סיון איזסקו

בחודש שעבר אישרה ועדת הכספים את הפרק בחוק הריכוזיות, העוסק בהפרדה בין השולטים בגופים פיננסיים משמעותיים לבין אחזקה בגופים ריאליים משמעותיים. החוק צפוי להגיע לאישור מליאת הכנסת, לאחר שוועדת הכספים תמשיך לדון ביתר הפרקים של חוק הריכוזיות במושב הבא של הכנסת, כלומר לקראת סוף השנה.

מהרגע שהחוק יאושר במליאת הכנסת, יהיו לבעלי השליטה שש שנים לבצע את ההפרדה בין הגופים הריאליים לפיננסיים. חברת מליסרון מוגדרת כיום כחברה ריאלית משמעותית, מאחר שסך האשראי שלה מהבנקים ומגופים מוסדיים מסתכם ב–8.5 מיליארד שקל, והאשראי בחברות הפרטיות מעל מליסרון מסתכם במאות מיליוני שקלים נוספים. כלומר, סך כל החוב של מליסרון ובעלי השליטה בה מסתכם בכ–9 מיליארד שקל.

כדי שמשפחת עופר תיגרע מההגדרה של שולט בגוף ריאלי משמעותי, עליה להקטין את סך האשראי של מליסרון ושל החברות הפרטיות שבבעלות המשפחה, כך שסך האשראי מגופים פיננסיים ישראליים יהיה פחות מ–6 מיליארד שקל. כלומר, על החברה ובעלי השליטה בה להקטין את היקף האשראי בכ–3 מיליארד שקל בתוך שש שנים מרגע השלמת הליכי החקיקה.

גרנד קניון בחיפה, מוערך ב-1.25 מיליארד שקלצילום: איציק בן מלכי

המקורב למשפחת עופר אמר ל–TheMarker כי הפתרון המסתמן של משפחת עופר לחוק הריכוזיות יהיה מימוש של כמה קניונים גדולים, כך שניתן יהיה לצמצם את סך האשראי שצורכות החברות הפרטיות שבשליטת משפחת עופר ומליסרון. במקביל, תבחן מליסרון המרת חלק מהאשראי הישראלי באשראי מבנקים זרים. פתרונות אלו יאפשרו למשפחת עופר להמשיך לשלוט בבנק מזרחי טפחות ובמליסרון במקביל.

מימושי הנכסים הם למעשה צמצום היקפי פעילותה של מליסרון והגבלת יכולת הצמיחה שלה. כלומר, גם אם המהלך של משפחת עופר הוא עקיפה של חוק הריכוזיות, מימוש הנכסים עונה על תכלית החוק - בכך שמהלך יקטין מעט את כוחה של מליסרון בשוק הקניונים ויגביל את יכולת התרחבותה.

עם הנכסים הגדולים שמליסרון תוכל לממש ניתן למנות את קניון רמת אביב ‏(מוחזק ב–73.4% בידי מליסרון‏), שערכו מופיע בדו”חות מליסרון בשווי של 1.93 מיליארד שקל, קניון הקריון בקריית ביאליק, המוערך בספרי מליסרון ב–1.94 מיליארד שקל; גרנד קניון בחיפה, המוערך בספרי מליסרון ב–1.25 מיליארד שקל, הקניון הגדול בפתח תקוה, המוערך בדו”חות מליסרון ב–1.1 מיליארד שקל, וקניון רחובות, המוערך בדו”חות מליסרון ב–1.1 מיליארד שקל.

מימושים צפויים אלה יצטרפו לכמה מימושים שמלסירון ביצעה בחודשים האחרונים בתמורה 
לכ–1.5 מיליארד שקל, ובהם מכירת קניון רנננים, קניון סביונים, קניון הדר וקניון נהריה.

מקורב לבעלי השליטה במליסרון טוען בתגובה לפרסום כי האופציות שעומדות בפניהם בתוך 6 שנים ממועד השלמת מהלך החקיקה הן: 1. להכניס שותף שיזרים הון לחברה. 2. למכור מניות חופשיות של בנק מזרחי. 3. הבעלים יזרימו הון פרטי לחברת מליסרון. 4. למכור נכנסים קטנים, יודגש שאין כוונה למכור נכסים גדולים.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker