג לאינטרסים של הנושים הרגילים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker