מיכאל רוכוורגר

נפילתה המתמשכת של אי.די.בי מושכת אליה, מתברר, כמה משקיעים שמנסים להיבנות מקריסתה. בחודשים אחרונים התארגנו כמה משקיעים פרטיים המנסים לקדם מהלך לפירוק אי.די.בי אחזקות והשתלטות על נכסיה. זאת, שבוע לאחר שנציגות בעלי האג”ח הגישה הצעה דומה לבית המשפט.

חברי הקבוצה של המשקיעים הפרטיים, הנקראת תמורות, כוללים כמה שמות מוכרים בשוק הון הישראלי: ברשימה נכללים בין השאר: יואב להמן, לשעבר המפקח על הבנקים בבנק ישראל; פרופ’ יהודה כהנא, מומחה לביטוח וניהול סיכונים בפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב וראש מכון אלפרד אקירוב לעסקים ולסביבה וממייסדי חברת איתוראן; אריה בן דב, העוסק ביזמות ובמדעי הרוח; ד”ר אלי רונן, לשעבר יו"ר מקורות ומשרד התשתיות; איציק מדינה, מייסד חברת Cash Flow; ערן חג’ג’, שעבד בעבר בביטוח ישיר ובחברת אלגוטריידינג ושותף בעסקים מסוימים עם איל בקשי, שהוא שותף של קבוצת דלק בבית ההשקעות בראק קפיטל; רו"ח אדיר ענבר; עו”ד יוסי שם טוב, היועץ המשפטי של הקבוצה; וטל כהן, מנהל כספים בחברת היי־טק, שפעל בעבר יחד עם אוהד אלוני, העומד בראש קבוצה אחרת המייצגת את המחזיקים הפרטיים באג”ח של אי.די.בי אחזקות.

לטענת החברים בתמורות, הקבוצה מחזיקה באג”ח של אי.די.בי אחזקות בערך נקוב של כ-75 מיליון שקל, וכבר ביום רביעי הקרוב היא תכנס אסיפה ראשונה שבה תציג מתווה חלופי להסדר באי.די.בי אחזקות. לדברי הקבוצה, היא תנסה להיכנס לנציגות הנוכחית או להדיח את הנציגות הקיימת - המורכבת מיואב ערמוני, נציג גלעד - קרנות הפנסיה של הדתיים, ואלכס סורז’קו מאקסלנס. יוני שר, שייצג בעבר את הראל פיא, פועל כעת כיועץ מטעם הנאמנים.

נוחי דנקנרצילום: דניאל בר און

“אנחנו קבוצה של אנשים מרקעים מגוונים, שחלקם עם אינטרס אישי באמצעות אחזקה באג”ח וחלקם מתחברים לרעיון עצמו - הצורך להחליף את הנציגות הנוכחית, הסובלת מניגודי עניינים אינהרטיים בשל אחזקה בחוב בשכבות שונות של אי.די.בי. אנחנו מביאים אתנו גישה רצינית ואחראית”, מספר להמן, שלטענתו אינו מחזיק אישית באג”ח של 
אי.די.בי אחזקות.

לדברי להמן, “דנקנר הוא איש עם יכולות, אבל במשבר הזה הוא לא הפגין אותן. ועדיין, אם הוא יבוא עם הרבה כסף נבחן את ההצעה שלו. אנחנו פועלים ומצפים שנקבל מושכות, וכבר מחפשים משקיעים לאי.די.בי פיתוח. אבל זה לא יהיה רציני כל עוד לא נדע מה קורה אתנו אחרי האסיפה ואיזה סמכויות נקבל”, טוען להמן.

“כבר פנינו לנציגים של קונסורציום הבנקים באי.די.בי פיתוח ‏(שהחברה חייבת להם כ-1.8 מיליארד שקל‏) במטרה לקדם את העניינים" אומר להמן. "בבנק הפועלים ‏(הנושה הגדול באי.די.בי פיתוח עם חשיפה של כ-900 מיליון שקל בלי ביטחונות, מ.ר‏) אמרו שהם בהחלט פתוחים לדבר. לבנקים יש יכולת להביא את העסק לנפילה, אך עדיף להם הסדר על פני ריסוק”.

אתה טוען שלמוסדיים יש ניגודי עניינים מאחר שהם מחזיקים בכמה שכבות, אבל הבנקים מצויים בסיטואציה דומה. הפועלים, לאומי, דיסקונט ומזרחי טפחות חשופים בכמיליארד שקל לחובות פרטיים של טומהוק וגנדן. זה מצב תקין?

“ברור שהבנקים יפזלו ויבדקו לכיוון הפסדי אשראי למעלה, אבל יש דברים שאפשר לעשות ויש כאלה שלא. אלא אם דנקנר שם על השולחן הרבה מאוד כסף, לבנקים ברור שכרגע אין תסריט שהם יראו משהו דרך ההסדר. לכן הם צריכים לדאוג בעיקר למה שקורה בפיתוח”.

לאיזו תמורה אתם מצפים?

“אנחנו כרגע לא מבקשים שום תמורה, אבל מקווים שזה לא יהיה רק לשם שמים. עם זאת, מה שיותר חשוב לי זה הצד המהותי - שהקונצרן הזה לא יירד לטמיון”.

תרצה להיות בנציגות?

להמן: “בינתיים אין תמורה ויש פה הרבה אחריות. נראה כמה אני מוכן לשים את הראש שלי בפנים, אך לא ייתכן שחברי הנציגות הנוכחיים יתנו את הטון”.

להמן מתייחס גם לקבוצה של אלוני: “משקיעים פרטיים כבר היו בתמונה קודם לכן. אנחנו לא צריכים לריב אלא לשתף פעולה עם אוהד אלוני והחברים שלו. הם אמנם לא הצליחו לשכנע את המערכת שהם יכולים להביא עומק וידע אישי בכדי להיכנס לנציגות, אך המטרה שלנו זה לפעול ביחד, ולכן חשוב לשלב כוחות”.

לדברי כהנא, “נפשנו קצה לראות את הקונצרן הגדול במשק מידרדר בצורה כזאת. אנחנו לא עובדים בשיטות כוחניות. זה הצ’אנס להצטרף אלינו וליצור סטנדרטים חדשים של ניהול לא לטובת בעלי עניין, כי כללי המשחק השתנו. אין לנו שום דבר אישי נגד דנקנר, אבל הוא איבד את הרלוונטיות שלו מזמן. הוא הבעיה ולא הפתרון”.

כהנא מוסיף: “עומדים מאחורינו הרבה אנשים ואנחנו לא מחפשים כותרות, אלא רוצים להבריא את הקונצרן הזה. דנקנר ודירקטורים מטעמו ממשיכים להתנהג כאילו הם לא משרתים את הציבור אלא דואגים רק לעצמם”.

בעוד שקבוצת תמורות מציגה את עצמה כנטולת אינטרסים, המקורבים לקבוצת אוהד אלוני מציגים תמונה שונה. לטענתם, לפני כחודשיים פנו אליהם חג’ג’ ונציגים נוספים, וטענו כי ביכולתם להביא תוך זמן קצר כ–400 מיליון שקל לאי.די.בי בכדי לקדם את העניינים - כשלטענתם נשמעה ברקע האפשרות שבקשי עומד מאחורי הקבוצה ומסייע במימונה. המקורבים לאלוני טוענים אף כי הקבוצה נפגשה עמם במשרדים של טדי שגיא. לפי אותם המקורבים, לאחר מכן נכנסו לתמונה גם להמן, רו”ח אדיר ענבר ואחרים.

מנציגות אי.די.בי אחזקות והנאמנים שלה נמסר: “חברי ההתארגנות, שלכאורה מייצגים את מחזיקי האג”ח הפרטיים ורואים את עצמם מועמדים לתפקיד דירקטור באי.די.בי פיתוח, ראוי שיעשו זאת דרך הצינורות המקובלים, ולא דרך הכפשת הנציגות שעושה את עבודתה למען כלל מחזיקי האג”ח”.

מקבוצת תמורות נמסר כי “הקבוצה מכחישה מכל וכל כי יש גורמים שמממנים את פעילות הקבוצה, או החזר הוצאותיה”. באי.די.בי סירבו להגיב להתפתחויות.

אוהד אלוני אמר: “אנו שמחים שישנה קריאה נוספת להתכנס סביב מתווה הסדר חלוקת הנכסים שדורש מדנקנר את המפתחות לאי.די.בי אחזקות או לשלם במזומן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker