המפרק של טאו: על לאומי להשיב מאות מיליוני ש' שגבה לא כדין

לטענת יוסף שגב, שעבודים שאכיפתם מתבקשת על ידי הבנק הוגבלו ל-120 מיליון שקל לרכישת מניות הכשרת הישוב וכי סכום זה נפרע בעבר; עוד טען כי עובדת הבנק העניקה תצהיר שקר בביהמ"ש

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים26
שלי אפלברג
שלי אפלברג

המנהל המיוחד של טאו, יוסף שגב, הרשמי של מדינת ישראל לחקור איך חברת טאו הגיעה לפירוק, קובע כי "על בנק לאומי להשיב מאות מיליוני שקלים שגבה שלא כדין". אם אכן בית המשפט יקבע כי הממצא נכון, אילן בן דב, בעל השליטה בחברת טאו, המחזיק בין היתר באיגרות חוב של החברה, יכול ליהנות יחד עם שאר המחזיקים מתביעה בשווי מאות מיליוני שקלים נגד בנק לאומי.

המנהל המיוחד של טאו הסביר לבית המשפט כי "התגלה לו כי השעבודים שאכיפתם מתבקשת על ידי בנק לאומי ושמכוחם גבה בנק לאומי מאות מיליוני שקלים, הם שעבודים שסכומם הוגבל ל-120 מיליון שקל לרכישת מניות הכשרת הישוב וכי סכום זה נפרע בעבר". עוד טען כי "תצהירה של איריס רוזנברג, הקובע כי בנק לאומי לא שמר את מסמכי פתיחת החשבון, אינו תצהיר אמת, שכן היה עליה להצהיר כי לא נמצאו או טרם אותרו המסמכים".

כתבות נוספות באתר TheMarker:

המנהל המיוחד טען בבית המשפט כי גילה ארכיב מוחבא, בן כ-185 קלסרים, לפני מספר ימים. המנהל דיווח על התגלית בעל פה לנציג הכנ"ר, אורי ולרשטיין, בבוקר לפני הדיון בפירוק טאו.

אילן בן דבצילום: מוטי מילרוד

המנהל המיוחד כותב כי בנק לאומי הבין את הטעות ולכן ביקש לצרף מסמכים נוספים המבססים את תום ליבו. "ניתן להניח כי על מנת שיתאפשר לבנק לאומי לטעון כי מדובר בטעות מצערת שנעשתה בתום לב, וכי גביית מאות מילוני השקלים על סמך שעבודים שהוגבלו מראש הינה משגה מצער, וכי ההצהרות בהסדר החובות על היות בנק לאומי נושה מובטח כבסיס להעדפתו בפירעונות של מאות מילוני שקלים נעשה בטעות, בחר בנק לאומי להזדרז ולהגיש לבימ"ש את התוספת, יחד עם מסמכים נוספים ופתקים נוספים העוסקים לטענת הטעות בתום לב".

המנהל המיוחד הדגיש בפני בית המשפט כי "נמצאנו למדים כי השעבודים המפרטים בתוספת, שאכיפתם מתבקשת ושעל פיהם גבה בנק לאומי מאות מילוני שקלים כנושה מובטח, הינם שעבודים שמלכתחילה הוסכם שהיקפם ומטרתם יוגבלו עד 120 מיליון שקל ולמטרת רכישת מניות הכשרת הישוב, וכי האמור גובר על כל תנאי ניהול בין אלו שנחתמו ובין אלו שייחתמו בעתיד".

המנהל המיוחד הסביר לבית המשפט כי התשלומים שהתקבלו מהמכירה של מניות הכשרת הישוב הועברו כבר לבנק לאומי לפירעון ההלוואה הנפרדת והמובדלת, ונפרעה ההלוואה שבאותה העת סוכמה, יחד עם ריביות שהגיעו ל-135 מיליון שקל. המנהל קבע כי "אילו רצה הבנק להבטיח אשראי נוסף, היה עליו ליצור שעבודים חדשים. לפיכך, עם סגירת ההלוואה לא היה רשאי בנק לאומי להמשיך ולהשתמש בשעבודים שהוגבלו בסכום לגביית כספים נוספים, או למטרות אחרות, ומשעשה כן - פעל שלא כדין."

, בתפקידו כמפרק זמני של טאו, בקשה לבית המשפט בו דרש כי לאומי ישיב לקופת טאו 500 מיליון שקל, אותם קיבל בעקבות הסכם פירעון חובות מינואר 2009.

טאו היתה אחת הלוות הגדולות ביותר של לאומי - בסוף 2007 הגיעה החשיפה של של לאומי לטאו לכ-1.6 מיליארד שקל. בתחילת 2008 החלה טאו בצמצום החובות ללאומי ומכרה, בין השאר, מניות של דסק"ש ונכסים ובנין והחזירה ללאומי כמיליארד שקל.

ואולם קריסת בנק ההשקעות ליהמן ברדרס בספטמבר 2008, שגררה צניחה חדה במחירי הניירות שהחזיקה טאו, גרמה להעלאת מפלס החששות בקרב ראשי לאומי דאז, המנכ"לית גליה מאור ורקפת רוסק עמינח, ששימשה ראש החטיבה העסקית.

באותה תקופה החוב של טאו ללאומי הסתכם בכ-650 מיליון שקל, בעוד שווי הנכסים שבידי טאו הוערך ב-850 מיליון שקל. אמנם, במסגרת הסכם האשראי, לא היו אמות מידה פיננסיות שטאו הפרה, אבל בשל העובדה שמדובר באשראי מתגלגל לטווח קצר מסוג Call־On ‏(שהיתרון שלו עבור טאו היה תשלום ריבית נמוך יותר‏), ללאומי היתה זכות לדרוש מטאו לפרוע את הכסף באופן מיידי.

לאחר מו"מ שנמשך כמה חודשים, מכרה טאו לסקיילקס, הנמצאת גם היא בשליטת בן דב, מניות של סקיילקס, אחזקה בקניון מול הים באילת, מגרש ברחוב יהודה לוי בתל אביב ונכסים נוספים. כך הורידה טאו את החוב ללאומי בכ-400 מיליון שקל נוספים ונותרה עם חוב של כ-260 מיליון שקל ‏(כולל ערבות של כ-200 מיליון שקל שהעמיד לאומי לטאו לטובת תשלומי אג"ח א'‏).

בעקבות הסכמים אלה, ירד גם היקף הערבות של בן דב ללאומי כלפי חובות של טאו בכמחצית - לכ-80 מיליון שקל. כך, למעשה, הצליחו מאור ורוסק עמינח לגבות מבן דב וטאו חוב עצום של כ-1.5 מיליארד שקל, בעוד טאו נותרה עם פחות נכסים וחובות גדולים של כ-600 מיליון שקל לבעלי האג"ח. כיום, לאומי עדיין חשוף לחובות של טאו בהיקף של כ-150 מיליון שקל ‏(כולל ריביות‏).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker