"הפרקליטות הכלכלית הינה החולייה החלשה במערכת אכיפת החוק"

עוה"ד אופיר נאור וטלי שלו בכתב עמדה לוועדה לבחינת הסדרי חוב במדינת ישראל: "ישנה תקלה חמורה באופן שבו הנאמנים תופסים את תפקידם במהלך חייה השוטפים של החברה"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"יש לפעול לשיפור האופן שבו נאמני מחזיקי איגרות החוב תופסים את תפקידם", כך כותבים היום עוה"ד אופיר נאור וטלי שלו ממשרד עוה"ד נאור גרשט בכתב עמדה ביחס לוועדה לבחינת הסדרי החוב במדינת ישראל.

"משרדנו מלווה ומטפל בשורה ארוכה של הסדרי חוב, רובם המוחלט כמייצג של מחזיקי איגרות חוב והנאמנים וככזה נחשפנו לכשלים חמורים בהתנהלות הנוגעת להסדרי החוב", כותבים עוה"ד.

"ישנה תקלה חמורה באופן שבו הנאמנים תופסים את תפקידם במהלך חייה השוטפים של ההלוואה" קובעים נאור ושלו ומסבירים כי הנאמן חושש להתעמת עם בעל השליטה ועם חברה שעדיין לא מצויה בחדלות פירעון. "נוצר מצב שבו הנאמנים תופסים את תפקידם בצורה נרפית ביותר, לא מפקחים באמת על חברות וחוששים לפעול בזמן אמת ומיוזמתם".

עו"ד אופיר נאורצילום: עופר וקנין

נאור ושלו מצביעים על מקרים שבהם חברה מחלקת דיווידנדים בהיקף חריג שלא תמיד עומד במבחני החלוקה הקבועים בחוק, מהלך שמוביל לפגיעה שלעתים מתבררת כאנושה בהון העצמי של החברה, או עסקות בעלי עניין חריגות שמתברר שנעשו בחברה תקלות חמורות ויש חשש ממשי לזכויות מחזיקי איגרות החוב.

נאור ושלו מזכירים כי מי שממנה את הנאמן הינה החברה בעת ההנפקה. "פרנסתו של הנאמן תלויה בחברה. בוודאי שכך במקרים של פירמידות חוב שבהם לעתים נשכר הנאמן עבור מספר חברות במקביל המצויות אצל אותו בעל שליטה". כדוגמה מציינים נאור ושלו את הפירמידה של אלוביץ' ומסבירים כי הנאמנים שם משמשים בו זמנית כנאמנים בכמה סדרות בכמה חוליות בפירמידה במקביל.

"על אף שהוראות שטר הנאמנות והדין מעניקות לנאמנים סמכויות פיקוח נרחבות הנאמנים בוחרים שלא לנקוט בעמדה אקטיבית כנגד החברה או בעל השליטה ובחורים באסטרטגיה של שב ואל תעשה", מלינים נאור ושלו ומציינים כי "כאשר הנאמנים כבר נוקטים בפעולות שונות כנגד החברה מדובר בשלב מאוחר מדיי שבו החברה כבר חדלת פירעון או על סף חדלות פירעון ומחזיקי איגרות החוב מוצאים את עצמם מול שוקת שבורה".

כדוגמה מציינים נאור ושלו את חלוקת הדיווידנדים החריגות בקבוצת אי.די.בי. "5 מיליארד שקל חילקה אי.די.בי במהלך 10 שנות שליטתם של נוחי דנקנר , משפחת לבנת ומשפחת מנור. למרות שחלוקות הדיבידנדים רוקנו את הקופה ויצרו העדפה בוטה של האינטרס של בעלי השליטה אף אחד מהנאמנים לא התנגד לחלוקות ולא דאג לעשות כל פעולה שנועדה להבטיח את פירעון אג"ח.

עוד מציינים נאור ושלו את חלוקות הדיווידנדים של חבס שגם במקרה הזה הנאמנים לא עצרו את החלוקה כאשר היום החברה נמצאת במצב של חדלות פירעון מוצהרת ולאחר שברור שלו הכסף 67 מיליון השקלים נותר היה בחברה ולא מחולק כרווחים חשבונאיים מצבה של החברה היה משופר לאין שיעור.

גם פרשת קבוצת דלק נדל"ן שדיין נמצאת במהלך חקירה פלילית בחשד לזיוף דו"חות כספיים וניפוח שווי שעלתה לקופת הנושים כ-1.5 מיליארד שקל הוזכרה על ידי נאור ושלו. "ב-2009 פשטה רשות ניירות ערך על משרדי החברה ושוב הנאמנים לא עשו דבר ואפילו לא כינסו אסיפות מחזיקים". באותה התקופה מסבירים נאור ושלו כי הבנקים צימצמו את החשיפה שלהם לחברה שנשלטה על ידי יצחק תשובה, אף שנאמני האג"ח המשיכו לנקוט במדיניות של שב ואל תעשה".

בזק שחילקה דיווידנדים "בהיקף של מיליארדי שקלים תוך העמסת סיכונים ועלויות מימון לאור רצונות של בעל השליטה להקטין סיכונים" גם לא נשמטת מהביקורת של נאור ושלו שמספרים כי גם שם הנאמן למחזיקי איגרות החוב לא מצא סיבה להתנגד לאף אחת מהחלוקות.

מעבר לכך מציינים נאור ושלו אות חולשה במערכת אכיפת החוק פרקליטות הכלכלית הפלילית שאותה הם מכנים "כחולייה החלשה במערכת אכיפת החוק". בעוד שרשות ניירות ערך מהווה רגולטור אסטרטיבי הרי שהעניינים מגיעים לפרקליטות הכלכלית הפלילית נעצרים בצוואר בקבוק ורפיון.

בעלי השליטה והמנהלים החשודים מנצלים מצב זה לתועלתם ומסתירים מידע באצטלה של טענת חשש משיבוש חקירה", מסבירים נאור ושלו. ביקורת נשלחת כלפי התנהלות הפרקליטות בפרשת דלק נדל"ן. נאור ושלו מלינים כי עד היום עוד לא הוגש כתב אישום או התקבלה החלטה בפרשה זו למרות ממצאי הרשות לפעולות שהתבצעו ב-2008-2009.

עוד מספרים נאור ושלו כי חברות מנסות לחבס באמצעות הסדרים באמצעות מתן פטור מתביעות - מחדלים ומעשים שבוצעו בחברה לפני הסדר הנושים על ידי בעלי השליטה ונושאי המשרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker