מעלות: לצים יחסרו 112 מיליון דולר לעמוד בהתחייבויותיה עד סוף 2014

האנליסטים סופיה גרץ' ואיתי רפל מציינים שנזילותה של צים חלשה ושהיא תלויה בארגון מחדש של חובה ו/או במימוש נכסים כדי לעמוד בפירעונות ב-2014

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"ב-2014 תתקשה צים מאוד לעמוד בהתניות הנזילות שלה מול המערכת הבנקאית", כך
מעריכה חברת הדירוג מעלות P&S, ששומרת על דירוג CCC עם אופק שלילי. האנליסטים סופיה גרץ' ואיתי רפל מציינים שנזילותה של צים חלשה ושהיא תלויה בארגון מחדש של חובה ו/או במימוש נכסים כדי לעמוד בפירעונות ב-2014.

P&S, החברה האם של מעלות, מעריכה שענף ההובלה הימית במכולות יגיע לשפל במהלך השנה הקרובה ואז צפויה להתחיל התאוששות הדרגתית במקביל לקיטון במספר המסירות של אניות חדשות והתייצבות בהיקפי הסחר הימי.

על פי הפרסום הענפי Alphaliner, צים ממוקמת במקום ה-17 בעולם מבין חברות ההובלה מבחינת גודל הצי שלה (2%). מעלות מציינת שנוכח מדיניות ההרחבה האגרסיבית של השחקנים המובילים בענף ושינויים שאמורים לחול ב-2016 בתנאי הסחר הימי באזור הטרנס פסיפי עקב הרחבת תעלת פנמה, המשך מעמדה התחרותי של צים תלוי במידה רבה ביכולתה להצטייד באניות חדשות בעלות נפח הובלה גדול שמעל 8,000 TEU. ואולם להערכת חברת הדירוג רמת הוודאות ביכולתה של צים לגייס מימון עבור אוניות חדשות ב-2016-2015, נמוכה.

אונייה של ציםצילום: בלומברג

התרחיש הבסיסי של מעלות מניח עלייה מתונה של 3%-4% בהכנסותיה של צים ב-2014-2013. הבנקים המממנים עידכנו את ההתניות הפיננסיות שלהם, בהן הקלות על יעדי הרווח התפעולי התזרימי (Ebitda), אבל עקב מצבו השברירי של הענף עמידתה של צים בתנאים אלו תלויה ברמת הרווחיות שלה ועלולה להיות מאתגרת כבר ב-2013.

הסיכון הפיננסי של צים נובע מעומס החוב הפיננסי ונזילותה החלשה שמקורה באי ייצור תזרים מספק לכיסוי החלויות והוצאות המימון. להערכת מעלות, בשנתיים הקרובות ה-FFO שהחברה תייצר לא יכסו את פירעונות ההתחיבויות הפיננסיות. הסיכון לאי עמידתה של החברה בהתחיבויותיה הפיננסיות יעלה להערכת מעלות רק במחצית השנייה של 2014 בשל דחיית חלק מהחלויות השוטפות מול הבנקים המממנים לסוף 2014.

מעלות מציינת שרמת הנזילות של צים חלשה. אמנם דחיית חלק מתשלומי הקרן לבנקים מ-2013 לסוף 2014, יחד עם הקלות בהתניות הפיננסיות, הסכמות עם המספנות והקלות מבעלי אניות, שיפרו את מצב הנזילות של החברה ב-2013, אבל להערכתה צים עלולה להיקלע למחסור במזומנים החל במחצית השנייה של 2014. תרחיש הנזילות הבסיסי של מעלות מניח שצים לא תקבל תמיכה חיצונית ולא יחול שיפור קיצוני (וכעת לא צפוי) בתנאי הסחר הימי. שינוי בלוח הפירעונות מול הבנקים אמור להקל על החברה לעמוד בהתחיבויותיה, אך התפתחות שכזו תיחשב כארגון מחדש של החוב ותוביל לכשל פירעון סלקטיבי על פי הגדרות המתודולוגיה של מעלות.

מלבד ארגון מחדש של החוב, פתרונות הנזילות לשנתיים הקרובות תלויים ביכולתה של החברה לייצר תזרים מזומנים חיובי ממימוש נכסים או ממימון מחדש, ולהערכתה בשנתיים הקרובות צים לא תוכל לעבור לתזרים תפעולי מספק לשירות החוב הפיננסי שלה. מעלות רואה בחיוב את עמידתה של צים ביעדי התזרים שקבעה ממימוש הנכסים במחצית הראשונה של 2013.

מעלות מעריכה שצים תזדקק ל 540 מיליון דולר מאפריל 2013 ועד ל-2014 כדי לפרוע את התחיבויותיה והמקורות שישמשו לפרעונן יכלול מזומן ושווי מזומן ב-118 מיליון דולר, תזרים מזומנים מפעילות שוטפת בניכוי הוצאות ריבית של 170 מיליון דולר ותקבולים ממימוש נכסים ב-140 מיליון דולר, כך שלצים יחסרו 112 מיליון דולר לצורך עמידתה בהתחיבויותיה עד לסוף 2014.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker