המיזוגים באים ל-Download Valley הישראלי

ההתכווצות הצפויה של תעשיית ההיי-טק היא כוח חזק שיניע חברות להתמזג

אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ההצלחה המסחררת של קונדואיט הפכה אותה לעוף מעט מוזר בזירת ההיי־טק הישראלית. בדומה לחברות אינטרנט, העוסקות בתחום ההימורים, הצליחה קונדואיט בשלב מוקדם יחסית בחייה להתגבר על האתגר הגדול ביותר העומד מול חברת אינטרנט, המכונה בתעשייה “מוניטיזציה” ‏(המרה של תנועת גולשים לכסף‏).

קונדואיט יצרה מודל עסקי חדשני של הפניית תנועה למנועי חיפוש גדולים בתמורה לחלק מההכנסות שמנועים אלה יוצרים. 20%-25% מהתנועה המגיעה למנועי חיפוש מקורה בסרגלי כלים שהורדו והתוקנו על גבי מחשבי המשמשים. אחרי קונדואיט מיהרו חברות סטארט־אפ ישראליות רבות לאמץ את המודל הרווחי. חברות כמו בבילון, פריון, SweetIM ,StartApp ,Crossrider וסומוטו, שהחלה בימים אלה בהליך הנפקה, פועלות במודל זהה. מקבץ החברות אלה הצמיד לישראל את הכינוי Download Valley.

לפי הערכות, 60%-75% מהתנועה המופנית למנועי החיפוש הגדולים, מקורה בחברות ישראליות. אמנם חברות אלה פיצחו היטב את מודל ההכנסות, אבל לא הצליחו לתנער מהתדמית השלילית שהוצמדה לתחום סרגלי הכלים, הנחשב אגרסיבי ובוטה. משתמשים רבים מגלים כי התקינו תוכנות אלה ללא רוצנם ולאחר מכן מתקשים להסירן.

הפיצול של קונדואיט בין פעילות סרגלי הכלים לפעילויות החדשות נובע, בין השאר, מהרצון של היזמים להתרחק מתחום הסרגלים, אך יש בו גם היגיון עסקי. פעילות הסרגלים היא בוגרת יחסית, שיעור הצמיחה בה נמוך, ורווחיותה יציבה. לפי הערכות, קונדואיט מרוויחה כ-120 מיליון דולר בשנה - כמחצית מהרווח לפני שנה.

תחום הסרגלים דורש השקעות נמוכות יחסית ומעט חדשנות ותעוזה עסקית, אבל עדיין מאופיין בתזרים מזומנים חזק; מנגד קיים בתחום זה סיכון לא קטן, מכיוון שכל ההכנסות מגיעות משני לקוחות - גוגל או בינג. פיצול פעילות הסרגלים ומיזוגה לתוך פריון הציבורית תנזיל את מניות קונדואיט ותאפשר לקרנות, ליזמים ולעובדים לממש את מניותיהם. שאר הפעילות היזמית של החברה תופרד מהפעילות המסורתית, כך שניתן יהיה לגייס לפעילות החדשה כסף מקרנות ולחזור ולנהל את החברה כמו סטארט־אפ לכל דבר.

נראה כי המיזוג בין פריון לקונדואיט לא יהיה המיזוג האחרון 
ב-Download Valley הישראלי. ההתכווצות הצפויה של תעשייה זו היא כוח חזק שיניע חברות להתמזג. גוגל ובינג מנסות בכל כוחן לצמצם את שיעור תנועת הגולשים מספקים חיצוניים, וגם חקיקה צרכנית עשויה לעצור את היכולת של חברות ה-Download Valley לשתול את התוכנות שלהן על גבי מחשבי המשתמשים.

יתרה מזו, המעבר של המשתמשים מהמחשב הנייח לסמארטפונים ולטבלטים מעיב על עתיד המודל העסקי של החברות. קונדואיט ופריון עשויות ליצור ענקית אינטרנט בסדר גודל מקומי ששוויה עשוי להגיע לכמיליארד דולר. ואולם קונדואיט לא עתידה להיות היחידה. בבילון הבורסאית כבר לוטשת עיניים לעבר כמה חברות בתחום ועשויה אף היא לצאת למסע רכישות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker