350 מיליון דולר שקעו למצולות: ספינת המכולות שנבקעה לפני כחודש - טבעה

ספינה המכולות Mol Comfort נבקעה לשניים לפני כחודש ■ מחצית הספינה טבע כמעט מייד וחלקו השני שנגרר לחוף מבטחים טבע לפנות בוקר

אסא ששון
שתפו בפייסבוק

ספינת המכולות Mol Comfort, שנבקעה לשניים לפני כחודש, טבעה אתמול באוקיינוס ההודי - כך דיווח היום לפנות בוקר דיווח משמר החופים ההודי. Mol Comfort נבקעה לשניים ב-17 ביוני. מחצית מהספינה עם כ-1,700 מכולות טבע ואילו החלק האחורי של הספינה עם כ-2,880 מכולות חובר לספינות גרר והחל במסע איטי לעבר נמלים מבטחים.

ב-8 ביולי פרצה אש בחלק הנגרר של הספינה ואוניות של משמר החופים ההודי, אשר הגיעו לעזור, הצליחו להשתלט על האש. אך היום לפנות בוקר טבעה המחצית השנייה של הספינה בעומק של כ-3,000 מטר ויחד עמה טבעו מרבית המכולות. בדיווח של משמר החופים ההודי נאמר כי הספינה נתקלה בים סוער.

ספינת המכולות שטבעהצילום: אתר gcaptain.com

כתבות נוספות ב-TheMarker

שנתיים אחרי המחאה: דפני ליף, מה את היית עושה במקום יאיר לפיד?

לאומי משתלט על נכסיו של אילן בן דב: צו עיקול זמני למגרשים בכפר שמריהו

בעלת הספינה, חברת ההובלות הימיות היפנית Mitsui O.S.K. Lines, הנסחרת בבורסת טוקיו בשווי של כ-5 מיליארד דולר, דיווחה כי ביקשה מצוותי הגרירה וההצלה להישאר באזור ולנסות ולחלץ חלק מהמכולות שהן צפות. החברה דיווחה עוד כי  "כ-1,600 טונות של שמן דלק ושמן אחרים היו במכלי החלק האחורי של הספינה אולם לא אותרה כרגע דליפת שמן".

הנזק הכולל הוערך על ידי מומחי ביטוח בכ-350 מיליון דולר. לפי מקורות בתחום הביטוח הימי, מגדל ביטחה כמה מכולות שהיו על הספינה והיא חשופה לתביעות של עד 100 אלף דולר. אין זו חשיפה גדולה מכיוון שחברות ישראליות המייבאות באמצעות מכולות אינן פעילות בקו זה.

"למזלה של מדינת ישראל, הקו שבו פעלה MOL Comfort אינו קו של לקוחות ישראלים. ואולם ייתכן שיש כמה חסרי מזל שהמכולות שלהם היו על האונייה; זאת בניגוד למה שאירע לפני כעשור, כאשר הספינה של האחים עופר, פליקן, התנגשה בפתחו של נמל אנטוורפן, ומתוך כ–800 מכולות שהיו על סיפונה, כ–600 מכולות היו של חברות ישראליות", אמר המומחה. "אם היה מדובר בקו שבו פועלות חברות ישראליות, כ–10%-15% מהמכולות היו של חברות ישראליות, כלומר כ-800-600 מכולות - והנזק המוערך היה מגיע לכ-32-24 מיליון דולר".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker