בקשות לפירוק אלווריון: חייבת לעובדים ולספקים 11 מיליון דולר

40 עובדי אלווריון הגישו היום לביהמ"ש המחוזי בת"א בקשה למתן צו פירוק לחברה ■ בסוף השבוע הגיש בנק סיליקון ואלי, שלא קיבל את תשלומי ההלוואה, בקשה לאכיפת שעבודים ולמינוי כונס נכסים קבוע ■ מחר ידון בנושא השופט איתן אורנשטיין

דרור רייך
הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דרור רייך
הילה רז

חברת אלווריון עומדת ככל הנראה לקראת סוף דרכה - בסוף השבוע הגיש בנק ההלוואות הטכנולוגי סיליקון ואלי בנק (SVB) בקשה לאכיפת שעבודים ולמינוי כונס נכסים קבוע. זאת, בעקבות אי קבלת כספים בגין ההלוואה שקיבלת אלווריון בנובמבר 2011 על סך של 30 מיליון דולר לרכישת וויביון, במשך החצי שנה האחרונה. בנוסף, 40 מעובדי החברה הגישו היום לבית המשפט המחוזי בקשה למתן צו פירוק מאחר שלטענתם החברה חייבת להם כ-7 מיליון שקל.

היום הופסק המסחר במניה. זאת, לאחר קריסה של 24% במחיר המניה, שמצטרף למחיקה של כ-90% מתחילת השנה. גם דירקטוריון החברה שהתכנס הודיע למשקיעים כי אין הוא מתכוון לעצור את תהליך כינוס הנכסים", דבר המעיד על "הרמת ידיים" בכל מה שקשור לתשלום חובותיה של החברה.

כתבות נוספות ב-TheMarker

לא חייבים להשתעבד למשכנתא או לשכירות: לבנות בית 
ב-100 אלף שקל

מדד yad2 ו-TheMarker // מתכננים לקנות דירה למרות הסיכונים? המקומות החמים ביותר בישראל

בנק ההלוואות הטכנולוגי SVB טוען כי אלווריון חייבת לו 3.2 מיליון דולר והיא אינה מסוגלת לפרוע את חובותיה, ולמעשה היא חדלת פירעון. אלווריון העניקה לבנק סיליקון ואלי בטוחות בגין ההלוואה בדמות הון המניות שלה, חשבונות הלקוח שלה, הקניין הרוחני, איגרות חוב הכוללות שעבודים על רכוש החברה, המוניטין, ניירות הערך שלה וזכויותיה.

בניין אלווריון ברמת החי"ל, ת"אצילום: אלווריון

חלק מהעובדים הגישו לביהמ"ש המחוזי בקשה למתן צו פירוק

40 עובדי אלווריון הגישו היום (א') לבית המשפט המחוזי בתל אביב בקשה למתן צו פירוק לחברה. בקשת העובדים מצטרפת לבקשה למינוי כונס נכסים לחברה שהגיש  בנק SVB, ולבקשה של חברת ר.ה. אלקטרוניקה שלה חייבת אלווריון כ-3 מיליון דולר. בעקבות הבקשות קבע השופט איתן אורנשטיין כי מחר בבוקר יתקיים בפניו דיון בעניין.

העובדים טוענים כי החברה חייבת להם סך כולל של כ-7 מיליון שקל בעבור חלק יחסי של משכורת יולי 2013, דמי הבראה, פיצויי פיטורים, דמי חופשה, הודעה מוקדמת והפרשות סוציאליות. ביום חמישי האחרון, מציינים העובדים, עידכן אותם מנכ"ל החברה, אסף קטן, כי חובות החברה לנושיה, מלבד העובדים, הם למעלה מ-11 מיליון דולר.

ההידרדרות במצב החברה, מתארים העובדים המיוצגים על ידי עו"ד אופיר רונן, החלה בשנים האחרונות לאחר שהחברה נקלעה לקשיים שכללו ירידה במכירות, העמקת הפסדים ומה שהם מכנים "שריפת מזומנים". החברה פיטרה מאות עובדים בכמה סבבי פיטורים ועד סוף 2012 קיצצה את כמות עובדיה בכ-66% ומכרה פטנטים בניסיון לחזק את מאזנה. למרות זאת, קופת החברה הצטמקה עד שברבעון הראשון של 2013 נותרו בקופתה כ-3.5 מיליון דולר בלבד. במקביל, צנחה מניית החברה ביותר מ-30%.

העובדים טוענים כי סך ההפסדים המצטברים של החברה נכון לסוף 2013 הוא כ-389 מיליון דולר. הם מטילים את האחריות להידרדרות במצב החברה ובחילופי המנכ"לים הדחופים. "מ-2009 ועד היום הוחלפו בחברה כארבעה מנכ"לים שונים, ככל הנראה כתוצאה מבעיות ניהול בחברה וקבלת החלטות מוטעות". בעיה מרכזית נוספת להידרדרות במצב החברה היא ההלוואה שלקחה החברה מבנק SVB בסך 30 מיליון דולר. לאלווריון חוב של מעל 200 אלף דולר למס הכנסה האמריקאי בגין תשלומי מס שלא שולמו במועד.

לפי החוק, העובדים יכולים לפנות לביטוח הלאומי ולקבל את שכרם רק לאחר שבית המשפט הוציא לחברה צו פירוק, ולכן פנו לבית המשפט בעניין.

במקביל לבקשת העובדים הגישה גם חברת ר.ה אלקטרוניקה מנצרת עילית בקשת פירוק נגד אלווריון, בטענה כי החברה חייבת לה כ-3 מיליון דולר. ר.ה אלקטרוניקה ייצרה עבור אלווריון מוצרי תקשורת אלחוטית ובשנה האחרונה החלה אלווריון לפגר בתשלומים ולבטל הזמנות ייצור לאחר שר.ה. אלקטרוניקה רכשה חומרי גלם או שהשלימה את ייצור הרכיבים הייעודיים לאלווריון.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker