אחד העם

ת"א 25 עלה ב-0.5%; אלווריון נפלה ב-23%

מדד נפט וגז הוסיף 1.75% ■ מדד התקשורת עלה ב-1.4%, וסיכם עלייה של כ-20% מתחילת השנה ■ מניית פרטנר עלתה ב-3.9% ■ אג"ח כנפיים נפלו ב-4.2% ■ אלון רבוע כחול זינקה ב-7.2%

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שבוע המסחר בבורסת תל אביב נפתח היום בעליות שערים, על רקע רמות השיאים בוול סטריט שנרשמו בסוף השבוע ופערי ארביטראז' חיוביים. התחדשות המחאה החברתית אמש אינה פוגעת, לפי שעה, בבורסה. בשונה משאר ימי השבוע, המסחר היום הסתיים ב-16:30, וביום שלישי לא יתקיים מסחר עקב צום תשעה באב.

מדד ת"א 25 ומדד ת"א 100התחזקו ב-0.53%. מדד הבנקים, בניגוד למגמה הכללית נחלש ב-0.2% , ומדד הנדל"ן עלה ב-0.8%. מחזור המסחר היומי הסתכם ב-504 מיליון שקל, נמוך במיוחד על רקע העובדה שהזרים אינם פעילים במסחר ביום א'.

אלון קבוע כחול זינקה

בלטה לחיוב מניית אלון רבוע כחול, שזינקה ב-7.4%. החברה הבת, מגה, הציגה בסוף השבוע תוכנית אסטרטגית חדשה, במסגרתה היא מתכוונת להקים מותג דיסקאונט חדש, לצמצם את שטחי הסניפים, לבצע שינויים לוגיסטיים בשרשרת האספקה ולהוריד מחירים. מגה היא הרשת הקמעונות השנייה בגודלה בישראל, שנשלטת על ידיד דודי ויסמן. מתוך חשש להחרפת התחרות בענף, מניית רמי לוי ירדה ב-1.9%, ומניית שופרסל איבדה 1.2%.

מניית אלווריון נפלה היום ב-23% נוספים, לאחר שדירקטוריון החברה לא התנגד למינוי כונס נכסים. ביום חמישי צנחה מנייתץ החברה ב-45% לאחר שבנק ההלוואות הטכנולוגי סיליקון ואלי בנק (SVB) הגיש בקשה לכנוס את נכסיה. הבנקים לא קיבלו כספים בגין ההלוואה לרכישת וויביון במשך החצי שנה האחרונה.

מדד התקשורת עלה ב-1.4%, וסיכם עלייה של כ-20% מתחילת השנה. מניית פרטנר עלתה ב-3.9%. מניית בזק הוסיפה לערכה עוד 0.9% לאחר שעלתה ביום חמישי ב-4.5%. במהלך החודש האחרון עלתה המניה ב-15%.

מניית מנועי בית שמשניתרה ב-14.8% במחזור גבוה, לאחר שהחברה חתמה על חוזה ענק עם החברה הגרמנית MTU להספקת דיסקאות ולהבי טורבינה למנועי סילון. החוזה ייחתם לתקופה של 5 שנים עבור חלק מהפריטים ולתקופה של 8 שנים, 2014 עד 2021, עבור היתרה.

מניות הגז והנפט עלו, על רקע דו"ח הערכת המשאבים לקידוח "כריש", שמוחזק על ידי דלק קידוחים ואבנר חיפושי נפט. על פי הדו"ח, כריש מכיל TCF 1.3 של גז טבעי וכן 13 מיליון חביות קונדנסט.  כמות הקונדנסט כמעט ושווה להיקף חביות הקונדנסט במאגר "תמר" (כ-13 מיליון חביות), הגדול פי חמישה. בתגובה מניות דלק קידוחים ואבנר עלו ב-1.7% וקבוצת דלק הוסיפה 2.6%. גם מניית שמן עלתה ב-11.6% על רקע הגילוי.

הבנקים שווים לחלק דיווידנד

הבנקים בישראל שבים בהדרגה לחלק דיווידנד לבעלי המניות. לאחר הבינלאומי, גם הפועלים הודיע ביום חמישי כי יחלק דיווידנד של 92.2 מיליון שקל לבעלי המניות (7 אג' לכל מניה), לאחר שפנה אל המפקח על הבנקים וקיבל את אישורו. חלוקת הדיווידנד נעשית כשנתיים לאחר שהבנק הפסיק את החלוקה, על רקע הצורך להגדיל את כריות ההון שברשותו.

בית המשפט הוציא בתחילת השבוע צו עיקול זמני כנגד נכסיו של אילן בן דב, בעל השליטה בקבוצת סאני, המחזיקה בחברת התקשורת פרטנר. הצו הוטל על כספים ופיקדונות של בן דב בשבעה סניפי בנקים, מקרקעין בכפר שמריהו ומניותיו בחברת א.בן דב השקעות. הצו, שהוצא לבקשת בנק לאומי, נופק בשל חובות מצטברים של 62 מיליון שקל, לפחות, לבן דב.

השוק הסולידי

בגזרת השוק הסולידי נרשמות עליות שערים חדות. מדדי האג"ח הקונצרניות הצמודות, תל בונד 20,40 ו60 עולים עד 0.28%. תל בונד שקלי הוסיף 0.11%. בלטו במסחר איגרות החוב של כנפיים (סדרה ד'), שירדו ב-4.2% והתשואה עליהן עלתה ל-13.7%. החברה הבת של כנפיים, אל על, דיווחה על התארכות במו"מ עם פימי על רקע דרישות ועד העובדים.

איגרות החוב של נאנט ירדו ב-2.3% (סדרה ד') ביום חמישי הפחיתה חברת הדירוג מידרוג את דירוג האג"ח של החברה ל-Ba2, תוך שהיא מזהירה מקיטון משמעותי ביתרות הנזילות וביכולת החברה לפרוע החוב בשנתיים הבאות. מנגד איגרות החוב של מנדלסון (סדרה ג') עלו ב-5.7%, וירדו לתשואה של 3.74%. החברה דיווחה היום על דירוג A מינוס שקיבלה מידי מעלות.

איגרות החוב הממשלתיות נסחרו ביציבות, עם תנועות קלות לשני הכיוונים. אג"ח שקלית ל-10 שנים ירדה ב-0.01%, ונסחרת בתשואה של 3.79%. איגרת חוב ממשלתית צמודה למדד לתקופה דומה עלתה ב-0.06%, והתשואה ירדה ל-1.65%.מדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker