חברת הביטוח של טבע: החברה אינה זכאית לפיצוי - הפרה תנאי הפוליסה

בית המשפט פסק שטבע נדרשת לפצות את חברת פייזר ב-1.6 מיליארד דולר על הפרת פטנט ■ טבע העריכה כי תזכה לכיסוי ביטוחי בסכום של 560 מיליון דולר, אך חברת הביטוח אילינוי יוניון אינשורנס טוענת כי טבע הפרה את תנאי הפוליסה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
יורם גביזון

חברת הביטוח אילינוי יוניון אינשורנס (Illinois Union Insurance) מבקשת מבית משפט מחוזי בפנסילבניה צו הצהרתי לפיה תידחה תביעתה של טבע לכיסוי נזקי משפט הפטנטים נגד חברת פייזר בשל הפרת תנאי פוליסת הביטוח.

טבע וחברת סאן ההודית חתמו ביוני 2013 על הסכם פשרה עם חברת פייזר בעקבות פסיקת בית משפט בארה"ב מאי 2010, לפיו טבע וסאן הפרו פטנט שרשמה פייזר על התרופה Protonix לטיפול בהחזר תוכן חומצי מהקיבה לוושט ושהיה בתוקף עד ינואר 2011. טבע וסאן השיקו גרסה גנרית לתרופה בדצמבר 2007 בעוד הן מנהלות הליך משפטי כנגד פייזר בטענה שהפטנט מבוסס על ידע טריוויאלי ולכן אינו תקף. בעקבות פסיקת בית המשפט לפיה הפטנט תקף נדרשו טבע וסאן לפצות את פייזר בסכום של 1.6 מיליארד דולר ו-550 מיליון דולר בהתאמה על הפרת הפטנט.

טבע העריכה כי תזכה לכיסוי ביטוחי בסכום של 560 מיליון דולר, כלומר כ-35% מסכום הפיצוי, אך חברת הביטוח אילינוי יוניון אינשורנס טוענת כי טבע הפרה את תנאי הפוליסה ומבקשת מבית המשפט סעד הצהרתי. לטענת חברת הביטוח, טבע לא סיפקה למחלקת התביעות של החברה מידע בנוגע להליך המשפטי נגד ווית', החברה הבת של פייזר, עד לסוף אוגוסט 2011, 4 חודשים לאחר פקיעת הפוליסה ו-16 חודשים לאחר שבית המשפט פסק שטבע הפרה פטנט, ויותר מ-7 שנים לאחר הגשת התביעה המקורית על ידי ויית'. טבע גם לא הודיעה לסוכן המיועד בחברה על התביעה כנגדה.

המרכז הלוגיסטי של טבע, אזור התעשייה חבל מודיעיןצילום: יובל תבול

עוד טוענת אילינוי יוניון אינשורנס כי טבע מסרה לה במייל בסוף מאי 2007 שלא הוגשו כנגדה תביעות על פי הפוליסה בעוד שבמציאות טבע נתבעה על ידי ויית' כבר במאי 2004. החברה טוענת, שבהתבסס על המצג הלא מדויק של טבע, הסכימה להאריך את הפוליסה שעמדה לפקוע בראשית יוני 2007. חברת הביטוח האמריקאית טוענת שטבע מנעה ממנה בכך שיקול דעת אם להאריך את הפוליסה ואם כן, האם לנהל מו"מ במטרה לייקר את הפרמיה.

החברה טוענת שמכיוון שטבע טענה בסוף מאי 2007 שלא מתנהלת תביעה נגדה היא מנועה עתה מלהעלות תביעות בנוגע לפוליסה. טענה נוספת שמעלה חברת הביטוח היא שטבע הפרה את תנאי הפוליסה משום שלא דיווחה לה בזמן על הגשת התביעה, ובכך מנעה ממנה את מימוש זכותה על פי תנאי הפוליסה לקחת בחלק בחקירה, בהגנה המשפטית ובהסדר המשפטי של התביעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker