מידרוג מורידה את דירוג נאנט בדרגה ל-Ba2; "שחיקה ביתרות הנזילות"

כבר באפריל האחרון הפחיתה חברת הדירוג המתחרה S&P מעלות את דירוג האג"ח של נאנט ב-8 דרגות לרמה של CCC - דירוג נמוך מאוד ■ מידרוג: הפעילות בפולין ובהנגריה יוצרת אתגרים משמעותיים לשירות החוב, בייחוד בשנת 2015

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מתרבות האינדיקציות לכשל פירעון אפשרי בנאנט נדל"ן במהלך השנתיים הקרובות. חברת דירוג האשראי מידרוג הפחיתה היום בדרגה אחת את דירוג האג"ח של נאנט ל-Ba2, רמה הנחשבת לבעייתית ולספקולטיבית. במקביל, הותירה מידרוג את אופק הדירוג "שלילי", כלומר תיתכן הורדת דירוג נוספת בטווח הקרוב.

"הורדת הדירוג מתבססת, בין היתר, על המשך השחיקה ביתרות הנזילות ביחס לחלויות האג"ח ולהתחייבויות האחרות של נאנט", הסבירו במידורג. בחברת הדירוג מעריכים כי בטווח הקרוב תוכל נאנט לשרת את חובותיה לבעלי האג"ח, אך מסייגים ומציינם כי פעילות הנדל"ן בפולין ובהונגריה יוצרת אתגרים משמעותיים לשירות החוב, בייחוד בשנת 2015.

"הדירוג משקף גם את הערכתנו לאיכות וריכוזיות מקורות החברה הנותרים לשירות החוב", הסבירו במידרוג. "מקורות אלו כוללים, בין היתר, דיווידנדים ומימוש מניות החברה הבת רוביג, הלוואות בעלים שנתנה נאנט לרוביג, פרויקטים למגורים בהונגריה וקרקעות בהונגריה ורומניה, כלכלות אשר עדיין סובלות מהשלכות המשבר הפיננסי משנת 2008 וממשבר החוב בגוש היורו".

נאנט, שהוקמה בשנת 2000, נשלטת על ידי לוינשטיין הנדסה (20.7%) ואולימפיה (31.4%), שנקלעה בעצמה לקשיים פיננסיים ומונה לה מפרק. החברה, שעוסקת בתחום הנדל"ן למגורים במרכז ובמזרח אירופה, הסתבכה בעקבות השקעות שביצעה בשנות הגאות. יו"ר הדירקטוריון והמנכ"ל הוא רון הדסי, שמנהל מטעם קבוצת ברונפמן גם את חברת האחזקות ישראלום, שהשלימה באחרונה הסדר חוב.

רון הדסיצילום: עופר וקנין

כבר באפריל האחרון הפחיתה חברת הדירוג המתחרה S&P מעלות את דירוג האג"ח של נאנט בשמונה דרגות לרמה של CCC - דירוג נמוך מאוד, שש דרגות מתחת לדירוג החדש של נאנט. במעלות הדגישו שקיימת "סבירות גבוהה לחדלות פירעון" של נאנט כבר ב-2014. לאחר פרסום הדירוג הודיעה הנהלת נאנט שתפסיק תעבוד עם מעלות, וכי בניגוד לעמדתה, תוכל לעמוד בהתחייבויותיה בעתיד הנראה לעין.

נאנט חייבת לבעלי האג"ח כ-120 מיליון שקל (ערך נקוב). אג"ח החברה נסחרות כעת בתשואות של 12%-16%, המעידות על חשש המשקיעים כי החברה תתקשה לעמוד בפירעון חובותיה בשנים הבאות. לנאנט יתרת נזילות (סולו) של כ-2.5 מיליון יורו בלבד, לא כולל 1.2 מיליון יורו שהופקדו לבעלי אג"ח ד', ולפני קבלת 700 אלף יורו ממכירת קרקע בהונגריה.

ביוני האחרון שילמה נאנט קרן וריבית אג"ח בשווי של כ-10.5 מיליון יורו, כך שתשלומי האג"ח (קרן וריבית) שנותרו לה ל- 2013 עומדים על כ-2 מיליון יורו בלבד. עם זאת, בין השנים 2014-2015 החברה נדרשת לפרוע כ-100 מיליון שקל לבעלי האג"ח, מה שיוצר עומס משמעותי. במידרוג מעריכים את גמישותה הפיננסית של החברה כנמוכה על רקע העובדה שרק כ-4.2% ממניות רוביג (מתוך 30% שבבעלותה) זמינות למכירה. שווי המניות נאמד בכ-4 מיליון יורו.

מנגד, במידרוג מציינים לחיוב את הצלחת נאנט להפיק תזרים משמעותי, בהתאם לתחזיות שהוצגו למידרוג, ממימוש קרקעות ברומניה והונגריה, ממכירת דירות בהונגריה, מדיבידנדים והחזר הלוואות בעלים הוניות ומימוש מניות רוביג. במידרוג אף מציינם לחיוב את הצלחתה של הנהלת החברה לשנות את שטר הנאמנות באג"ח ד', לאחר שביטולו ההתחייבות לשמור על יתרת נזילות של לפחות 7 מיליון יורו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker